Los Órganos – zwiedzanie klifów na Wyspie La Gomera

Tagi , , , ,

Każdy z nas doskonale zna archipelag Wysp Kanaryjskich. To właśnie tam tłumnie udajemy się na wymarzone wakacje, gdyż znajdziemy tam wszystko, czego potrzeba, by przeżyć niezapomnianą przygodę. Najpopularniejsze destynacje podróżnicze to bez wątpienia Teneryfa, Gran Canaria, a także coraz częściej i Fuerteventura. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że archipelag ten składa się także z kilku mniejszych, zamieszkanych wysepek. Życie na nich toczy się swoim tempem, a przyroda ma odpowiednie warunki, by rosnąć i rozwijać się bez przeszkód. Mniejsze wyspy mogą kryć w sobie wiele tajemnic, a także niesamowitych miejsc, których grzechem byłoby nie zobaczyć. Jedną z takich wysp jest La Gomera – niewielka wyspa, która kryje w sobie niesamowite piękno, a w szczególności Los Órganos. Przepiękne klify, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Co więc warto o nich wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Los Órganos?

La Gomera to jedna z mniejszych wysp w archipelagu kanaryjskim. Można więc już na wstępie powiedzieć, że dojazd do każdego niesamowitego miejsca będzie niezwykle prosty i szybki. Jedyne, niewielkie lotnisko na wyspie znajduje się w jej południowej części, a od Los Órganos dzieli je zaledwie 40 kilometrów. Jako że na La Gomerze nie ma tradycyjnej komunikacji miejskiej, turystom poleca się wypożyczenie samochodu z lotniskowej wypożyczalni. Wówczas cała podróż do magicznych klifów zajmie nam około godziny i 20 minut. Z pewnością wielu z Was się zdziwi, gdyż 40 kilometrów można pokonać nawet w 30 minut. Jednak musicie wiedzieć, że na La Gomerze nie ma autostrad i dróg szybkiego ruchu. Cała trasa wiedzie więc wąskimi dróżkami, a górzysty teren dodatkowo może sprawiać problemy.

Jak dojechać z lotniska do Los Órganos? Otóż w pierwszej kolejności musimy wjechać na drogę oznaczoną jako CV-17. Kierowcy muszą wykazać się ogromnymi umiejętnościami, gdyż droga obfituje w wiele zakrętów i nierówności. Kolejno na wysokości miejscowości Igualero musimy zjechać na drogę CV-13, która jest znacznie łatwiejsza i prowadzi po terenie równinnym. Łączy się ona z o wiele lepszej jakości drogą oznaczoną jako GM-2, z której musimy zjechać w drogę oznaczoną numerem GM-1. Doprowadzi nas ona na parking, z którego musimy przejść około 800 metrów, by dostać się na klify w Los Órganos.

Zwiedzanie klifów

Klify w Los Órganos zostały uznane za zabytek przyrody i bez wątpienia są one warte podjęcia trudu i dostania się w te okolice. Jest to prawdziwy skarb i duma niewielkiej wyspy La Gomera, a także jej mieszkańców. Klify te są idealnym dowodem na to, że przyroda jest o wiele potężniejsza, niż się nam to wydaje. Jeśli tylko pozwolimy jej żyć i rozwijać się naturalnym tempem, może ona stworzyć coś niesamowitego. Można powiedzieć, że naturalnie wyrzeźbione kamienie, które górują nad wybrzeżem oceanu, są najdoskonalszym tworem, jaki istnieje na świecie, a już z pewnością na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Północno-zachodnie wybrzeże La Gomera ma wiele tajemnic, a Los Órganos są jedną z nich. To szerokie na 200 metrów i długie na 80 metrów wysokie i ogromne, graniastosłupowe kolumny bazaltowe. Opadają one klifem do oceanu i ciągną się dalej poniżej linii wody. Turyści muszą wiedzieć, że o ile mogą dostać się w ich pobliże samochodem i spacerem, to jednak o wiele lepiej polecane jest wybranie się na rejs statkiem. Niewielki port, w którym cumują prywatne statki, by zabrać turystów na niesamowitą przygodę, znajdziemy około 500 metrów od parkingu samochodowego, ale także wypływają one z innych miejscowości La Gomery.

Bez wątpienia dostęp do klifów od strony Oceanu Atlantyckiego jest o wiele lepszym rozwiązaniem, by podziwiać to, co natura zostawiła dla ludzi. Korzystając z prywatnych statków, decydujemy się na kilkugodzinną wycieczkę, która zabierze nas dookoła zachodniego wybrzeża wyspy lub od razu pod same klify Los Órganos. Na każdym statku obecny jest przewodnik. Warto wiedzieć, że te klify to nic innego jak ogromna masa magmowa, która nie zdołała wypłynąć na powierzchnię i po prostu ostygła, a następnie rozłupała się i ewoluowała do nieregularnych kształtów, które można podziwiać właśnie na Los Órganos.

Poprzedni

Wakacje na Tarajalejo – idealne miejsce na spokojne, luksusowe wakacje we dwoje

Wakacje w Corralejo – przewodnik po najpiękniejszym kurorcie Fuerteventury

Następny

Dodaj komentarz