Playa de el Callejoncito

, Tagi , , ,

Teneryfa to popularny kierunek wakacyjnych podróży. Głównie ze względu na klimat panujący na wyspie oraz jej wspaniałe wybrzeże. Na wyspie nie brakuje wspaniałych plaż, a jedną z nich jest romantyczna Playa de el Callejoncito – prawdziwa perła na wybrzeżu słonecznej Teneryfy. Playa de el Callejoncito nie jest typową plażą, a także miejscem nieoczywistym, zaskakującym oraz zapadającym w pamięć. Gdzie jej szukać i dlaczego jest warta odwiedzenia?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wyjątkowo romantyczna plaża: Playa de el Callejoncito

Playa de el Callejoncito, choć jest jedną z blisko 200 plaż w regionie, to wyróżnia się spośród pozostałych miejsc na wybrzeżu. To mała, zaciszna i niezwykle urokliwa, wulkaniczna plaża otoczona jest wysokimi skałami. Pokryta kamieniami oszlifowanymi przez fale oraz drobnym, czarnym piaskiem. Wspaniale kontrastuje on z turkusową, nieco wzburzoną wodą Oceanu Atlantyckiego. Plaża rozciąga się na długości około 100 metrów i szeroka na prawie 3 metry. Tak naprawdę o każdej porze roku może wyglądać nieco inaczej – w zależności od prądów morskich i pogody. Od jesieni do wiosny plażę pokrywają głównie kamienie, a fale sięgają skalistych klifów, z kolei w miesiącach letnich ocean odkrywa szeroki pas puszystego piachu. Bez względu na porę roku Playa de el Callejoncito gwarantuje wspaniałe widoki oraz niezapomniane wrażenia.

Nie ma tu kompletnie żadnych udogodnień, ani typowej plażowej infrastruktury. Playa de el Callejoncito to nie tylko atrakcja turystyczna, ale też idealne miejsce do podziwiania dziewiczej przyrody wybrzeża Teneryfy. Odpowiednia do relaksu i odpoczynku oraz ucieczki od tłumów i zgiełku miasta. Plaża zachwyca o każdej porze dnia. Szczególnie atrakcyjna jest podczas wschodów i zachodów słońca, które wspaniale prezentują się w tak wyjątkowej scenerii. Romantycznego charakteru i tajemniczości dodają jej wznoszące się nad brzegiem oceanu monumentalne skały z wtopionymi w nie domami. Także dzika przyroda i bujna, soczyście zielona roślinność porastającą całe wybrzeże. Podczas plażowania można znaleźć cień w jednej z jaskiń wydrążonych przez fale w przybrzeżnych skałach. Z brzegu można dostrzec sąsiadującą z Teneryfą, zieloną wyspę La Palma. 

Playa de el Callejoncito – położenie

Playa de el Callejoncito jest jedną z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych dzikich plaż na Teneryfie. Ta popularna plaża skrywa się w jednej z zatok na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy. U stóp wysokich, skalistych klifów, którym zawdzięcza swoją sławę oraz malowniczą scenerię i jednocześnie niełatwy dostęp.

Plaża jest zlokalizowana w cichej i spokojnej, zielonej okolicy, na wybrzeżu malowniczej zatoki Caleta paso de la Soga. Znajduje się pomiędzy klifami Roque de Santo Domingo oraz Roque de las Tabaidas, w miejscu, gdzie swoje ujście mają aż dwie rzeki: Barranco Briestas oraz Barranco del Atajo. Plaża Playa de el Callejoncito rozciąga się na obrzeżach niewielkiej osady Cueva de Agua – od centrum miejscowości dzieli ją odległość niecałych 2 kilometrów.

W okolicznych miejscowościach, w promieniu kilku kilometrów od plaży Playa de el Callejoncito, można znaleźć kilka miejsc noclegowych, głównie apartamentów i domów wakacyjnych:

  • La Herbilla (Garafia)
  • Casa Micaela (Garafia)
  • Panchita (Cueva de Agua)
  • Casa Rural Las Llanadas (Llano Negro)
  • Casa Dos Aguas (Garafia)
  • Media Luna Cottage (Garafia)
  • Los Hondos (Santo Domingo).

Jak dotrzeć do Playa de el Callejoncito?

Bezpośrednio do plaży niestety nie da się dojechać żadną z lokalnych dróg. Mimo to, można do niej dotrzeć jedynie na pieszo, ale i to jest nie lada wyzwaniem. Nieco utrudniony dostęp ma jednak swoje plusy. Dzięki temu nawet w szczycie sezonu nie ma tu tłumów i plaża jest czysta, cicha i kameralna. Niestety, z uwagi na strome, kamieniste zejście, plaża nie jest odpowiednim miejscem dla osób niepełnosprawnych. Nie jest polecana dla małych dzieci, za to jest idealnym kierunkiem dla wielbicieli aktywnego wypoczynku.

Pierwszy etap trasy można z powodzeniem pokonać samochodem lub rowerem. W kolejnym należy przygotować się na krótki spacer. Jadąc główną drogą wzdłuż wybrzeża trzeba wypatrywać drogowskazu, który kieruje w stronę jednopasmowej, utwardzonej drogi i szlaku prowadzącego aż do plaży. Po zostawieniu auta na parkingu można ruszyć pieszo dalej w kierunku brzegu oceanu. Końcowy odcinek drogi prowadzącej na wybrzeże z plażą jest krótki. Wąska, kręta oraz nieco stroma ścieżka wiedzie przez zbocze jednego z otaczających je klifów i jest dość wymagająca. Pokonanie trasy z parkingu do plaży to około 10 minut trekkingu, podczas którego można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Ocean Atlantycki i wybrzeże zatoki. Chociaż dotarcie na plażę nie jest najprostsze i wymaga odrobiny wysiłku, kondycji oraz wygodnych butów, to wszystkie trudy wynagradza wspaniały widok, który czeka na końcu drogi. 

Współrzędne geograficzne plaży, które pomogą w jej odnalezieniu i ułatwią dotarcie do celu: 28°48’52″N, 17°58’18″W

Autor: Agnieszka Muczyn

Poprzedni

Wydmy Corralejo: Przyrodnicze Cudo Wyspy Fuerteventura

Smaki Lanzarote

Następny

Dodaj komentarz