Wulkan Montana Roja (Czerwona Góra) – spacerując po Marsie, przewodnik

Tagi , , , ,

Wulkan Montana Roja znajduje się na wyspie Lanzarote, leżącej na Oceanie Atlantyckim i będącej częścią archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wyspa jest pochodzenia wulkanicznego i zalicza się ją do Makaronezji. Ostatni wybuch wulkanu miał miejsce w 1824 roku, a sama wyspa jest nazywana potocznie „wyspą wulkanów”.

Montana Roja znajduje się nieopodal miejscowości Playa Blanca. Spędzając wakacje na wyspie Lanzarote, nie sposób ominąć tego spektakularnego wulkanu. Co roku przyciąga kilkanaście tysięcy turystów z całego świata. Pomimo pustynnego, suchego klimatu na miejscu można spotkać bujną faunę i florę, jednak należy pamiętać, że są one pod ochroną. Dojście do Czerwonej Góry nie zajmuje wiele czasu, a sprawia wiele satysfakcji. Spokojnie można powiedzieć, że na Montana Roja dotrą zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Widoki są cudowne, a krajobraz rozciągający się kilometrami zapiera dech w piersiach.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!


Opis Wulkanu Montana Roja na Lanzarote


Wulkan Montana Roja, zwany inaczej Czerwoną Górą, znajduje się na jednej z przepięknych hiszpańskich wysp, a dokładniej na Lanzarote. Ma 312 metrów i jest dumą Narodowego Parku Corralejo. Na samej wyspie istnieje ponad 100 nieczynnych wulkanów, stąd nazwa „wyspa wulkanów”. Wielu turystów uważa, że z daleka góra nie wygląda przyjazną, a wręcz zniechęcającą, jednak podczas wędrówki wiele rzeczy zadziwia. Mowa tutaj o pustynnym klimacie, który towarzyszy przez całą wędrówkę. Atutem trekkingu jest nadmorski wiatr, który odgania gorące powietrze, dzięki czemu jest on przyjemny, a nie męczący. Podczas maszerowania pomimo niemal wyjałowionej gleby, można spotkać bujną roślinność tamtejszego regionu, a dokładniej 136 rodzajów roślin i 70 gatunków zwierząt. Warto wybrać się w taką wędrówkę, gdyż widoki są nieziemskie. Ze szczytu widać połowę wyspy i rozciąga się widok na Ocean Atlantycki. Osoby, które wybiorą się na Montana Roja, oprócz krajobrazów będą mogły podziwiać ukrytą plażę.


Często wędrówka po Montana Roja przywodzi na myśl spacer po Czerwonej Planecie, jaką jest Mars. Dzieje się tak dlatego, iż gleba pokryta jest skałkami i kamykami, które są pozostałościami po lawie. Warto pamiętać, aby nie brać drobnych skał jako pamiątek, gdyż zostaną skonfiskowane na lotnisku przy odprawie. Idąc pieszo, można zauważyć wiele jaszczurek. Chcąc zobaczyć je z bliska, należy zatrzymać się na chwilę nieruchomo. Zwierzęta wówczas są mniej płochliwe i wychodzą z kryjówek.


Jak dojechać do Wulkanu Montana Roja?


Wulkan Montana Roja znajduje się około 5 minut drogi od miasteczka El Medano. Decydując się na samochód, wygodnie będzie zostawić go na niestrzeżonym asfaltowym parkingu około kilometra od podnóża góry. Zamiast samochodu można zdecydować się na dłuższą trasę i zacząć wędrówkę od samego El Medano.


Istnieją dwa sposoby na dostanie się a Czerwoną Górę, a mianowicie wspomniany wcześniej spacer i krótka podróż samochodem do ulicy Montana Baja, bądź Avenida los Claveles. Dotarcie na szczyt stanowi nie lada satysfakcję i możliwość podziwiania niesamowitych widoków, a w tym zwierząt i roślin objętych ochroną.


Ile czasu należy przeznaczyć na zwiedzanie i trekking – na co zwrócić uwagę podczas wędrówki?


Piesza wędrówka zajmuje około 30 minut wraz z krótkimi przerwami na podziwianie widoków, dlatego przeznaczenie większej ilości czasu będzie najodpowiedniejszym posunięciem. Warto zatrzymać się na chwilę i porobić zdjęcia, gdyż są one świetną pamiątką na długie lata. Krajobraz stanowi jeden z największych atutów wulkanu. Z pozoru niewinne szczyty rozpościerają się, ukazując piękno okolicy.


Nie należy się martwić o brak szlaków, gdyż setki stóp wydeptały ścieżki, dlatego nie sposób się zgubić. Dzięki temu można nieco zboczyć z trasy, aby zobaczyć inne widoki i atrakcje. 


Przydatne informacje i porady dotyczące zwiedzania


Decydując się na wędrówkę do Montana Roja, należy zaopatrzyć się w prowiant, czyli jedzenie oraz wodę. Podczas marszu ważne jest nawadnianie organizmu, aby nie doprowadzić do osłabienia, czy omdlenia. Oczywiście nie można zapomnieć o odpowiednim nakryciu głowy, ponieważ żar bywa uciążliwy, a także o kremie z wysokim filtrem i wygodnym obuwiu i ubraniach. Rzeczy, w których pójdzie się na wędrówkę, po powrocie mogą okazać się bardzo brudne z powodu czerwonego piasku.


Należy pamiętać, że wulkan znajduje się w Parku Narodowym, a co za tym idzie, fauna i flora znajdują się pod ochroną. Idąc ścieżką, trzeba patrzeć pod nogi, aby nie zdeptać tamtejszej roślinności, która pomimo suchego klimatu nie jest uboga.


Jedne z tańszych lotów znajdują się w Hiszpanii. Podróż do Lanzarote z Madrytu zajmuje około 2 godziny 40 minut. Osoby nieprzepadające za długi lotami, będą mogły cieszyć się najkrótszym możliwym lotem.


Jeśli chodzi o idealną pogodę i czas na wyjazd, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na wyspę Lanzarote można wybrać się w każdym miesiącu, gdyż pogoda sprzyja turystom. Najsłoneczniejsze dni przypadają na czerwiec, lipiec oraz sierpień. Najbardziej zadowolone będą osoby, które kochają słońce i wysokie temperatury. Na Lanzarote tego nie zabraknie!

Poprzedni

Muzeum Soli (Museo de la Sal) na Fuerteventurze

Proís de Candelaria na wyspie La Palma

Następny

Dodaj komentarz