La Oliva – jak dojechać, zwiedzanie i atrakcje

Korektor: Asia Tagi , , ,

La Oliva położona na wyspie Fuerteventura jest miasteczkiem z bogatymi tradycjami sięgającymi kilka wieków wstecz. Miasteczko leży na północy wyspy, a jej walorami krajobrazowymi są białe domki i wiatraki. Fuerteventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich, które położone są na Oceanie Atlantyckim. Wyspa jest podzielona na 6 gmin, z czego La Oliva pełni najważniejszą funkcję. Wizytówką Fuerteventury są słoneczne, piaszczyste plaże, wulkany i jeden z popularniejszych Aquaparków w Europie. Dodatkowo na terenie gminy, w której leży miasteczko znajdują się dwa parki narodowe, Corralejo i Islote de Lobos. Miasteczko oferuje również wiele ciekawych atrakcji i tradycyjne jedzenie. Nie zawiodą się też miłośnicy sztuki. Na miejscu można spotkać rzeźby naturalnych rozmiarów i odpocząć w ich cieniu. Decydując się na pobyt w tym malowniczym miejscu, nikt nie wyjedzie zawiedziony. La Oliva zapewnia dobrą zabawę i niezapomniane chwile.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do miasteczka La Oliva?

Wyspa Fuerteventura utrzymuje się w głównej mierze z turystyki, dlatego ma dobry transport powietrzny. Lotnisko znajduje się 20 km na południowy wschód – w sąsiednim Puerto del Rosario. Loty są głównie z Europy, a transport na miejscu prosperuje bardzo dobrze dzięki licznym taksówkom. Chcąc dostać się do miasteczka, nie trzeba się martwić. Lotnisko położone najbliżej La Oliva to Fuerteventura (FUE). Z miasteczka Puerto del Rosario do La Oliva autobus jeździ 4 razy dziennie. Bilety kosztują 8 zł – 20 zł, a podróż trwa 32 min. Oprócz tego z lotniska do miasteczka La Oliva można dojechać jeszcze taksówką oraz wynajętym samochodem.

Atrakcje La Oliva

Główna turystyka wyspy Fuerteventura znajduje się w Corralejo. O popularności tamtego regionu decydują różne atrakcje, jakie oferuje wyspa. Zwiedzając wyspę i chcąc nabyć tamtejsze rękodzieła, warto wybrać się na jarmark z lokalnymi produktami spożywczymi i rzemieślniczymi. Jarmark odbywa się przy Domu Pułkowników i we wtorki oraz piątki od godziny 10 do 14. Będąc w La Oliva, warto się wybrać na zwiedzanie zabytków miasta z grupą teatralną, której członkowie przebierają się za poszczególnych bohaterów miasta i opowiadają jego historię. Z pewnością będzie to jeden z najlepiej wspominanych momentów wakacji. W La Oliva można spędzić czas na plaży, która posiada nieodparty urok i turkusową wodę. Pogoda jest przepiękna niemal przez cały rok, więc osoby pragnące sportowych wrażeń, nie będą się nudzić, uprawiając surfing, windsurfing, wędkarstwo, nurkowanie, snorkling, kitesurfing.

Co zwiedzić w miasteczku La Oliva?

Miasteczko jest bogate w różnego rodzaju obiekty. Dlatego nie sposób się nudzić na tej wyspie. Jednym z ważniejszych zabytków miasta, który trzeba zwiedzić, jest wybudowany w początkach XVIII wieku parafialny kościół Iglesia Nuestra Señora de Candelaria. Kościół ma duże znaczenie dla tubylców. Wchodząc do środka, nie należy się nastawiać na bogate zdobienia, gdyż są oszczędne. Malowidło na ołtarzu głównym kościoła najprawdopodobniej stworzył malarz pochodzący z Gran Canarii – Juan de Miranda.

La Oliva początkowo była osadą i została założona w 1500 roku. Z kolei La Casa de los Coroneles, czyli Dom Pułkowników pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Obiekt jest ważny ze względów historycznych, jest symbolem ciągłości systemu władzy, od czasów średniowiecza. Dom Pułkowników należał do rodziny, która miała bardzo wielki wpływ na wyspę Fuerteventura.

Na wyspie Fuerteventura znajduje się również Centrum Sztuki Kanaryjskiej, zwane Centro de Arte Canario, które prezentuje bogatą sztukę wyspy. Otoczenie obiektu jest malownicze i pozwala na odpoczynek i relaks. Wokół budynku znajdują się rzeźby, a w środku można podziwiać bogatą kanaryjską sztukę. Niektóre z pokojów Centrum są udostępniane lokalnym artystom, którzy mogą wystawiać i sprzedawać swoje prace wykonane z ceramiki, różne rzeźby i malarstwo.

Muzea i kaplice

Będąc w La Oliva, warto wybrać się do La Casa de la Cilla. Budynek początkowo był wykorzystywany jako magazyn do płodów rolnych. Obecnie przekształcony został w muzeum Museo del Grano. Jego celem zostało pokazywanie i przekazywanie wiedzy związanej z tradycją rolniczą tamtego terenu. Z kolei La Casa Mané to dawna rezydencja lekarza Blasa Curbelo Guerra. Budynek jest własnością prywatną i można w nim znaleźć drogocenne prace najlepszych artystów z wyspy.

W miasteczku znajduje się także ciekawa kaplica, Ermita de La Oliva. Obiekt leży na uboczu miasta, a w środku działa restauracja. We wnętrzu można podziwiać dzieła znanych artystów, a na zewnątrz odpocząć wśród malowniczego krajobrazu i rzeźb naturalnej wielkości. Poniżej podajemy listę dodatkowych atrakcji miasteczka La Oliva:

– Museo Etnográfico – muzeum Etnograficzne

– Casa del Capellan – pierwsza kaplica miasteczka, pochodząca z XVI wieku

– Casa del Coronel – majątek ziemski pochodzący z XVIII wieku

  • Rural Las Portadas

Wszystkie powyższe miejsca są ciekawe i co roku przyciągają rzesze turystów. Dlatego będąc na wyspie i w miasteczku, warto zdecydować się na wycieczkę po podanych miejscach. Wrażenia będą niezapomniane.

Klimat i pogoda na wyspie Fuerteventura

Przez większość czasu w roku, klimat wyspy jest ciepły. Temperatury wynoszą około 30 stopni Celsjusza, natomiast średnia roczna temperatura to 20 stopni Celsjusza. Miasteczko leży w obszarze pustynnym, dlatego rzadko można spotkać tam deszczową pogodę. Pomimo tego najlepsze miesiące na wakacje to czerwiec, lipiec, sierpień oraz wrzesień.

Specjały miasteczka La Oliva

Fuerteventura jako wyspa ma dostęp do różnego rodzaju morskich specjałów. W miasteczku można spotkać regionalne jedzenie i owoce morza. Głównymi składnikami tamtejszej kuchni są ryby, ziemniaki i mojo, czyli tradycyjny pikantny sos Wysp Kanaryjskich. Ryby są przygotowywane na wiele sposobów, a popularnością cieszą się małże i skorupiaki. Oczywiście nie może zabraknąć mięsa. Tubylcy chętnie jadają wołowinę, baraninę i wieprzowinę. W miasteczku nie zabraknie czegoś dla fanów serów, gdyż można spróbować tradycyjnego koziego sera majorero, laureata wielu światowych konkursów i ulubieńca znawców. Podróż do La Oliva poszerzy horyzonty kubków smakowych. Każdy znajdzie coś dla siebie, nawet najbardziej wymagający wczasowicze.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Park Narodowy Caldera de Taburiente, co zobaczyć, trasy

Mirador de Morro Velosa – najpiękniejszy punkt widokowy na Fuerteventurze

Następny

Dodaj komentarz