Teneryfa – co warto zobaczyć

Tagi , , , , ,

Wyspy Kanaryjskie to region Hiszpanii, który stanowi archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego położonych na Oceanie Atlantyckim na północny – zachód od wybrzeży Afryki. Jest tu ciepło i słonecznie przez dwanaście miesięcy w roku, dlatego Wyspy Kanaryjskie są niezwykle popularną destynacją turystyczną. Dużym powodzeniem cieszy się obfitująca w plaże Teneryfa, wyspa o największej powierzchni, którą co roku odwiedzają ludzie z całego świata. Co robią na Teneryfie? Cóż, do zwiedzenia mają co najmniej piętnaście atrakcyjnych miejsc.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Teneryfa – miejsca, które musisz zobaczyć

1. Casa de los Balcones (La Orotava)

La Orotava liczy niewiele ponad czterdzieści tysięcy mieszkańców. Leży na północy Teneryfy w dolinie El Valle de la Orotava, w odległości pięciu kilometrów od wybrzeża. Jedną z atrakcji Ortavy jest Casa de los Balcones – najsłynniejsza budowla miasta przedstawiająca styl barokowy. To trzypiętrowy dom z siedemnastego wieku. Casa de los Balcones, jak sama nazwa sugeruje, posiada charakterystyczne, drewniane balkony oraz wyjątkowy, ozdobiony kwiatami dziedziniec. W przeszłości mieszkała tu arystokracja, dlatego obfituje wiele ciekawych miejsc. Oryginalne komnaty z tamtych czasów można zwiedzić za niewielką opłatą dwóch Euro. 

2. Teneryfa – Pico del Teide

Pico del Teide na Teneryfie to najwyższe miejsce w Hiszpanii i jest to jednocześnie trzeci co do wielkości wulkan na świecie. Jeśli zmierzymy go, biorąc pod uwagę dystans od dna oceanu do wierzchołka, to okaże się, że jego wysokość wynosi aż siedem tysięcy metrów. Wulkan nie jest aktywny od ponad stu lat i należy do Parku Narodowego Teide, który powstał w 1954 roku i znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Teneryfa to jemu właśnie zawdzięcza nietypowy kolor piasku, który jest naturalnie czarny. Nie każdy to wie, ale piasek o bardziej tradycyjnym, żółtym kolorze nie jest lokalny, a sprowadzany z niedalekiej Sahary. 

3. Drago Milenario

Teneryfa słynie również z egzotycznej roślinności. Jednym z gatunków przyciągających uwagę jest smokowiec, czyli dracena smocza, które rośnie na Maderze i na Wyspach Kanaryjskich. Najstarsza smocza dracena rośnie właśnie na Teneryfie w mieście Icon de los Vinos. Ma tysiąc lat, a niektórzy naukowcy uważają, że jego zalążek ukształtował się nawet do trzech tysięcy lat temu. Ta roślina jest wysoka na siedemnaście metrów i szeroka na sześć i znajduje się w Parque del Drago, za wstęp, do którego zapłacimy cztery Euro.

4. Garachico

Garachico to piętnastowieczne, portowe miasteczko położone na północy Teneryfy. Założył je genueński bankier Cristobal de Ponte. To tu odbywał się handel morski, a statki załadowane towarem takim jak na przykład cukier wypływały stąd do Europy i Ameryki. W osiemnastym wieku wybuch wulkanu Montana Negra zastopował rozwój miasteczka Garachico. Lawa zniszczyła miasto i port i po katastrofie kupcy przenieśli się do Puerto de la Cruz, a Garachico ograniczyło się do pozostania niewielkim portem rybackim. Zastygnięta w oceanie lawa utworzyła na dnie wód naturalne baseny Caleton, które są teraz popularnym miejscem relaksu mieszkańców i turystów.

5. Teneryfa – Loro Parque (Puerto de la Cruz)

Loro Parque to park położony na północy Teneryfy, który znany jest z wyjątkowych pokazów orek, które tańczą i nurkują w rytm muzyki w przeźroczystym basenie. Oprócz orczych akrobacji, Loro Parque pochwalić się może ogromną kolekcją egzotycznych ptaków. Obejrzymy tu ponad trzysta rodzajów papug, w  tym okazów zagrożonych wyginięciem. Mieszkają tu również pingwiny, ryby i rekiny, które pływają pomiędzy rafami koralowymi. W parku mieszkają też tygrysy, goryle i inne zwierzęta egzotyczne. 

6. San Cristobal de La Laguna

San Cristobal de La Laguna jest miastem, które znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Charakteryzuje je architektura kolonialna. Znajduje się tu wiele kościołów i zabytkowych budynków, kamienic o wielkich oknach, tawern, kawiarni i sklepów. Piesi poruszają się przede wszystkim deptakiem Obispo Rey Redondo, również znanym jako ulica Carrera. Carrera zapełniona jest sklepikami różnego rodzaju, oferujących od akcesoriów, obuwia, poprzez perfumy. Są tu też galerie handlowe. Po minięciu katedry, dominują sklepy dekoracyjne, księgarnie i cukiernie. Z kolei ulica Herradores to lokalizacja z eleganckimi butikami takimi jak Guess czy Naf Naf oraz ze sklepami jubilerskimi. Odwiedzający San Cristobal de La Laguna mogą również odwiedzić neoklasycystyczny kościół Chrystusa, pałac De Nava i pałac De Salazar oraz klasztory Santa Catalina i Santa Clara. 

7. Los Gigantes

Los Gigantes to skrócona forma nazwy Acantilados de los Gigantes, która oznacza klify olbrzymów. Pierwsi mieszkańcy Wysp Kanaryjskich, czyli Guanczowie nazywali klify murami piekieł. Nie bez powodu, klify są olbrzymie i powodują, że obserwująca je osoba czuje się wręcz przytłoczona ich rozmiarem. Jest to zatykający dech w piersiach widok, którego nie powinien przegapić żaden turysta wybierający się w te rejony. W najwyższym punkcie klify osiągają wysokość sześciuset metrów. W pobliżu klifów rozpościera się miasteczko Los Gigantes, w którym można z powodzeniem zatrzymać się w jednym z licznych hoteli. Z portu w Los Gigantes można z kolei wybrać się na rejs, podczas którego będziemy mogli podziwiać delfiny, wieloryby i turkusowe wody ocenu. W Los Gigantes turyści mają do dyspozycji lokalną plażę z czarnym piaskiem – Los Guios. Turyści mogą również podziwiać otaczającą naturę, spacerując po nadmorskiej promenadzie. Kontynuując spacer, dotrzemy do sąsiedniego miasteczka Puerto Santiago, gdzie też znajdują się liczne plaże.

8. Teneryfa – Mercado Nuestra Senora de Africa

Mercado Municipal Nuestra Senora de Africa to znane targowisko w Santa Cruz de Tenerife. To targowisko miejskie jest otwarte od wczesnego rana czyli od godziny szóstej do popołudnia. Można na nim kupić pyszną, lokalną żywność, przede wszystkim świeże owoce morza i ryby. Rynek Matki Bożej z Afryki składa się z trzech małych placyków z różnorodnymi straganami spożywczymi z produktami kanaryjskimi, hiszpańskimi tapasami, mięsem i wieloma innymi lokalnymi przysmakami. To słynne miejsce na mapie Teneryfy, które zaspokoi wasze kubki smakowe.

9. Museo de Antropologia de Tenerife

Zaraz przez wjazdem do Valle Guerry znajduje się Museo de Antropologia de Tenerife czyli Muzeum Antropologiczne. Muzeum jest zlokalizowane w imponującej, osiemnastowiecznej posiadłości. Odwiedzający mogą obejrzeć w nim wystawy reprezentujące elementy codziennego użytku mieszkańców Teneryfy i wypełnione są między innymi  ubraniami, narzędziami rolniczymi i instrumentami – elementami kultury popularnej. 

10. Nuestra Senora de la Conception (La Laguna)

La Laguna to kulturowa i religijna stolica Wysp Kanaryjskich. Znajduje się tutaj najstarszy Uniwersytet San Fernando. Stare Miasto w San Cristobal de La Laguna nosi tytuł Kulturowego Dobra Dziedzictwa Ludzkości. Jest to pierwsze miasto, które zachowało się w nienaruszonym stanie i z oryginalnym planem miasta jeszcze z piętnastego wieku. Warte zobaczenia są tu między innymi: katedra, kościół Niepokalanego Poczęcia – Iglesia de Nuestra Senora de la Concepcion z renesansową wieżą z kamienia, Królewskie Sanktuarium Najświętszego Chrystusa – Real Santuario del Santisimo Cristo de La Laguna, w którym znajduje się ołtarz czarnego Chrystusa ze złota i srebra, Plac Gubernatora – Plaza del Adelantado, pałace Nava i Salazar, kasyno, klasztory Las Claras i Catalinas, kościół Santo Domingo i Zakon San Agustin.

11. Teneryfa – Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife to największe miasto i stolica Teneryfy. Jest to druga co do wielkości miejscowość na Wyspach Kanaryjskich. Liczy ponad dwieście tysięcy mieszkańców. Plac Hiszpański – Plaza Espana jest jednym z ważniejszych miejsc w Santa Cruz de Tenerife. Na jego środku wybudowany został pomnik Monumento de los Caidos, upamiętniający poległych w czasie wojny domowej. Uwagę zwraca również piękna, marmurowa fontanna umiejscowiona w centralnym punkcie placu. Kolejną wizytówką miasta Santa Cruz de Tenerife jest wybudowane przez Santiago Calatrava Audytorium, które znajduje sie niedaleko Castillo de San Juan Bautista.

12. Costa Adeje

Costa Adeje to nazwa nadana kilku miejscowościom na południowo – zachodnim wybrzeżu Teneryfy w gminie Adeje, które razem tworzą centrum turystyczne. Leży niedaleko lotniska i szybko można dostać się tam z autostrady. Strome góry i morze położone tak blisko siebie sprawiają, że zróżnicowany krajobraz zachwyca turystów. Znajdują się tu urokliwe plaże, hotele oraz pole golfowe. To ostatnie jest znane w Europie i gromadzi wielu fanów tego rodzaju aktywności. Pole golfowe zostało zaprojektowane przez Pepe Gancedo i zbudowane przez byłego plantatora bananów. Rozciąga się pomiędzy oceanem i stokami górskimi. W skład Costa Adeje wchodzą dzielnice: Playa de Las Americas, San Eugenio, Torviscas, Playa Fanabe, El Beril, Playa del Duque, La Caleta, El Puertito, Playa Paraíso, Callao Salvaje. Część Playa de las Américas i Lod Cristianos, chociaż należą do gminy Arona, turystycznie zaliczane są do Costa Adeje.

13. Los Cristianos

Los Cristianos to miejscowość powstała w szesnastym wieku na południu Teneryfy. Miasto posiada własny port, który w przeszłości był częstym celem ataków piratów. Los Cristianos znajduje się w gminie Arona i położone jest pomiędzy chronionymi obszarami przyrodniczymi, takimi jak Góra Chayofita i Góra Guaza. Widać stąd zatokę Los Cristianos.  Los Cristianos szczyci się dwiema złocistymi plażami, popularnymi wśród turystów barami i restauracjami oraz dużą ofertą zakwaterowania.

14. Teneryfa – Arona

Arona to zaludniona gmina miejska Teneryfy. Jest jedną z najpopularniejszych lokalizacji turystycznych na południu tej wyspy. Zamieszkuje ją około osiemdziesiąt tysięcy ludzi. Warto odwiedzić tu urokliwą starówkę, która łączy tradycyjną, kanaryjską architekturę z nowoczesnym budownictwem. Jest tu również Kościół Iglesia de San Antonio Abad z osiemnastego wieku, w którym znajduje się figura Chrystusa – Cristo de la Salud. Największą atrakcją są tu liczne, piaszczyste plaże. Należą do nich: Playa de las Vistas – piękna i jedna z najbardziej uczęszczanych plaż na południu Teneryfy, wyposażona w niezbędne usługi, toalety, prysznice, obfitująca w bary i restauracje, inna to Playa de El Camison, sztucznie utworzona plaża ze złocistym piaskiem. Kolejna plaża to Playa de Troya napełniona sztucznie nawiezionym piaskiem podobnie jak w przypadku poprzedniczki. Playa de Troya ma trzysta sześśdziesiąt metrów długości. Inne nazwy pobliskich plaż to Playa de Las Galletas, Playa de Los Cristianos i Playa de La Ballena.

Las vistas beach Arona in costa Adeje Tenerife south at Canary Islands
Las vistas plaży Arona w Costa Adeje Teneryfa południe na Wyspach Kanaryjskich, licencja: shutterstock / By lunamarina

15. Icod de los vinos

W północnej części Teneryfy zlokalizowane jest Icod de los Vinos – miejsce w klimacie wiejsko-rolnym. Icod de los Vinos to miasto o ponad pięciuset latach historii. Zostało założone przez hiszpańskich konkwistadorów. Mieszkańcy Teneryfy nazywają to miejsce Ciudad del Drago, czyli Smocze Miasto. IIcod było zniszczone przez pożar w osiemnastym wieku i następnie odbudowane. W Icod de los Vinos znajduje się ponad tysiącletnia smocza dracena, o której wspominaliśmy. Jest ona symbolem archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jedną z większych atrakcji Icod jest jaskinia Cueva del Viento. Jej wyjątkowość polega na tym, że groty są mocno poplątane i rozmieszczone na trzech poziomach, dlatego to prawdziwy skalny labirynt. W Icod de los Vinos znajduje się również Motylarnia, która posiada  ponad osiemset gatunków egzotycznych motyli z całego świata. Stare miasto Icod de los Vinos rozciąga się wokół głównego kościoła San Marcos, placów De Lorenzo Caceres i De la Pila i klasztoru San Francisco, które również warto zobaczyć.

Poprzedni

Malownicze tereny Agaete na wyspie Gran Canaria

Arrecife, co zobaczyć, zwiedzanie, noclegi, plaże

Następny

Dodaj komentarz