Park Przyrody Tamadaba (Pinar de Tamadaba) – co zobaczyć

Tagi , , , , , , ,

Wyspy Kanaryjskie to niezmiennie, od wielu już sezonów, prawdziwa turystyczna mekka. Od wielu lat wyspy te są uważane za niezwykle atrakcyjne pod wieloma aspektami. Coraz więcej podróżnych doszukuje się tam również pewnych architektonicznych perełek i światowej klasy zabytków. Każda z Wysp Kanaryjskich ma wiele do zaoferowania, jednak zwykle największe tłumy skupiają się na Gran Canarii lub Teneryfie. Jednak to właśnie na Gran Canarii można zwiedzić prawdziwą perłę natury, którą jest Park Przyrody Tamadaba. Co powinniście o nim wiedzieć, zanim udacie się w podróż?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do parku?

Parka Tamadaba zlokalizowany jest w północno- zachodniej części Gran Canarii. Okazuje się, że bezpośrednio do niego można dostać się jedynie samochodem. Nie trzeba się jednak martwić, gdyż na lotnisku w Gran Canarii funkcjonują aż trzy wypożyczalnie samochodów. Jeśli spróbujemy swoich sił w transporcie publicznym, musimy liczyć się, że do przejścia będziemy mieć całkiem spory kawałek drogi. Po kolei zacznijmy więc od dojazdu do parku przyrodniczego Tamadaba samochodem.

Najkrótszą trasą będziemy mieć do pokonania 73 kilometry, co może nam zająć około godziny i 15 minut. W pierwszej kolejności znajdujemy wyjazd z lotniska na przestronną autostradę GC-1. W momencie, gdy naszym oczom ukaże się rozwidlenie dróg, wybieramy zjazd na GC-2  i kontynuujemy tą drogą około 15 kilometrów, aż do zjazdu w GC-200. Wówczas pozostało nam do przejechania około 23 kilometry i znajdziemy się na bezpłatnym parkingu parku przyrodniczego Tamadaba.

W pobliżu parku przyrodniczego znajdziemy się również przy wykorzystaniu komunikacji miejskiej, co zajmie nam około 2 godziny. Z lotniska wybieramy autobus numer 60 lub 91 i dojeżdżamy do przystanku Juan XXIII. Wówczas przesiadamy się do autobusu numer 103 i jedziemy aż do punktu Ctra. Puerto De Las Nieves. Znajdziemy się wówczas w niewielkiej miejscowości Agaete. Tam także kończy się autostrada GC-2 i zaczyna droga miastowa. O ile powrót z parku Tamadaba jest możliwy do Agaete autobusem numer 101, o tyle nie da się z miejscowości dojechać bezpośrednio do parku. Wówczas możemy liczyć na stopa lub wybrać się na 18-kilometrowy spacer. Czasami można natknąć się na kursujące taksówki, które również chętnie zabierają podróżnych. Nawet jeśli jednak mamy do przejścia kawał drogi, to park przyrodniczy Tamadaba jest tego warty.

Jak zaplanować trekking w parku Tamadaba?

Trekking w parku Tamadaba może być niezwykłym przeżyciem i możliwością, by swobodnie obcować z naturą. W pierwszej kolejności jednak należy go dobrze zaplanować. Na wstępie należy zwrócić uwagę na to, by dobrać odpowiednie buty. Miejscami teren będzie górzysty i stromy, dlatego dobre buty to podstawa. Należy także zabrać ze sobą prowiant, napoje, latarkę, płaszcz przeciwdeszczowy, a także cieplejszą odzież – gdyby pogoda szybko się zmieniła. Trekking w parku Tamadaba najlepiej rozpocząć od drogi GC-216, a następnie obrać kierunek Artenara/ Cruz de Tejeda wzdłuż drogi S-90. Kolejno obieramy kierunek w prawo i kierujemy się w stronę Altavista. Dzięki temu zobaczycie przepiękną trasę widokową z sosnowymi lasami. Szlak ten jest dość prosty i idealny dla początkujących, ze względu na obecność uklepanej i szerokiej drogi. Przejście tego szklaku nie powinno stanowić ogromnego wyzwania, dlatego poradzi sobie na nim każdy.

Niezwykłą zaletą są przepiękne widoki, miejscami na panoramę Gran Canarii. Z jednej strony będziecie mogli podziwiać głęboki i majestatyczny Ocean Atlantycki, nad którym wznosi się wulkan Teide ulokowany na sąsiedniej Teneryfie, a z drugiej zaś będziecie mogli podziwiać przepiękne neki wulkaniczne Roque Nublo oraz Roque Bentayga. Nieopodal miejsca, gdzie znajduje się parking i rozpoczyna sam szlak trekkingowy, przygotowano dla podróżnych miejsca na rozpalenie grilla i zrobienie pikniku. Wówczas można się rozkoszować samodzielnie przyrządzonym obiadem spożywanym na łonie natury w akompaniamencie niesamowitych widoków.

Co zobaczyć w Tamadaba?

Jak już zdążyliście się przekonać, by dotrzeć do parku przyrodniczego Tamadaba, trzeba podjąć całkiem spore wysiłki. Jedna rok rocznie na tę trasę wyruszają setki, jeśli nie tysiące turystów, co jest jedynie swoistym dowodem na to, że jest to absolutnie tego warte. W pierwszej kolejności turyści powinni zdawać sobie sprawę z tego, że teren parku przyrodniczego Tamadaba jest jednym z najmniej przekształconych terenów na całej Gran Canarii. W praktyce oznacza to, że człowiek praktycznie nie ingerował w rozwijającą się tam przyrodę, a wszystko, co zobaczycie w parku, jest tylko i wyłącznie dziełem natury, a nie pracy rąk ludzkich. Kolejno park ten liczy sobie 7500 hektarów powierzchni i rozciąga się od samego szczytu, aż po majestatyczne zachodnie wybrzeże, na samym krańcu Gran Canarii.

Co więcej, obejmuje on także szczególny obszar, który został wyodrębniony przez UNESCO jako Rezerwat Biosfery. Zobaczyć więc tam możemy nie tylko przepiękne i naturalne lasy autochtonicznej sosny kanaryjskiej, która porasta szczyty w parku Tamadaba, ale również będziecie mogli podziwiać zapierające dech w piersiach wysokie i strome klifowe wybrzeże, które jest zlokalizowane na niedostępnym brzegu wyspy. Dodatkowo zachwyci Was ogromna bioróżnorodność naturalnych wąwozów.

Okazuje się, że jeśli podróżujecie samochodem, będziecie potrzebować około 20 minut na podróż drogą GC-216 z kierunku Artenara, by dotrzeć do imponujących i zachwycających wierzchołków parku. Wówczas będziecie mogli skorzystać ze strefy relaksacyjnej, która nazywa się Llanos de La Mimbre. Zjecie tam posiłek w otoczeniu pachnących sosen. Kolejno, zatrzymajcie się na chwilę, by podziwiać piękno krajobrazu z pobliskiego szczytu La Bandera. Niższe partie, na wysokości których przebiega droga GC-200 i łączy Aldea de San Nikolas z niezwykłym punktem widokowym El Balcon, będziecie mogli podziwiać wybrzeże klifowe, które swoim kształtem przypomina smoczy ogon.

Poprzedni

Kiedy najlepiej lecieć na Gran Canaria?

Najlepsze restauracje na Gran Canarii?

Następny

Dodaj komentarz