Ogród botaniczny na Gran Canarii – Kanaryjski ogród – Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo

Korektor: Asia Tagi , , , ,

Hiszpania jest państwem zróżnicowanym pod względem roślinności. Wyspa Gran Canaria należąca do tego pięknego państwa oferuje wiele atrakcji, a jedną z nich jest Jardín Canario, a właściwie Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo. Jest to najpopularniejszy hiszpański ogród botaniczny. Dla turystów odpoczywających na wyspie jest to obowiązkowa atrakcja do zwiedzenia. Ogród botaniczny został stworzony z myślą o florze Wysp Kanaryjskich. Nieprzerwanie od kilkudziesięciu lat cieszy się popularnością wśród tubylców i podróżujących. Jardín Canario posiada imponujący zbiór roślin, które zachwycają swoim pięknem. Będąc na wyspie Gran Canaria, nie trzeba się zastanawiać nad zwiedzeniem ogrodu. Ta atrakcja dostarcza wielu wrażeń i niezapomnianych chwil, co jeszcze bardziej zachęca wczasowiczów do podziwiania piękna tych hiszpańskich roślin.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jardín Canario – opis ogrodu

Ogród Jardín Canario położony jest na wyspie Gran Canaria około 7 kilometrów na południowy zachód od Las Palmas de Gran Canaria. Prace nad ogrodem zaczęto w 1952 roku, a jego otwarcie nastąpiło siedem lat później. Teren ogrodu rozciąga się do 27 hektarów, a spacer po tym wspaniałym miejscu pozostaje długo w pamięci. W Jardín Canario znajduje się ponad 2000 gatunków roślin, a w tym 500 endemicznych, nie tylko z Hiszpanii, lecz z całego świata. Dodatkowym atutem tego miejsca jest działalność na rzecz roślin, którym grozi wyginięcie. Gromadzone okazy są otoczone specjalistyczną opieką wykwalifikowanych osób.

Przechadzając się po ogrodzie, nie trzeba się martwić o nazewnictwo, gdyż wszystkie rośliny zostały dokładnie skategoryzowane i opisane. Ogród Jardín Canario podzielony został na sekcje. Na jego terenie można zobaczyć różnorodną roślinność, taką jak np. roślinność nadmorska, a także charakterystyczną dla wzgórz wulkanów. W samym ogrodzie można podziwiać aż 10 000 sukulentów i kaktusów, a także smoczych dracen.

Sekcje ogrodu botanicznego Jardín Canario

Jardín de las Islas (Ogród Wysp)

Jest to centralna część ogrodu. Można tam zobaczyć rozciągający się trawnik, który przyciąga wzrok turystów ze względu na posegregowane gatunki roślin z Wysp Kanaryjskich. W tym zakątku ogrodu można spotkać endemity z rodziny gruboszowatych, a także rośliny z rodzajów lepnicy, gnojnika, czy mlecza.

Plaza de Las Palmeras (Plac palm)

Ten teren ogrodu znajduje się zaraz przy wejściu i zachwyca bujną kolekcją palm daktylowca kanaryjskiego. Roślina należy do endemitów i występuje na wszystkich wyspach archipelagu. Oprócz daktylowca w tym miejscu można podziwiać rzeźby kanaryjskiego artysty Plácido Fleitasa, które zatytułował „Magia de la Naturaleza”.

Zonas Bajas y de Costa (Strefa wybrzeża)

Tutaj znajdują się rośliny rosnące w klimacie morskim, m.in. gatunki słonorośli brzegu morskiego i inne gatunki nizin nadmorskich. W tej sekcji znajduje się ponad 120 gatunków roślin zagrożonych. Głównie można spotkać suchorośla, bylice, mlecze oraz szparagi.

Jardín Macaronésico (Ogród makaronezyjski)

W tym obszarze ogrodu można spotkać drzewiaste zatrwiany, draceny smocze czy jałowce z gatunku Juniperus Cedrus, występujące na Maderze.

Jardín de Suculentas (Ogród sukulentów)

Typowy obszar dla roślin z Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki czy Madagaskaru. Można tu spotkać wiele rodzajów roślin takich jak: aloes, wilczomlecz, palczak, eszeweria, haworsja, grubosz, a także bogaty zbiór kaktusów.

Áreas de Pinar (Las sosnowy)

W tym miejscu można podziwiać sosnę kanaryjską, jeden z endemitów. Sosna należy do najwyższych drzew Wysp Kanaryjskich, które rosną nawet do 60 metrów.

Bosque Termoesclerófilo (Las zawsze zielony twardolistny)

Formacja, która kształtuje się na wysokościach. Ten teren ogrodu leży nieopodal restauracji. W tym miejscu można podziwiać oliwkę europejską, dracenę smoczą, daktylowiec kanaryjski, jałowiec fenicki oraz inne egzotyczne drzewa i krzewy.

La Laurisilva (Las wawrzynowy)

Znajduje się u podnóża stoku wąwozu. W tym miejscu można spotkać typową roślinność makaronezyjskich lasów wawrzynolistnych.

Vegetación Rupícola (Roślinność naskalna)

Jest to część skalna ogrodu. Rośliny, jakie można spotkać to: mlecz, zatrwian, gnojnik, modrak czy eonium. Przy powstałym wodospadzie powstały idealne warunki dla typowej roślinności wyspy Gran Canaria. W tym miejscu znajduje się również punkt widokowy, z którego można podziwiać cały ogród.

Invernaderos (Szklarnie) – ogród posiada dwie szklarnie z roślinami makaronezyjskimi oraz tropikalnymi.

Jardín Canario – jak dojechać do ogrodów botanicznych na Gran Canarii?

Ogród botaniczny znajduje się pomiędzy Tafira Alta i Tafira Baja. Ogród botaniczny położony jest w wąwozie Guiniguada. Wybierając się na taką wycieczkę, można wynająć samochód. Dobrą opcją jest autobus jadący z Las Palmas, a dokładniej z podziemnych dworców San Telmo i Santa Catalina. Znalezienie przystanku nie stanowi problemu, gdyż znajduje się on pod tą samą nazwą, czyli Jardín Canario. Mimo to należy pamiętać, aby poprosić kierowcę o zatrzymanie się, ponieważ jest ono tylko na żądanie, a w ten sposób można przegapić odpowiedni przystanek. Do ogrodu z Santa Catalina można dostać się liniami autobusowymi numer 1, 5, 302, 303, 311 i 323. Cena biletu autobusowego wynosi około 1,64 Euro. Ogród Jardín Canario polecany jest nie tylko miłośnikom natury. Warto odwiedzić to miejsce ze względu na ciszę, spokój oraz przepiękne widoki.

Ceny biletów do ogrodu Jardín Canario

Wstęp na teren ogrodu botanicznego Jardín Canario jest bezpłatny, podobnie jak parking obok. Opłacić trzeba jedynie taksówkę, bilet autobusowy lub ewentualny posiłek w restauracji.

Godziny otwarcia Jardín Canario

Obiekt jest otwarty przez cały rok i przyjmuje rzesze turystów każdego dnia. Jardín Canario jest otwarty codziennie oprócz soboty i niedzieli. Ten przepiękny ogród można zobaczyć w godzinach od 9:00 do 18:00. Według niektórych źródeł szacuje się, że najwięcej turystów przypada na środę około godziny 12. Oprócz tego najbardziej oblegany jest poniedziałek oraz wtorek. W pozostałe dni tygodnia nie ma takiego ruchu i można w spokoju rozkoszować się spotkaniem z naturą.

Adres Jardín Canario

Pełna nazwa obiektu to Jardín Botánico Canario Viera y Clavijo. Dokładny adres tego miejsca to Carretera del Dragonal Km 7 (GC-310) Hiszpania.

Kiedy jest najlepszy czas na zwiedzanie ogrodu Jardín Canario?

Jako jedna z wysp kanaryjskich Gran Canaria cieszy się piękną pogodą. Tak naprawdę nie można dokładnie określić najlepszego czasu na zwiedzanie ogrodu Jardín Canario, ponieważ każdy czas jest dobry. Licząc na największy kwiatostan, można zdecydować się na podróż wiosną, czyli porę kwietnia. Warto przeznaczyć więcej czasu na zwiedzanie, gdyż dwie godziny to zdecydowanie za mało, a roślin jest sporo.

Jak wcześniej wspomniano, godziny otwarcia obiektu zaczynają się od 9.00, a kończą o 18.00. Chcąc uniknąć przeludnienia turystów, należy unikać środy około godziny 12.00. Najspokojniej jest w czwartek oraz piątek. Ruch jest wówczas mniejszy i na spokojnie można podziwiać różnorodne gatunki roślin. Warto wspomnieć, że na terenie obiektu osoby niepełnosprawne mogą w spokoju poruszać się na wózkach inwalidzkich, czy innych specjalistycznych sprzętach. Rodziny z dziećmi również mają ułatwienie, ponieważ wszędzie można dojechać wózkiem dziecięcym.

Gdzie dobrze zjeść w okolicach Jardín Canario?

Ogród Jardín Canario znajduje się w wąwozie. W górnej części ogrodu znajduje się restauracja dla turystów. Można z niej podziwiać malownicze widoki ogrodu botanicznego i dobrze zjeść. Nie licząc tej restauracji, warto zaopatrzyć się we własny prowiant, gdyż nie ma innych sklepików, czy lokali, w którym można by coś kupić. Restauracja, o której mowa specjalizuje się w kuchni fusion, która łączy w sobie tradycyjne kanaryjskie jedzenie z nowościami ze świata gastronomii.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Lotnisko Fuerteventura – praktyczne informacje

Miasteczko Fataga i Wąwóz Tysiąca Palm na Gran Canarii

Następny

Dodaj komentarz