Lanzarote czy Fuerteventura – co wybrać?

, Tagi , , , , , ,

Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych kierunków wśród polskich urlopowiczów. Szczególnie Polacy upodobali sobie Wyspy Kanaryjskie, archipelag górzystych wysp położonych na Oceanie Atlantyckim, który składa się z siedmiu większych i sześciu mniejszych wysp. Wiele osób wybierając się na Wyspy Kanaryjskie, zastanawia się, którą wyspę odwiedzić. Dużą popularnością cieszą się większe wyspy wschodnie, czyli LanzaroteFuerteventura. Którą z tych wysp wybrać? Lanzarote czy Fuerteventura?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co warto jeszcze wiedzieć o Wyspach Kanaryjskich?

Wyspy Kanaryjskie znajdują się na północny zachód od wybrzeży Afryki i zaliczane są do Makronezji. W starożytności były określane jako Wyspy Szczęśliwe i chętnie były odwiedzane przez Greków oraz Rzymian. Już wtedy zauważono, że Wyspy Kanaryjskie są wspaniałym miejscem na wypoczynek. Obecnie nazwa wysp pochodzi od łacińskiego słowa „canis”, czyli pies, ze względu na znaczną liczbę psów występujących w tym obszarze. Należy wspomnieć, iż nazwa gatunku ptaka, kanarka, pochodzi właśnie od nazwy archipelagu, a nie, jak niektórzy uważają, na odwrót.  Klimat wysp jest oceaniczno-subtropikalny. Panują tam umiarkowane temperatury.

Garść faktów o Lanzarote 

Lanzarote jest wyspą najbardziej wysuniętą na północ i wschód na archipelagu. Często jest nazywana „Wyspą Wulkanów”, ponieważ jej powierzchnia jest utworzona w większości przez lawę. Stolicą Wyspy Wulkanów jest Arrecife. Nazwa miasta pochodzi od hiszpańskiego słowa „arrecife”, czyli rafa. Rafa koralowa chroniła niegdyś mieszkańców wyspy przed atakami piratów.  Krajobrazy na wyspie Lanzarote przypominają wulkaniczne równiny spowite wyschniętą lawą. Dominującymi kolorami na wyspie są czerń, szarość i ciemny brąz. 

Krótka charakterystyka wyspy Fuerteventura 

Według doniesień naukowych nazwa wyspy została utworzona przez członków ekspedycji Jeana de Béthencourt, francuskiego żeglarza. Fuerteventura w języku francuskim oznacza „mocną przygodę”. Należy jednak wspomnieć, iż istnieje również teoria głosząca, że nazwa wyspy pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza „mocne wiatry”.  Krajobraz na wyspie Fuerteventura przypomina nieco pustynie w amerykańskim stanie Arizona. Dominującymi tam kolorami są beż, żółć i brąz. Największą zaletą tej wyspy są piękne i liczne plaże.  Warto wspomnieć także, iż Fuerteventura jest większą wyspą niż Lanzarote. 

Lanzarote czy Fuerteventura – klimat na wyspach

Na wyspach wschodnich panuje bardzo suchy klimat. Średnie temperatury wynoszą osiemnaście stopni Celsjusza w okresie zimowym oraz dwadzieścia cztery stopnie Celsjusza w okresie letnim. Natomiast temperatura wody w zimę wynosi średnio osiemnaście stopni Celsjusza, a latem dwadzieścia dwa stopnie Celsjusza. 

Na wyspach w okresie wiosennym występują burze piaskowe, które niosą piasek zwany kalima znad afrykańskiej Sahary.  Na Fuerteventurze wieje silny wiatr, więc warto, nawet jak świeci słońce, mieć przy sobie bluzę bądź sweter. 

Atrakcje turystyczne na Lanzarote

Park Narodowy Timanfaya

Park Narodowy Timanfaya powstały na terenach wulkanicznych nazywany jest także „Górami Ognia”. Do dziś można poczuć tam wulkaniczny klimat wyspy, który ukształtował się między osiemnastym a dziewiętnastym wiekiem. W parku na jednym ze stożków wulkanicznych znajduje się punkt widokowy oraz restauracja El Diablo, w której serwowane są dania z grilla ogrzewanego przez ciepło wulkaniczne.

Na terenie parku pracownicy organizują pokazy naukowe, które mają na celu udowodnić, że kamienie znajdujące się kilka centymetrów pod ziemią osiągają temperaturę wynoszącą nawet sto stopni Celsjusza, a znajdujące się na głębokości dziesięciu metrów pod ziemią osiągają do sześciuset stopni Celsjusza. W trakcie pokazu personel wrzuca do dołów w ziemi suche gałęzie, które natychmiastowo ulegają zapaleniu oraz wlewa wodę do szczelin w ziemi, dzięki której pojawia się gejzer. 

Zwiedzanie parku trwa około dwóch godzin i ma postać zorganizowanej trasy turystycznej. Turyści mogą zwiedzać park, jadąc na grzbiecie wielbłąda lub autobusem turystycznym.  W 1994 roku przedstawiciele organizacji UNESCO uznali Park Narodowy Tymanfaya za rezerwat biosfery.

Lanzarote czy FuerteventuraJaskinia Cueva de los Verdes

Jaskinia Cueva de los Verdes powstała około czterech tysięcy lat temu wskutek erupcji wulkanu La Corona. Znajduje się tam system tuneli o długości sześciu kilometrów, od stóp wulkanu aż po ocean. Turystom udostępniono trasę u długości dwóch kilometrów. Warto wspomnieć, iż ściany tunelu pokryte są bazaltem, dzięki czemu wnętrze mieni się fantazyjnymi kolorami. W jaskini można również zobaczyć, jak formowała się zastygająca lawa.

La Geria

La Geria jest malowniczym obszarem, gdzie uprawiane są winorośle, których owoce są stosowane do produkcji oryginalnych win. Wulkaniczne wina z Lanzarote już setki lat temu gościły na królewskich stołach w całej Europie. Z racji, iż obecna jest tam wulkaniczna gleba, winorośle sadzi się w wielkich, stożkowatych zagłębieniach ziemi, w których znajduje się wulkaniczny żwir. Każde zagłębienie otacza półkolisty, kamienny murek, który chroni roślinę przed suchym i silnym wiatrem

W La Geria znajduje się wiele winnic, a w jednej z nich jest muzeum wina. Na miejscu prócz zgłębienia tajników produkcji trunku, można również wziąć udział w jego degustacji oraz go zakupić. Należy jednak wspomnieć, iż zgodnie z przepisami celnymi, nie można wywozić więcej niż dwóch butelek wina z terenów Wysp Kanaryjskich.

Atrakcje turystyczne na Fuerteventurze

Corralejo i wyspa Lobos

Corralejo to dawna rybacka wioska i najbardziej znany kurort wypoczynkowy na wyspie. Szczególną popularnością w tym miejscu cieszą się wyjątkowe wydmy. Nadmorskie ruchome piaski, które pochodzą z Sahary, tworzą krajobraz przypominający afrykańskie tereny. Od 1982 roku wydmy uznawane są za park narodowy i są objęte ścisłą ochroną. 

W Corralejo znajduje się również jedna z najpiękniejszych plaż na wyspie, a z portu można popłynąć promem na wyspę Lobos. Podróż trwa około piętnastu minut. Na wyspie Lobos znajduje się rezerwat, w którym rośnie około stu trzydziestu gatunków roślin oraz mieszka wiele ptaków. Na wyspie znajduje się również latarnia morska oraz wzniesienie, z którego widać Lanzarote oraz Fuerteventurę. 

Beatancuria

Beatancuria uznawana jest za najpiękniejsze miasteczko na Fuerteventurze. Znajduje się tam wiele zabytków, dzięki którym pod koniec lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku starsza część miasteczka została wpisana na hiszpańską listę dziedzictwa kulturowego. 

W samym sercu miasteczka usytuowany jest kościół świętej Marii. Budynek uchodzi za najpiękniejszą konstrukcję sakralną na wyspie. Tuż obok kościoła mieści się zabytkowy dworek zbudowany w szesnastym wieku. Natomiast na obrzeżach miasteczka znajdują się ruiny klasztoru franciszkanów z piętnastego wieku. 

Lanzarote czy FuerteventuraPark Oasis

Park Oasis stanowi połączenie ogrodu zoologicznego i ogrodu botanicznego. Na terenie parku mieszka około dwóch tysięcy gatunków zwierząt i rośnie prawie siedem tysięcy gatunków kwiatów, krzewów oraz drzew. 

Znajduje się tam największa w Europie hodowla wielbłądów. Ponadto można tam zobaczyć lemury, strusie, kangury, surykatki, żyrafy oraz kangury. Na miejscu można obejrzeć pokazy z udziałem słoni morskich, fok, aligatorów oraz węży.

Lanzarote czy Fuerteventura – plaże na Fuerteventurze

Fuerteventura jest zdecydowaniem liderem wśród Wysp Kanaryjskich, jeżeli chodzi o liczbę plaż. Na Fuerteventurze znajduje się ponad sto pięćdziesiąt plaż i kąpielisk. Do najbardziej malowniczych z nich należą między innymi:

  • Caleta de Fuste – leży na wschodniej części wyspy, w niewielkiej odległości od lotniska. Tamtejszy piasek jest koloru żółtego. Na miejscu znajdują się liczne bary oraz restauracje. Ponadto na plaży znajdują się udogodnienia dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
  • Sotavento – znajduje się na południowo-wschodniej części wyspy i mierzy osiemset metrów długości. Prócz złotego piasku znajduje się tam miejsce dla fanów windsurfingu. Wyznaczony jest także obszar dla nudystów. Miejsce jest dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
  • Esmeralda – ta kameralna plaża o długości czterystu metrów ze złotym piaskiem znajduje się na wybrzeżu Costa Calma. Na miejscu znajduje się bar.
  • Gran Tarajal – mieści się na wschodniej stronie wyspy, Prócz ciemnego piasku znajduje się tam miejsce do łowienia ryb.
  • La Concha – ta plaża z białym piaskiem znajduje się na północno-zachodniej części wyspy. Na miejscu znajdują się udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. 

Plaże na Lanzarote

Rzecz jasna, na Lanzarote także znajduje się wiele plaż. Wśród nich warto odwiedzić między innymi:

  • Playa Francesa – znajduje się na północnym zachodzie wyspy. Na tej plaży z białym piaskiem można zobaczyć przewężenie morza oraz gigantyczną kamienną ścianę, która tworzy wybrzeże klifowe Famara.
  • Playa de Papagayo – jest to jedno z najpopularniejszych miejsc na wyspie. Plaża ma kształt muszli, a woda jest koloru szmaragdowego. To miejsce przypomina basen, ponieważ woda jest spokojna i osłonięta od wiatru. 
  • Playa de Famara – znajduje się w północno-zachodniej części wyspy. Drobny, żółty piasek sprawia wrażenie, jakby ciągnął się w nieskończoność. Na miejscu można obserwować odpływ. 
  • Playa Caletón Blanco – znajduje się na północy Lanzarote. Można zobaczyć tam biały piasek, czarne skały oraz idealnie niebieską wodę.
  • Playa Flamingojest to idealna plaża dla rodzin z dziećmi. Biały piasek, cień palm oraz czysta, przejrzysta woda stwarzają idealne warunki do bezpiecznej zabawy.

Lanzarote czy Fuerteventura – porównujemy jedzenie

Kuchnia kanaryjska w głównej mierze opiera się na kuchni hiszpańskiej oaz afrykańskiej. Na wyspach najczęściej można natknąć się na dania ze świeżych ryb oraz owoców morza.

Jeżeli chodzi o kuchnię na Lanzarote, jedną z najczęściej spotykanych pozycji w menu w restauracjach jest Pescado a la sal. Jest to danie z ryby przyprawionej solą, która jest pieczona w piecu. Kolejnym kultowym daniem na Lanzarote jest Sancocho Canrio, które składa się duszonej solonej ryby z gatunku prażmowatych i ziemniaków z dodatkiem świeżych ziół oraz przypraw. Lokalni mieszkańcy uwielbiają duszone potrawy. Dlatego na wyspie wśród mieszkańców najpopularniejszym daniem jest Puchero. Składa się ono z mięsa wołowego lub wieprzowego z kawałkami mięsa drobiowego, ciecierzycą, ziemniakami, warzywami i dodatkami świeżych ziół oraz przypraw. 

Natomiast w daniach na wyspie Fuerteventura dominują kozie mleko, warzywa oraz kozie mięso. Dania typowe dla tej wyspy charakteryzują się niską zawartością tłuszczu. Jednym z tradycyjnych dań na tej wyspie jest Sancocho. Jest to zupa rybna z ziemniakami, batatami, mojo picón (rodzaj salsy) i gofio (deser z mąki kukurydzianej). Podczas świąt oraz spotkań rodzinnych mieszkańcy wyspy podają Puchero Majorero, czyli danie z koziego mięsa, ciecierzycy oraz warzyw. Fuerteventura słynie także z sera Majonero, który produkowany jest z koziego mleka. Według krytyków kulinarnych ser ten należy do jednych z najsmaczniejszych na świecie.

Jeżeli chodzi o napoje alkoholowe, to na Wyspach Kanaryjskich bardzo popularne, jest Ron miel. Jest to rum z dodatkiem miodu palmowego. Ten trunek może zawierać do trzydziestu procent alkoholu. Ma delikatny, miodowy posmak. Receptura Ron miel, jest ściśle chroniona przez władze Wysp Kanaryjskich. W restauracjach do tego trunku podaje się bitą śmietanę oraz cynamon.

Jak podróżować między wyspami?

Między wyspami Fuerteventura i Lanzarote można podróżować promem bądź samolotem. Podróż promem trwa około trzydziestu minut. Mało tego, statki pływają bardzo często. 

Reasumując, nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która wyspa jest lepsza. Każda z nich jest inna, a wybór miejsca na wakacje zależy od naszych preferencji. Lanzarote jest miejscem wprost stworzonym dla osób chcących spędzić urlop aktywnie w otoczeniu wyjątkowych krajobrazów, fauny i flory. Natomiast Fuerteventura jest spokojną, cichą wyspą, idealną dla osób chcących odpocząć na plaży, pospacerować wzdłuż malowniczego wybrzeża lub uprawiać sporty wodne. Warto także skorzystać z możliwości podróżowania między wyspami, aby skorzystać ze wszystkiego, co Wyspy Kanaryjskie mają do zaoferowania. 

Poprzedni

Gdzie się zatrzymać na Lanzarote? – propozycje noclegów

Najpiękniejsze plaże na Lanzarote?

Następny

Dodaj komentarz