Dolina El Golfo na wyspie El Hierro

Tagi , , ,

Każdy z nas z pewnością kojarzy Wyspy Kanaryjskie. Ten niewielki archipelag na stałe zapisał się jako główny celu podróży turystów. Największą popularnością od samego początku cieszyły się zarówno Teneryfa, jak i Gran Canaria. Zasłynęły one między innymi z przepięknych, piaszczystych plaż, a także świetnie rozwiniętej bazy noclegowej i rozrywkowej. To właśnie tam turyści do białego rana szaleją w klubach nocnych. Z biegiem czasu dołączyły do nich mniejsze wyspy, jak np. Fuerteventura czy Lanzarote, a nawet La Palma. Wszystkie z Wysp Kanaryjskich mają wiele do zaoferowania turystom, jednak powinni być oni świadomi, że cały archipelag to znacznie więcej rozrzuconych na oceanie wysp i wysepek. Jedną z nich, której nie powinniśmy pominąć, jest niewielka wysepka El Hierro, na której skrywa się niesamowita i tajemnicza dolina El Golfo. Co warto wiedzieć, zanim udamy się tam w podróż?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do El Golfo na El Hierro?

Już samo dostanie się na wyspę El Hierro może okazać się nieco problematyczne. Okazuje się, że co prawda funkcjonuje tam jedno, niewielkie lotnisko, niemniej jednak obsługuje ono tylko i wyłącznie połączenia krajowe. Wobec tego najlepiej jest poszukać w pierwszej kolejności lotów na Teneryfę lub Gran Canarię, a następnie udać się lokalnymi liniami lotniczymi na niewielką wysepkę El Hierro. Następnie możemy zastanawiać się, jak dotrzeć do malowniczej doliny El Golfo.

Otóż mamy do wyboru wypożyczenie samochodu – na wyspie w okolicy lotniska możemy znaleźć co najmniej jedną wypożyczalnię, bądź skorzystanie z transportu publicznego. Zacznijmy więc od dostania się do El Golfo przy pomocy auta. Do pokonania będziemy mieć zaledwie 26 kilometrów z lotniska, co może zająć nam około pół godziny. Droga HI-2 prowadząca z lotniska na samym początku jest dość kręta, jednak na wysokości Mocapal musimy zjechać na drogę oznaczoną jako HI-5. Jest ona znacznie prostsza i utrzymana w o wiele lepszym stanie. Finalnie przed samym zjazdem do doliny El Golfo musimy zjechać na lokalną dróżkę HI-550, którą dojedziemy bezpośrednio do słynnej doliny.

Jak jednak dostać się do El Golfo przy pomocy komunikacji miejskiej? Otóż będziemy musieli podróżować około 2 godzin i z jedną przesiadką. Podróż możemy rozpocząć na lotnisku, gdzie znajduje się przystanek – Aeropuerto i wybrać autobus oznaczony numerem 10, który dowiezie nas do niewielkiej miejscowości Campo de futbol. Z miejscowości tej musimy udać się na przystanek po przeciwnej stronie, oznaczony jako Estacion de Valverde. Wówczas wybieramy autobus numer 03, który dowiezie nas do miasteczka Las Lajas. By dostać się do El Golfo, musimy wówczas pieszo pokonać 1,5 kilometra.

Co zwiedzić w dolinie El Golfo?

Dolina El Golfo na wyspie El Hierro sama w sobie jest niezwykle interesująca. Ta rozległa płaszczyzna w kształcie półkola jest otoczona ścianami o wysokości 1200 metrów nad poziomem morza. Legendy mówią, że niegdyś dolina El Golfo była częścią 14-metrowego krateru wulkanicznego, którego druga połowa została zalana przez Ocean Atlantycki. Inne historie mówią zaś, że dolina powstała na skutek wylewającej się lawy, która wpływała i zastygła w oceanie. Według naukowców jednak dolina jest wynikiem potężnego trzęsienia ziemi, które dotknęło wyspę El Hierro.

Co można zwiedzić wybierając się do El Golfo? Otóż w pierwszej kolejności, warto udać się na plantacje ananasów, papai, mango czy awokado i sprawdzić, jak rosną one w naturalnym środowisku. Dolina ta bowiem słynie z niezwykle żyznych i urodzajnych gleb. Kolejno warto udać się pod Hotel Punta Grande. Dlaczego hotel jest interesujący? Otóż znajduje się on w Księdze Rekordów Guinessa jako najmniejszy hotel na świecie. Co więcej, nie zabraknie także typowych wiejskich domków, które są charakterystyczne dla Wysp Kanaryjskich. Jeśli chcecie sprawdzić swoją kondycję, to właśnie przez dolinę El Golfo wiedzie szlak pieszy numer 14 o niezwykłych walorach etnograficznych. Prowadzi on po dawnych traktach, które niegdyś były wykorzystywane przez rdzennych mieszkańców wyspy. Trasa ta, która dawniej była trasą przeprowadzek rdzennej ludności wyspy, w jej wyższe partie, liczy sobie około 14 kilometrów, a turyści będą potrzebowali na jej przejście około 4,5 godziny.

Muzeum Etnograficzne

Co ważniejsze, w pobliżu doliny znajduje się jedyne muzeum etnograficzne na wyspie El Hierro. To właśnie w nim możecie zapoznać się z dawnymi tradycjami i kulturą Herrenos, czyli rdzennych mieszkańców wyspy. Poznacie tam także historię doliny El Golfo, a także zapoznacie się z kilkoma interesującymi eksponatami i wystawami. Dolina El Golfo swoim zasięgiem obejmuje również jeden z najwyższych szczytów wyspy – Malpaso o wysokości około 1501 metrów n.p.m. Turyści mogą pokusić się o jego zdobycie. Warto wspomnieć, że na El Hierro znajdują się niezwykle popularne punkty widokowe – Mirrador de Llania, Mirrador de la Pena, Mirrador de Bascos oraz Mrrador Jinama, które są idealnymi miejscami na podziwianie doliny El Golfo z odpowiedniej wysokości i zapoznanie się z jej niesamowitym ukształtowaniem i imponującą formą.

Poprzedni

Punkty widokowe: Mirador del Palmarejo, Mirador de San Juan, Mirador de Igualero, Mirador Roque Blanco, Mirador de La Peña

Montana Tindaya – Święta Góra Tindaya na Fuerteventurze

Następny

Dodaj komentarz