Gran Canaria czy Lanzarote – co wybrać?

, Korektor: Mariola Tagi , , , , , , , , ,

Wyspy Kanaryjskie to obecnie jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Archipelag ten składa się z  górzystych wysp, które różnią się między sobą krajobrazem, jednak każda z wysp jest na swój sposób bardzo atrakcyjna. Do tego doskonała pogoda praktycznie przez cały rok, malownicze krajobrazy, majestatyczne góry oraz liczne atrakcje dla podróżników. Nic w tym dziwnego, że archipelag Wysp Kanaryjskich przyciąga mnóstwo turystów z całego świata, a wielu z nich zastanawia się nad wyborem – Gran Canaria czy Lanzarote?

Wyspy Kanaryjskie położone są na Oceanie Atlantyckim, u wybrzeży Afryki. Obejmują one trzynaście wysp, należących do Hiszpanii, z których wyłącznie 8 jest zamieszkanych. Archipelag Wysp Kanaryjskich nazywany jest bardzo często jako Wyspy Wiecznej Wiosny, ponieważ tutejszy klimat, ze średnią temperaturą od 21 do 26 stopni Celsjusza, pozwala na odpoczynek przez 365 dni w roku.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gran Canaria czy Lanzarote – którą wyspę wybrać na wakacje?

Obydwie te wyspy mają swoich wielbicieli jak i przeciwników. Wszystko zależy od tego, jakie mamy preferencje dotyczące idealnego odpoczynku wakacyjnego. Zarówno Gran Canaria, jak i Lanzarote mają malownicze krajobrazy, piękne plaże i wiele atrakcji.

Gran Canaria

Powierzchnia wyspy Gran Canaria: 1 560 km2
Stolica wyspy: Las Palmas de Gran Canaria
Najwyższe wzniesienie Gran Canaria: Pico de las Nieves – 1 949 m n.p.m.
Przykładowa cena noclegów w hotelu w 3-gwiazdkowym na 7 dni, z przelotem oraz z 2 posiłkami kosztują około od 1 500 zł/ osobę w szczycie sezonu.


Wyspa Gran Canaria nazywana jest często kontynentem w miniaturze, ponieważ na wyspie znajdziemy całe bogactwo przyrody występującej na całym świecie. Najbardziej rozpoznawalną wizytówką wyspy oraz jedną z największych atrakcji jest Rezerwat Wydm – Dunas de Maspalomas z typowym saharyjskim krajobrazem.

Oprócz tego na Gran Canarii znajdziemy mnóstwo plaż z pięknymi zatokami. Miłośnicy zwiedzania muszą odwiedzić stale tętniącą życiem stolicę wyspy – Las Palmas i malownicze miasteczko portowe – Puerto de Mogan, które jest określane bardzo często małą Wenecją. Natomiast na tych, którzy kochają naturę, czeka Wąwóz Guayadeque, który jest jednym z cudów natury całej wyspy.

Największe atrakcje wyspy Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria

Las Palmas de Gran Canaria to stolica wyspy, która leży na jej północno-wschodnim krańcu, przy niewielkim półwyspie. Centrum miasta Las Palmas de Canaria przedzielone jest przez koryto Wąwozu Guiniguada, który obecnie stanowi granicę pomiędzy Starym Miastem, a bardziej nowoczesnymi dzielnicami Las Palmas de Gran Canaria. Co ważne, w Las Palmas de Gran Canaria swoje siedziby mają główne urzędy i administracja całej wyspy. Stolica wyspy dzieli się na 4 główne części miejskie: Triana, Ciudad Jardín – Alcaravaneras, Vegueta i Puerto – Canteras.

Wąwóz Guayadeque  – Agüimes i Ingenio

Wąwóz Guayadeque to wyjątkowy skarb natury, który stanowi współwłasność prowincji Ingenio oraz Agüimes. Znajduje się on na wyciągnięcie ręki od plaż leżących na południu Gran Canarii. Co więcej, w cieniu palm porastających wąwóz można znaleźć ślady należące do dawnych mieszkańców Wysp Kanaryjskich.

Caldera de Bandama

Caldera de Bandama to krater wulkaniczny, leżący około dziesięciu kilometrów na południe od stolicy wyspy – Las Palmas de Gran Canaria. Krater ma około 1000 metrów średnicy i 200 metrów głębokości. Na jego dnie znajdowała się dawniej osada, która obecnie jest opuszczona. Co ważne, nie ma możliwości zejścia na dół bez odpowiedniego pozwolenia konserwatora przyrody. Można jednak go podziwiać z góry, okrążają go, co trwa około 1 godziny. Natomiast na szczycie Pico de Bandama o wysokości 569 m n.p.m., który leży obok krateru, znajduje się punkt widokowy. Z tego punktu roztacza się wspaniały widok na krater, na całą wyspę oraz okolicę.

Puerto de Mogán

Kurort Puerto de Mogán leży na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Miejscowość otoczona jest z trzech stron górami, posiada kamienne molo i  przepiękną plażę z piaskiem specjalnie sprowadzonym z Sahary. Mała przystań jachtowa, wąskie uliczki oraz tak zwana Mała Wenecja – La Venecia de Canarias, wkomponowują się w krajobraz miejscowości. Miłośnicy aktywnego odpoczynku także znajdą tutaj coś dla siebie: nurkowanie, narty wodne, parascending oraz wyprawy łodzią podwodną do pobliskiego wraku to tylko nieliczne atrakcje tej miejscowości. Kameralne restauracje kuszą swoją bogatą ofertą dań z wyspy oraz z różnych stron świata. Z kolei dla miłośników głośnych dyskotek alternatywą jest pobliska miejscowość Puerto Rico.

Playa del Ingles

Playa del Inglés to główna miejscowość wypoczynkowa wyspy Gran Canaria, leżąca na południowo-wschodnim wybrzeżu. Jest to niezwykle tętniące życiem (szczególnie nocnym) miejsce, wymarzone dla ludzi lubiących odpoczynek na plaży oraz różne rodzaje sportów wodnych. Jest to także doskonała propozycja dla tych, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek. Playa del Inglés nazywana jest także często świątynią tańca, z powodu całonocnych imprez. Przy głównej promenadzie miejscowości znajdują się kawiarnie, pola golfowe, liczne dyskoteki oraz restauracje.

Maspalomas

Maspalomas to wypoczynkowa miejscowość leżąca na południowym wybrzeżu wyspy Gran Canaria, nieopodal Playa del Inglés oraz pięknej, około sześcio-kilometrowej piaszczystej plaży. Co ciekawe, Maspalomas jest to najstarszy ośrodek wypoczynkowy, leżący w południowej części wyspy.  Miejsce to wyróżnia się kontrastującymi ze sobą złocistymi, piaszczystymi plażami oraz bujnymi palmami kanaryjskimi. Jednak dzięki swojej niskiej zabudowie, Maspalomas jest bardziej kameralna niż na przykład Playa del Inglés. Do tego błękit Oceanu Atlantyckiego, soczysta zieleń i gorące słońce, zapewnią idealny odpoczynek. Maspalomas jest także najczęściej fotografowanym oraz najbardziej rozpoznawalnym miejscem na całej wyspie Gran Canaria.

San Agustin

San Augustín to miejscowość wypoczynkowa, leżąca na południowo-wschodnim wybrzeżu Gran Canaria. Okolica tej miejscowości pełna jest sprzeczności, z jednej strony pustynny krajobraz, a z drugiej strony bujne, zielone, podzwrotnikowe ogrody. San Augustín jest jednym z głównych ośrodków turystycznych na południu wyspy Gran Canaria. Piękna plaża, słońce oraz spokojna atmosfera gwarantują niezwykle udany odpoczynek. W San Augustín dominują rozmieszczone wzdłuż plaży hotele z pięknymi ogrodami. Jest to także miejscowość zdecydowanie spokojniejsza od sąsiednich, dlatego też jest szczególnie polecana na wczasy z całą rodziną.

Playa del Cura

Playa del Cura to nieduża rybacka wioska, a zarazem miejscowość wypoczynkowa leżąca na południu wyspy Gran Canaria. Zdecydowanie jest to miejsce dla osób szukających ciszy i spokoju. Miłośnicy nocnych atrakcji znajdą je w pobliskim Puerto Rico.

San Bartolome de Tirajana

San Bartolome de Tirajana jest to największe miasto środkowego regionu wyspy Gran Canaria, które leży w malowniczych górach, na wysokości 850 metrów n.p.m. Miejscowość jest także bardzo ważnym ośrodkiem administracyjnym południowej części wyspy. Warto je odwiedzić, głównie za względu na malownicze widoki, jakich można doświadczyć, podróżując wąskimi i krętymi górskimi drogami. W samym miasteczku San Bartolome de Tirajana na uwagę zasługuje XVIII- wieczny kościół świętego Jakuba.

Gran Canaria czy Lanzarote – plusy i minusy Gran Canarii

Gran Canaria jest najcieplejszą oraz zarazem najmniej wietrzną ze wszystkich Wysp Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Nie można pominąć też około 360 kilometrów piaszczystych, złotych plaż oraz miejsc dla osób ceniących aktywny wypoczynek. Wakacje w Gran Canaria są praktycznie dla każdego. Idealne wakacje spędzą tu zarówno osoby lubiące tętniące życiem miejscowości nadmorskie oraz ciche wioski rybackie. Gran Canaria jest to mały raj dla imprezowiczów, oaza spokoju dla leniuchów, wyzwanie dla odkrywców oraz enklawa dla rodzin z dziećmi. Wszystko zależy od tego, jaką miejscowość na wyspie wybierzemy.

Lanzarote

Powierzchnia wyspy Lanzarote: 846 km2
Stolica wyspy: Arrecife
Najwyższe wzniesienie wyspy: Penas del Chache 671 m n.p.m
Przykładowa cena noclegów  w 3-gwiazdkowym hotelu, z przelotem oraz bez wyżywienia, kosztuje około od 2 000 zł/osobę w szczycie sezonu. Co ważne, ceny mogą różnić się w zależności od wybranego miesiąca.

Wyspa Lanzarote nazywana jest Wyspą Księżycowych Krajobrazów, za sprawą około 300 wulkanicznych stożków, które tworzącą wyjątkową scenerię tej  wyspy. Największą i najbardziej popularną atrakcją wyspy jest Park Narodowy Timanfaya ze zmieniającymi kolor Górami Ognistymi. Jednak oprócz wulkanicznych krajobrazów znajdziemy tu około 30 kilometrów plaż, fascynującą architekturę oraz tętniące życiem kurorty. Charakterystyczną częścią krajobrazu na Lanzarote są białe domki z zielonymi okiennicami oraz dachówkami.

Co więcej, wyspa Lanzarote kojarzy się ze słynnym artystą i architektem – Cesarem Manrique’a. Architekt ten w niepowtarzalny sposób wtopił architekturę i sztukę w miejscową naturę. Do najczęściej odwiedzanych miejsc związanych z Cesarem należą: grota Jameos del Aqua, Jardin de Cactus oraz punkt widokowy Mirador del Rio.

Największe atrakcje wyspy Lanzarote

Park Narodowy de Timanfaya

Montañas del Fuego, czyli Góry Ognia to tylko jedna z nazw, którą nadano Parkowi Timanfaya. Magnesem przyciągającym miliony turystów z całego świata jest zdecydowanie” wulkaniczność” tego miejsca, wciąż obecna na terenie tego parku narodowego. Park Narodowy Timanfaya zwiedza się podczas zorganizowanej wycieczki trwającej około dwóch godzin. Trasa nazywa się Ruta de los Volcanes. Tym, co najbardziej zapada w pamięć, jest oczywiście księżycowy krajobraz tej części Lanzarote, jednak nie tylko! Co ciekawe, na wulkanicznym podłożu w Parku Timanfaya, można znaleźć różnorodną, aczkolwiek bardzo skąpą roślinność, taką jak na przykład: palmy, kaktusy oraz porosty. Będąc w Montañas del Fuego, warto odwiedzić także pobliskie winnice oraz winiarnie z regionu La Geria, gdzie produkowane są doskonałe wina wulkaniczne.

Jaskinia Cueva de los Verdes

Jaskinia Cueva de los Verdes jest największym na całym świecie odcinkiem tunelu z lawy, która pochodzi z wulkanu Corona, z którego również pochodzi miejsce Los Jameos del Agua. W przeszłości jaskinia Cueva de los Verdes była schronieniem dla mieszkańców przed atakami ze strony piratów oraz niekorzystnymi warunkami pogodowymi panującymi na wyspie. Kolejną z jej atrakcji są wyjątkowo ciekawe kształty, jakie przyjmowała lawa, zmieniając się w skałę. Jaskinia jest dostosowana do zwiedzania dzięki artyście Jesús Soto.

Jameos del Agua

Jameos del Agua to najchętniej odwiedzane miejsce na wyspie Lanzarote. Jest to fragment długiego łańcucha korytarzy, które zostały utworzone przez lawę. W miejscowej jaskini znajduje się mały zbiornik słonej wody, w którym mieszka gatunek raka, który w normalnych warunkach żyje w oceanach, na głębokości około 3 tysięcy metrów! Natomiast w części nadziemnej zbudowano niewielki, aczkolwiek bardzo uroczy basen.

Wybrzeże Los Hervideros

Los Hervideros, czyli Wrzące Wybrzeże, powstało na skutek erupcji wulkanu Montaña Rajada, w pierwszej połowie XVIII wieku. Wrząca lawa po kontakcie z burzliwymi falami Oceanu Atlantyckiego zastygała i tworzyła niecodzienne formacje skalne, które obecnie podziwiane są przez tysiące turystów. Niewątpliwą zaletą wybrzeża Los Hervideros jest to, że można podziwiać je z różnych perspektyw.

Puerto del Carmen

Puerto del Carmen jest to główna miejscowość wypoczynkowa na wyspie Lanzarote, leżąca na jej południowo-wschodnim wybrzeżu. Największą atrakcją Puerto del Carmen są wspaniałe, ciągnące się przez wiele kilometrów, złote i piaszczyste plaże. Poza tym miejscowość wyróżniają doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych oraz bogate życie nocne.

Costa Teguise

Costa Teguise to miejscowość położona na wschodnim wybrzeżu Lanzarote, w pobliżu stolicy wyspy- miasta Arrecife. Znajduje się tu kilka mniejszych plaż, które są pochodzenia wulkanicznego. W Costa Teguise mieści się również pole golfowe oraz park wodny Aqua Lanza. Warto wiedzieć, że Teguise było dawną stolicą Lanzarote, jednak funkcję tę przejęło Arrefice w 1852 roku.

Playa Blanca

Playa Blanca jest to nieduża miejscowość wypoczynkowa, leżąca na południowym krańcu wyspy, z kameralną atmosferą oraz piękną piaszczystą plażą. Jest to także świetne miejsce do uprawiania windsurfingu oraz sportów wodnych. Jest stąd także możliwość wypłynięcia łódką na sąsiednią Fuerteventurę. Szybki rozwój Playa Blanca w ostatnim czasie spowodował, że osiedlają się tutaj Hiszpanie, Anglicy, Niemcy, a nawet Kanadyjczycy oraz Amerykanie. Jak na całym Lanzarote, panują tutaj bardzo wysokie temperatury.

Puerto Calero

Puerto Calero to ekskluzywny kurort oraz malownicza miejscowość leżąca na południu wyspy. Jest to idealne miejsce na beztroski odpoczynek, długie spacery oraz podziwianie okolicznych krajobrazów. Miłośnicy aktywnego wypoczynku także będą zachwyceni. Historia Puerto Calero zaczęła się w 1986 roku, kiedy to zdecydowano się zbudować w tym miejscu marinę oraz port. Prace budowlane trwały około 4 lata. W tym czasie budowano port i luksusowe rezydencje.

Playa de los Pocillos

Playa de los Pocillos to malownicza i piaszczysta plaża, położona na wschodnim wybrzeżu Lanzarote, nieopodal miejscowości wypoczynkowej Puerto del Carmen. Co więcej, jest to najdłuższa plaża w okolicy oraz najczęściej odwiedzana plaża na całej wyspie Lanzarote. Jest to także świetne miejsce na spokojny, rodzinny wypoczynek. W okolicy plaży nie ma wysokich gór. Dodatkowo jest to najbardziej płaski teren na całej Lanzarote, dzięki czemu panują tutaj wyjątkowo wysokie temperatury oraz jest sucho.

Lanzarote plusy i minusy wyspy

Wyspa Lanzarote jest uznana za Światowy Rezerwat Biosfery i znakomicie nadaje się na relaksujące i spokojnie wakacje we dwoje, a także na urlop dla miłośników aktywnego odpoczynku i sportów wodnych, szczególnie surfingu. Do tego wyspa Lanzarote oferuje całkiem przyzwoite plaże, duże tereny powulkaniczne oraz bogatą bazę noclegową. Jest na niej sporo zieleni, pomimo swojego wulkanicznego podłoża, szczególnie w porównaniu do Fuerteventury. Jedynym minusem są zdecydowanie wyższe ceny niż na przykład na wyspie Gran Canaria. Lanzarote jest wyspą o wyjątkowym krajobrazie i nie wszystkim może on odpowiadać, szczególnie plaże i bardzo „surowy” krajobraz.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: Gran Canaria czy Lanzarote, którą wyspę wybrać? Wszystko zależy od naszych upodobań. Jedno jest pewne, warto odwiedzić je, aby mieć osobiste porównanie.

Autor: Magdalena Łydka

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Jak wejść na Pico de las Nieves – najwyższy szczyt na Gran Canaria

Najlepsze hotele all inclusive na Fuerteventura

Następny

Dodaj komentarz