Archipelag Wysp Kanaryjskich składa się z trzynastu malowniczych wysp położonych na Oceanie Atlantyckim, w tym z siedmiu zamieszkanych. Nie jest tajemnicą, iż od wielu lat ten niezwykły zakątek świata jest ulubionym miejscem wypoczynku turystów z całego świata. Fuerteventura czy Teneryfa? Które miejsce wybrać?

Pomimo, iż przez wielu wyspy traktowane są tożsamo, każda z nich posiada swój indywidualny charakter i wyjątkową atmosferę. Do najczęściej wspominanych w przewodnikach turystycznych należą Teneryfa i Fuerteventura , które od lat konkurują o prymat pierwszeństwa. Zastanawiając się, na której z nich spędzić wakacje warto wiedzieć o kilku szczegółach dotyczących każdej z nich.

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich

Wakacje na Wyspach Kanaryjskich są marzeniem wielu naszych rodaków. Dni na wyspach są długie i słoneczne. Umiarkowane temperatury charakterystyczne dla tej szerokości geograficznej sprawiają, iż pobyt można połączyć ze zwiedzaniem wybranej wyspy.

Szacuje się, iż na Wyspach Kanaryjskich występuje średnio trzysta słonecznych i bezchmurnych dni w roku, dzięki czemu nawet zimą można zapewnić sobie dostatek witaminy D. Polacy odwiedzający Wyspy Kanaryjskie chętnie korzystają z tanich połączeń lotniczych oferujących bezpośrednie połączenia z naszego kraju przez cały rok.

Wczasy na Teneryfie – kilka faktów dotyczących wyspy

Pod względem wielkości Teneryfa jest największą wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich. Zajmuje powierzchnię blisko dwudziestu tysięcy kilometrów kwadratowych i ze względu na swój łagodny klimat, nazywana jest ,,wyspą wiecznej wiosny’’. Położona nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki, uznawana jest za najludniejszą spośród hiszpańskich wysp. Powstała w kilku etapach za sprawą aktywności wulkanów. Według badań pierwszy etap tworzenia wyspy rozpoczął się blisko trzydzieści milionów lat temu.

W jaki sposób dotrzeć, a także jak poruszać się po wyspie?

Teneryfa jako jedna z czterech wysp posiada własny port lotniczy, a podróż z Polski nie przekracza sześciu godzin. Co więcej na wyspie działa wiele promów oferujących podróż na pozostałe wyspy wchodzące w skład archipelagu. Dzięki temu decydując się na spędzenie urlopu na Teneryfie, możemy odwiedzić zarówno popularną Gran Canarię, jak i odległą i dziką La Gomerę.

Po wyspie najlepiej poruszać się wynajętym samochodem. Pozwoli to w krótkim czasie zobaczyć wszystkie lokalne atrakcje. Odważni, odznaczający się doskonałą kondycją fizyczną mogą wybrać rower, a zabierając z Polski odpowiednie obuwie pieszo. W tym przypadku należy mieć na uwadze, iż ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu (najwyższy punkt mierzy ponad trzy tysiące metrów) nawet latem należy zabrać ze sobą ciepłe ubranie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Teneryfa – co warto zobaczyć?

El Teide

Teneryfa ma wiele do zaoferowania przybywającym na nią turystom. Jedną z głównych atrakcji wyspy jest wulkan Teide. Jego szczyt wznosi się na wysokość trzech tysięcy siedmiuset osiemnastu metrów nad poziomem morza, dzięki czemu jest widoczny z każdego miejsca na wyspie. Równocześnie El Teide jest najwyższą górą Hiszpanii.

Osada Masca

Osada Masca położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Teno. Według podań miejscowych, w przeszłości była schronieniem piratów. Prowadzi do niej długa i kręta droga. Wymagająca, acz warta wysiłku, gdyż roztaczają się z niej spektakularne widoki na porośnięte zielenią wzgórza.

Imponujących rozmiarów klify

Wyspy Kanaryjskie słyną z wpadających do morza majestatycznych klifów, których wysokość sięga sześciuset metrów, a szerokość wielu kilometrów. Aby w pełni podziwiać ich rozmiary warto wybrać się na Playa Los Guios w miejscowości Los Gigantes. Playa Los Guios to malowniczy zakątek wyspy. Plaża jest wietrzna i pokryta ciemnym piaskiem. Ci, którzy wstaną wcześnie z łóżka, mogą zaobserwować wyrzucane przez fale jedyne w swoim rodzaju niebieskie meduzy.

Wakacje na Fuerteventurze

Fuerteventura to najbardziej wietrzna z wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Z tego względu część plaż na wyspie pozostaje niemalże pusta. Odważni, którzy zdecydują się na ich odwiedzenie, mogą mieć je wyłącznie dla siebie. Wietrzna pogoda sprawia, iż Fuerteventura jest rajem dla miłośników sportów wodnych, a zwłaszcza surfingu.

Co zobaczyć na Fuerteventurze?

Nazwa wyspy pochodzi od słów forte aventure i związana jest z oporem mieszkańców, na jaki trafił w czasie podbojów Jean de Bethencourt. Dziś podzielona na sześć regionów: Antigua, Betancuria, La Oliva, Pajara, Puerto del Rosario i Tuineje jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez naszych rodaków miejsc na Oceanie Atlantyckim.

Spośród wszystkich wysp archipelagu posiada najdłuższą linię brzegową i oddalona jest od Afryki o zaledwie dziewięćdziesiąt siedem kilometrów. Spośród stu pięćdziesięciu plaż znajdujących się na wyspie, najbardziej znana i ceniona ze względu na walory przyrodnicze jest Playa de Sotavento de Jandia, na której każdego roku odbywają się zaliczane do pucharu świata zawody w windsurfingu.

Corralejo

Corralejo to jeden z najbardziej znanych kurortów na wyspie. Ceniony jest ze względu na piaszczyste plaże i imponujących rozmiarów wydmy. Piasek, po którym każdego dnia stąpają turyści, został przywiany tutaj z Sahary. Dzięki temu na Fuerteventurze jako jedynej z wysp archipelagu występuje pustynny krajobraz o powierzchni dwudziestu siedmiu kilometrów kwadratowych. Wydmy podobnie jak większość wyspy objęte są ochroną.

Betancuria

Betancuria to dawna stolica wyspy. Ukryta pośród zielonych wzgórz jest prawdziwą oazą dla przybyłych turystów. W przewodnikach Betancuria uznawana jest za najpiękniejsze miasto na wyspie. Każdego roku odwiedzana przez tysiące turystów utrzymuje się głównie z handlu. W centralnym punkcie miasta znajduje się zabytkowy kościół Iglesia de Santa Maria, a obok niego wzniesiony w XVI wieku dworek Casa Santa Maria. Dziś Casa Santa Maria jest jedną z najsmaczniejszych restauracji w miasteczku, serwującą specjały kuchni kanaryjskiej.

El Cotillo

El Cotillo to niewielka wioska rybacka, w której czas się zatrzymał. Jej mieszkańcy prowadzą niespieszny tryb życia, w którego tle znajduje się znakomite jedzenie i zapierające dech w piersiach widoki na otaczające ją wzniesienia. Póki co, o El Cotillo mało kto słyszał. Może to dobrze, gdyż dzięki temu miejscowość zachowała swój dziewiczy charakter. Do El Cortillo trafiają miłośnicy surfingu, włóczykije stroniący od ludzi i ci zakochani w ciszy.

Morro Jable

Morro Jable mieści się na półwyspie Jandia i jest jednym z najładniejszych kurortów na wyspie. Większość przybywających tutaj turystów pierwsze kroki kieruje w stronę wspaniałej promenady, która prowadzi wzdłuż złotych piasków jednej z plaż. Wzdłuż niej w dowolnej chwili można wstąpić do jednej z wielu klimatycznych restauracji serwujących świeże owoce morza.

W ciepłe słoneczne dni, a jest ich blisko trzysta w roku, można podziwiać zmagania windsurferów i kitsurferów. Na terenie Morro Jable działa wiele szkółek prowadzących zajęcia z nurkowania, a także organizujących rejsy po otwartym morzu połączone z podawaną o zachodzie słońca kolacją na pokładzie statku.

Okolice Morro Jable doskonale zwiedza się na rowerze. Ci, którzy nie lubią się przemęczać mogą wybierać pomiędzy plażowaniem, a grą w golfa lub jazdą po okolicy jeepem.

Teneryfa czy Fuerteventura, którą z wysp wybrać?

Choć wchodzą w skład jednego archipelagu Teneryfa i Fuerteventura są zupełnie różne. Na Fuerteventurze znajduje się półpustynny krajobraz z wieloma wzniesieniami. Najwyższy z nich mierzy zaledwie osiemset metrów. Teneryfa jest wyspą górzystą i o wiele bardziej wymagającą pod względem kondycyjnym. Na Teneryfie królują plaże wulkaniczne. Ciemne i długie. Na Fuerteventurze plaże są długie, ciepłe i piaszczyste.

Spośród atrakcji turystycznych o wiele lepiej wypada Teneryfa, gdyż można na niej spędzić nawet miesiąc i każdego dnia odkrywać nowe miejsca. Życie nocne Teneryfy jest o wiele bogatsze niż to na Fuerteventurze. Z tego względu wyspa odwiedzana jest głównie przez rodziny z dziećmi i emerytów ceniących sobie ciszę i spokój. Na Teneryfie największym ośrodkiem obfitującym w kluby, bary, dyskoteki jest Playa de Las Americas.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Kiedy jechać na Teneryfę?

Fuerteventura – idealne miejsce na windsurfing i kitesurfing

Następny

Dodaj komentarz