Park Narodowy Caldera de Taburiente, co zobaczyć, trasy

Redaktor: Asia Tagi , , , ,

Park Narodowy Caldera de Taburiente znajduje się w Hiszpanii na wyspie La Palma na archipelagu Wysp Kanaryjskich i zajmuje powierzchnię czterdziestu siedmiu kilometrów kwadratowych. Podobnie jak reszta archipelagu, park ma charakter wulkaniczny, ale turyści cenią w nim także dużą ilość zasobów wodnych i wyjątkową faunę oraz florę. Ze względu na to Park Narodowy Caldera de Taburiente jest idealnym miejscem na odpoczynek w otoczeniu przyrody. Każdego roku odwiedza go ponad trzysta tysięcy wczasowiczów. Co jeszcze warto wiedzieć o Parku Narodowym?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Krótka historia Parku Narodowego Caldera de Taburiente

Pierwsze dane historyczne o wyspie La Palma pochodzą z piętnastego wieku. W 1492 roku prawie tysiąc przedstawicieli Królestwa Kastylii pod dowództwem Alonso Fernándeza de Lugo podbiło wyspę, należącą do terytorium króla Mencey lub Gunaczów. Następnie po podbojach na wyspach osiedlili się Włosi, Portugalczycy, Katalończycy, Majorkanie i Kastylijczycy. Wykorzystywali oni naturalne surowce do rozwoju swoich siedlisk. 

Od szesnastego wieku wycinanie tamtejszych drzew należy do rzadkości, dzięki czemu park stał się ostoją dla endemicznej flory. Nazwa parku pochodzi od krateru wulkanicznego, który zajmuje centralną część wyspy La Palma. To właśnie dzięki kraterowi powstał charakterystyczny dla tego regionu ekosystem, w którym woda jest źródłem życia dla bujnej i unikalnej roślinności. 

Park Narodowy został utworzony szóstego października 1954 roku. Jest to drugi chroniony obszar na Wyspach Kanaryjskich i czwarty w Hiszpanii.  W 2002 roku Park Narodowy został Światowym Rezerwatem Biosfery.

Wejście do parku

Do Parku Narodowego Caldera de Taburiente prowadzą dwa wejścia. Jedno z nich znajduje się przy punkcie widokowym La Cumbrecita, piętnaście minut samochodem od centrum turystycznego El Pasu. Drugie wejście znajduje się w pobliżu punktu Los Brecitos, godzinę drogi samochodem od miasta Los Llanos de Aridane. Jadąc do parku samochodem przed godziną 16:00 należy pamiętać, iż konieczne jest zarezerwowanie miejsca parkingowego. 

Flora w Parku Narodowym Caldera de Taburiente

Gatunkiem dominującym w Parku Narodowym jest sosna kanaryjska, która dzięki swojej tysiącletniej adaptacji do ognia wywołanego erupcjami wulkanicznymi jest odporna na pożary. Jest to najwyższe drzewo na Wyspach Kanaryjskich. Należy również wspomnieć, iż sosna kanaryjska znajduje się w „Czerwonej księdze gatunków zagrożonych” w grupie gatunków niższego ryzyka. 

Inne rośliny, na które łatwo się natknąć w parku to między innymi: czystek, cedr kanaryjski, wrzos, złotokap, bratek szczytowy, miotła, barbusan, wawrzyn i drzewa oliwne.

Fauna w Parku Narodowym Caldera de Taburiente

Dominującymi zwierzętami w Parku Narodowym są stawonogi. Jednymi z nich są skolopendry, które są drapieżnymi parecznikami oraz pająki wilcze. Należy również wspomnieć, iż w jaskini w parku znajdującej się na wysokości dwóch tysięcy metrów mieszka endemiczny chrząszcz jaskiniowy. 

Jeżeli chodzi o ssaki, to w Parku Narodowym Caldera de Taburiente znajdują się między innymi: kozy, króliki, ryjówki, szczury, myszy, dzikie koty oraz nietoperze.  Ptaki, które możemy zauważyć w parku to między innymi: pastułka, gołąb skalny, wrończyk, modraszka i kapturka.  Natomiast jeżeli chodzi o płazy i gady, to w parku można natknąć się na: żabę południową, żabę trawną, gekona, żółwia europejskiego oraz jaszczurkę smutkową. 

Trasy w Parku Narodowym Caldera de Taburiente

Na terenie parku znajduje się trzynaście tras turystycznych o łącznej długości ponad tysiąca kilometrów. Jedną z najbardziej spektakularnych tras jest ścieżka numer dziewięć, która prowadzi na punkt widokowy Roque de los Muchachos. Roque de los Muchachos jest najwyższym punktem na wyspie, na którym znajduje się największe obserwatorium na kuli północnej. Należy wspomnieć, iż w obserwatorium znajduje się największy teleskop optyczny na świecie, GranTeCan. Obserwatorium zostało wpisane na listę dziedzictwa astronomicznego UNESCO.

Najdłuższa trasa mierzy ponad dwadzieścia trzy kilometry. Nazywa się Trasą Wulkanów i jej przejście zajmuje średnio siedem godzin i czterdzieści pięć minut. Szlaki zostały odpowiednio oznaczone. W centrum dla zwiedzających znajdują się broszury, mapy oraz plany ułatwiające poruszanie się po parku.

Plaża Taburiente 

Wewnątrz  Parku Narodowego Caldera de Taburiente dwie godziny drogi od wejścia znajduje się malownicza plaża. Plaża składa się z kamyków i zaokrąglonego żwiru. Na miejscu można ochłodzić się krystaliczną wodą oraz popodziwiać strumienie. W pobliżu plaży znajduje się pole namiotowe.

Wodospad Colores

Wodospad Colores jest jedną z największych atrakcji Parku Narodowego Caldera de Taburiente. Jest to półnaturalny wodospad ukryty w zboczu skał na szlaku Barranco de las Angustias. Wodospad mierzy sześć metrów wysokości i mieni się w zależności od pory roku kolorem żółtym, zielonym lub pomarańczowym. Niewątpliwie wodospad przyjmuje tak niezwykłe kolory dzięki żelazu, które rozpuściło się w wodach wąwozu, glonom oraz mchom. 

Barranco de las Angustias 

Barranco de las Angustias jest jedynym naturalnym ujściem do Oceanu Atlantyckiego w parku. W związku z tym właśnie do niego trafiają wody powierzchniowe. Dodatkowo Barranco de las Angustias wyścielają tak zwane lawy poduszkowe.

Pole namiotowe

Pole namiotowe położone w samym sercu Parku Narodowego jest jedynym możliwym miejscem noclegu na terenie obiektu. 

Na terenie pola namiotowego znajdują się: drewniane stoły, bieżąca woda, prysznice, toalety oraz ochrona. Tuż obok znajduje się punkt informacji turystycznej. Z pewnością warto wiedzieć, że miejsce na polu jest bezpłatne. Jednakowoż przed wyprawą należy zarezerwować tam miejsce. Należy pamiętać, iż będąc w Parku Narodowym Caldera de Taburiente, należy uważać na otaczającą faunę i florę. Nie powinno się uszkadzać roślinności, zbliżać się do zwierząt oraz poruszać się poza wyznaczonymi trasami. Na zakończenie warto dodać, że na wycieczkę do parku należy zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, butelkę wody, chusteczki oraz suchy prowiant.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Puerto del Rosario

La Oliva – jak dojechać, zwiedzanie i atrakcje

Następny

Dodaj komentarz