Pajara na Fuerteventurze – jak sie dostać, atrakcje, przewodnik

Korektor: Mariola Tagi

Pajara należy do regionu wyspy Fuerteventura, który leży na południu. Należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich i jest drugą co do wielkości wyspą. Pajara jest miastem i gminą prowincji Las Palmas. Jest spokojnym miasteczkiem, które swoją malowniczością i architekturą przyciąga turystów z całego świata. W miasteczku i jego okolicach można spotkać czarny i biały piasek, piaszczyste plaże oraz latarnie morskie. Dużą popularnością cieszą się wulkany.

Tereny Fuerteventury są górzyste, jednakże można znaleźć także równiny, obszary zalesione i niezalesione. W gminie Pajara oprócz niesamowitych krajobrazów i malowniczych terenów można pozwiedzać budowle z poprzednich epok, jaskinie, a także podziwiać zwierzęta w zoo, którego celem jest ochrona tych żywych stworzeń. Miasteczko oferuje wiele atrakcji, a piękna pogoda zachęca do zwiedzania i zatrzymania się w tym pięknym zakątku świata.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Pajary?

Pajara przyciąga turystów z całego świata, dlatego transport jest bardzo ważnym aspektem. Na całej wyspie Fuerteventura są wygodne autokary specjalnie dostosowane pod turystów. Są one bardzo łatwym sposobem na poruszanie się po wyspie i dzięki temu można więcej pozwiedzać. Osoby zwiedzające cenią je za punktualność i częstotliwość przejazdów. Oprócz autokarów wygodnym sposobem na przemieszczanie jest wynajęcie samochodu. Przy lotniskach jest dużo firm, które z chęcią wynajmą samochód na kilka dni. Niestety ceny za wynajem są wysokie, ponieważ wynoszą od około 30 do 60 euro za dobę. Do miasteczka można dostać się również autobusem, który jest znacznie tańszy od innych środków transportu.

Najlepsze atrakcje miasteczka Pajara

W mieście Pajara nie sposób się nudzić. Wśród malowniczego otoczenia można znaleźć prawdziwe perełki architektury, jak również wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Jednym z nich jest wspaniały kościół Iglesia de Virgen de la Regla. Budowę zaczęto w 1645 roku, a w XVIII wieku została dobudowana nawa boczna. Kościół słynie z niespotykanych malowideł, figur oraz z portalu głównego. Artysta najprawdopodobniej kierował się słowom emigranta, który wrócił z podróży z Ameryki Środkowej, stąd nawiązanie do koni, węży i innych dzikich zwierząt. Wewnątrz kościoła znajdują się barokowe ołtarze z końca XVIII wieku. W głównym ołtarzu mieszkańcy oddają cześć figurze patronki kościoła Virgen de la Regla.

Dużą popularnością cieszy się Villa Winter, która należała do niemieckiego inżyniera Gustawa Wintera. Budynek jest niewielki i przypomina kształtem pałacyk. Villa jest owiana tajemnicą i z roku na rok niszczeje. Są różne spekulacje co do jej faktycznego użytkowania. Pomimo tego warto wybrać się do niej, aby zobaczyć jej cudowną architekturę.

Faro de Jandia jest latarnią morską, znajdującą się niedaleko Pajary. Obok niej jest plaża, która jest popularna zarówno wśród żeglarzy, jak i naturystów.

Naturalne atrakcje w Pajara

Będąc w mieście Pajara, trzeba wstąpić do Jaskiń Pirackich Ajuy. Niektóre z jaskiń osiągają wysokość nawet 40 metrów wysokości. W środku można podziwiać wapienie, a prawdziwą gratką jest fakt, że ukrywali się tam piraci.

W mieście Pajara jak i okolicach nie sposób się nudzić, gdyż ze względu na położenie osoby pragnące wodnych wrażeń mogą na nie liczyć. Niedaleko miasteczka znajduje się Park Betancuria, który zachwyca różnorakimi gatunkami roślin. Można tam spotkać kolczastą roślinność, palmy, tamaryszek, ciekawe wąwozy, mokradła i bogactwo ornitologiczne.

Osoby pragnące wypocząć w ciepłym słońcu będą zadowolone z plaż, jakie oferuje Pajara. Na terenie tej gminy można odpoczywać na takich plażach jak Cofete i Sotavento. Są dość popularne z uwagi na biały, drobny, ziarnisty piasek.

Warto wspomnieć o Ogrodzie Zoologicznym Oaza, który wprawdzie nie znajduje się w mieście, lecz należy do gminy Pajara w miejscowości La Lajita. W środku można spotkać aż 6800 gatunków zwierząt z całego świata. Ideą tego miejsca jest ochrona zwierząt w taki sposób, aby jak najbardziej upodobnić miejsce, w którym żyją do ich naturalnego środowiska.

Oprócz powyższych atrakcji związanych z podziwianiem i zwiedzaniem warto pomyśleć o rejsie statkiem, bądź żaglówką. Do popularnych atrakcji należy również podróż minivanem, który zabiera turystów w niezapomnianą przejażdżkę. Dla osób będących na wyspie ze swoją drugą połówką poleca się profesjonalne sesje zdjęciowe dla par w blasku zachodzącego słońca i piaskiem pod stopami. Takie zdjęcia będą pamiątką na całe życie i pozwolą wrócić do cudownych chwil w mieście i gminie Pajara.

Klimat i kuchnia miasteczka Pajara

Klimat miasta zalicza się do pustynnych, dlatego przez cały rok opady w tym regionie są nikłe. Można się ich spodziewać w lutym i grudniu. Najniższe opady są w czerwcu. Z kolei do najlepszych miesięcy na wakacje w Pajarze należą: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień oraz październik. Średnia temperatura w roku wynosi 20 stopni Celsjusza, a średnie roczne opady to 77 mm.

W zależności od preferowanych smaków, w Pajara każdy znajdzie coś dla siebie. Kuchnia jest bogata w smaki z całego świata. Dominującym mięsem jest kozina, lecz nie brakuje także owoców morza, takich jak małże, ślimaki. W tamtejszej kuchni bardzo popularny jest kozi ser i ziemniaki z pikantnym sosem mojo.

Ciekawostki

Jako jedyne miasto na wyspie Fuerteventura posiada publiczny odkryty basen, a w herbie miasta znajduje się ptaszek, który jest zarazem jego symbolem. W  mieście Pajara można podziwiać rzeźby wykonane ze skał pochodzenia wulkanicznego. Materiały zostały zebrane z wulkanów Fuerteventury.

Nie można dokładnie stwierdzić daty założenia miasta, gdyż pierwsza wzmianka o nim pojawia się w 1612 roku. W XVII wieku zaczęło dominować rybołówstwo, hodowla i rolnictwo. W 1708 roku powstał pierwszy kościół i parafia Matki Bożej Regla. Wraz ze zwiększającą się liczbą mieszkańców, wzrosła hodowla bydła i uprawa różnego rodzaju zbóż. W mieście Pajara znajduje się dużo budowli obronnych i latarni morskich z powodu częstego najazdu piratów.

W tym regionie wyspy odbywają się Mistrzostwa Świata w windsurfingu, a sama gmina Pajara posiada najdłuższe wybrzeże w całej Hiszpanii.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Muzeum Archeologiczne na wyspie La Gomera, zwiedzanie, informacje

Plaża Playa Famara na Lanzarote – idealna dla wielbicieli windsurfingu

Następny

Dodaj komentarz