Teneryfa to miejsce słynące z pięknych krajobrazów oraz niezliczonej wręcz liczby szlaków turystycznych. Z jednej strony wybór konkretnej trasy może okazać się niezwykle trudny…no bo przecież wybrać trzeba z dziesiątek przeróżnych propozycji. Z drugiej jednak strony dzięki temu każdy może dobrać trasę pod własne upodobania oraz kondycję fizyczną. W artykule zawarliśmy kilka najciekawszych (naszym zdaniem) szlaków turystycznych z całej Teneryfy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Szlaki turystyczne – północna Teneryfa

Północ Teneryfy oferuje piękne widoki oraz zachwycające krajobrazy wyspy. Ze względu na dużą ilość opadów deszczu jest tu dużo bardziej zielono, a roślinność jest bardziej zróżnicowana niż na południu. Linia brzegowa na Północy ma wspaniałe klify i formacje skalne do odkrycia. Poniższe trasy oferują naszym zdaniem największe widoki i najlepsze wrażenia z wędrówek na północy Teneryfy.

Rambla de Castro

Podczas wędrówki w Rambla de Castro można podziwiać piękny widok na linię brzegową północy z jej spektakularnymi formami skalnymi i szeroką gamą roślinności. Punktem kulminacyjnym wycieczki po tym regionie są ruiny starej pompowni.

Począwszy od Hotelu Maritim , który jest dużym niebieskim budynkiem tuż za Loro Parque, pochodzącym z centrum Puerto de la Cruz, znajduje się ścieżka prowadząca do formacji skalnej Los Roques, która wyłania się z morza, bardzo blisko wybrzeża.

Volcanic Beach landscape. De Los Roques Beach, Puerto de La Cruz, Tenerife
Los Roques Teneryfa, licencja: shutterstock/By Ninafotoart

Nad Rambla de Castro znajduje się punkt widokowy z małą restauracją. Stamtąd można wsiąść do autobusu lub taksówki i wrócić do miasta bądź odpocząć w restauracji i powrócić na piechotę. Droga w jedną stronę trwa około 1,5 godziny.

Szlak Los Silos – Cuevas Negras – Erjos

Podczas wędrówki tym szlakiem można spotkać się z kilkoma różnymi strefami klimatycznymi występującymi na Teneryfie. Szlak prowadzi do Cuevas Negras, czyli tzw. Czarnych Jaskiń, które są kolejną imponującą konstrukcją wulkaniczną na wyspie. Ścieżka ta łączy górskie miasto Erjos z nadmorskim miasteczkiem Los Silos. W zależności od własnych upodobań można zacząć w Erjos i zejść w dół, jak i zejść z Los Silos i iść w górę. Trasa przez prawie całą drogę jest dość stroma. Czas jej przejścia wynosi około 3 godzin.

Miasteczko Garachico z wulkanem Chinyero

Ostatnia erupcja wulkanu Chinyero miała miejsce, w 1909 roku co spowodowało, że krajobraz wulkaniczny na całej wyspie jest najnowszy. Na tej okrężnej trasie można zobaczyć lawę, która płynie tak świeżo, jak to tylko możliwe, a także minąć las sosnowy.

Paseo Costa del Sauzal

Niedawno wybudowana przełęcz wzdłuż wybrzeża El Sauzal jest świetną alternatywą na popołudniową aktywność. Oferuje ona solidne podłoże do spacerów, piękne widoki na morze i wybrzeże oraz kilka znaków, które pokazują stare rybackie miasteczka, które kiedyś znajdowały się w formacjach skalnych.

Dodatkowo pozwala ujrzeć ruiny starego hotelu. Aby dostać się do pasażu, należy zjechać zjazdem z La Matanza, a następnie na rondzie zjechać w kierunku El Caletón i po 50 metrach znaleźć prawy zakręt wskazujący na El Sauzal. Droga jest otwarta od 8:00 do 19:00 w zimie i od 8:00 do 22:00 w lecie. Spacer wzdłuż wybrzeża zajmie około 45 minut.

Szlaki turystyczne – południowa Teneryfa

Południe Teneryfy ma do zaoferowania zupełnie inną scenerię niż północ. Przez większą część roku jest znacznie cieplej i bardziej sucho, przynajmniej wzdłuż wybrzeża. Większość tras na południu Teneryfy nie będzie więc obfitować w aż tak dużą ilość roślin co na północy wyspy. Do najciekawszych szlaków tego rejonu możemy zaliczyć:

Masca Valley

Jest to najsłynniejszy i najchętniej odwiedzany szlak turystyczny Teneryfy. Cała trasa zajmuje około 3-4 godziny. Podczas wędrówki schodzi się do imponującego wąwozu Maski, w którym to znajdują się masywne kamienne mury. W wąwozie znajdują się również potoki pochodzące z roztopionej wody z wulkanu Teide. Na samym końcu trasy znajduje się piękna plaża Masca, na której to można zarówno odpocząć, jak i wsiąść do jednej z dostępnych łodzi i wrócić do miasteczka Los Gigantes.

Masca valley, Tenerife, Spain - High  Repolution Panoramic Image
Masca Teneryfa- widok na wąwóz, licencja: shutterstock/By l i g h t p o e t

Barranco del Rio

Wędrówka do Barranco del Rio zajmuje około 5 godzin. Podczas trasy spotkać można zarówno suche i pustynne strefy, jak i kilka zaskakująco zielonych miejsc. Największą atrakcją tego szlaku jest jednak wciąż płynący wodospad Barranco del Rio.

Mil Ventanas

Wędrówka tą trasą wymaga dobrej kondycji oraz klaustrofobicznej odporności. Wędrówka trasą Mil Ventanas odbywa się bowiem wzdłuż kanałów wodnych Guimaru. Tunele, przez które wiedzie szlak, zostały zbudowane setki lat temu przez Guanczów. Otwory w tunelach pokazujące góry po drugiej stronie i dolinę poniżej nazywane są „Tysiącem Okien” (z hiszp. Mil Ventanas).

Pomiędzy kanałami szlak jest bardzo wąski i nie ma żadnego ogrodzenia ani granicy, która uniemożliwiałaby zejście z klifu, dlatego też trzeba będzie być bardzo ostrożnym i również dlatego ta wędrówka dedykowana osobom z lękiem wysokości. Najbezpieczniej jest przejść przez pierwsze 8 tuneli, a następnie zawrócić i wrócić tą samą drogą.

Malpaís de Güimar

Na tej łatwej 2-3 godzinnej wędrówce, można poznać cechy przyrody występującej na południu Teneryfy. Wycieczka w obie strony oferuje wiele terenów do spacerów, w których to można spotkać dużą ilość kaktusów oraz wulkanicznych formacji. Jest to piękna wędrówka, która doskonale przypomina południe Teneryfy. Szlak można bez problemu pokonać z całą rodziną nawet bez pomocy przewodnika.

Szlaki turystyczne – Góry Anaga

Puszcza Anaga jest znana jako jedna z najważniejszych atrakcji wyspy i oferuje niezliczoną ilość szlaków do odkrycia. Wygląda jak las z bajki i ma do niego mistyczny zmysł podczas spaceru. Spacerując po niej, można poczuć świeże powietrze i zapach otaczających z każdej strony drzew. To naprawdę rewitalizujące miejsce. Z całej Puszczy Anaga najbardziej polecany szlaki:

Cruz del Carmen – Chinamada – Punta del Hidalgo

Ta długa licząca sobie około 10 km ścieżka rozpoczyna się w lesie Anaga. Po około 90 minutach las zmienia się w nową strefę klimatyczną z boską roślinnością i kolorowymi formacjami skalnymi. Po zejściu w dół i kierując się w stronę Punta del Hidalgo, możliwe jest przejście przez Chinamadę, czyli stare miasto, które pokazuje jak tubylcy – starzy Guanczowie mieszkali kilka wieków temu. Ostatnim punktem szlaku jest miejscowość Punta del Hidalgo.

Bridge on trail  on trail Sendero de Sentidos, Anaga mountains, Tenerife, Spain
Anaga góry Teneryfa licencja: shutterstock/By Kinga Herman

Szlak Cruz del Carmen – Canal de Bejia – Punta del Hidalgo

Jest to mierzący ponad 12,5 km szlak zapewniający około 6-7 godzin wędrówki z przerwami. Podczas pokonywania szlaku doświadczyć można dużej różnicy wysokości, schodząc z góry z okazjonalną górą do wspinaczki. Trasa rozpoczyna się w Puszczy Anaga i prowadzi do niewielkiego miasteczka Batan. Na górze w tej miejscowości znajduje się spektakularna formacja skalna. Zbaczając lekko z trasy, można dotrzeć jeszcze do wejścia Kanału Bejskiego. Podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianej trasy, ta także kończy się w miejscowości Punta del Hidalgo.

Punta del Hidalgo, Tenerife
Punta del Hidalgo, Teneryfa, licencja: shutterstock/By CatalinT

Vueltas de Taganana

Trasa ta podąża szlakiem, który kiedyś był jedynym połączeniem między Tagananą a La Laguną Santa Cruz. Szlak zaczyna się w Casa Forestal i prowadzi ścieżką o licznych zakrętach, z których zresztą słynie cały szlak. Trasa w całości znajduje się w lesie. Wycieczka przez Vueltas de Taganana liczy sobie około 4,5 km i trwa niecałe 2,5 godziny.

Park Narodowy Teide

W Parku Narodowym Teide jest niezliczona ilość tras, które można pokonać. Cały obszar jest pokryty szlakami, które są do siebie podobne, pod względem widoków. Z racji na dużą ilość dostępnych tras w artykule zaproponujemy tylko jedną najbardziej wyróżniającą się.

Pico del Teide

Aby zdobyć szczyt Pico del Teide, należy uzyskać specjalne pozwolenie od miejscowych władz lub starać się o nie w formie online. Jedynym sposobem na zdobycie szczytu bez konieczności spełniania wszystkich formalności jest wejście tam…nocą. Jak można się spodziewać, ten typ wycieczki jest dość popularny.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Teneryfa dla rodzin – atrakcje i porady

Teneryfa – temperatury i pogoda w ciągu roku

Następny

Dodaj komentarz