Windsurfing na Wyspach Kanaryskich – który kurort wybrać?

Korektor: Mariola Tagi , , , , ,

Archipelag Wysp Kanaryjskich to prawdziwy raj dla miłośników windsurfingu. Windsurfing na Wyspach Kanaryskich to czysta przyjemność. Doskonałe warunki wiatrowe i rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawiają, że Wyspy Kanaryjskie uznawane są za jedno z najlepszych miejsc do uprawiania windsurfingu na świecie. Wiatry lądowe dostarczają wspaniałego napędu, zaś wiejące z różnym natężeniem passaty pozwalają doskonalić umiejętności. Każdego roku przy plażach Lanzarote, Gran Canarii i Teneryfy odbywają się najważniejsze zawody windsurfingowe, w których biorą udział najwięksi znawcy lewitowania nad wodą. Wielość plaż oraz ukształtowanie wybrzeża sprawiają, że doskonale odnajdują się tutaj zarówno osoby początkujące, jak i posiadające zaawansowane umiejętności.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Dlaczego windsurfing na Wyspach Kanaryjskich?

Windsurfing to wspaniała propozycja dla ludzi aktywnych, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności i czerpać energię ze słońca, wody i wiatru. Jako jeden z niewielu sportów uczy samodzielności i wytrzymałości. Każdy, kto pragnie rozpocząć swoją przygodę z tym sportem, musi posiadać umiejętność pływania i utrzymywania się na desce, do której przymocowany jest żagiel, którego wysokość sięga nawet kilku metrów. Wyspy Kanaryjskie od lat stanowią jedno z najbardziej popularnych pośród windsurferów miejsc. To właśnie w tej części świata odbywają się najważniejsze zawody na Ziemi. Przyjeżdżając tutaj choć na kilka tygodni, można szybko poczynić duże postępy w nauce, gdyż na miejscu lekcji udzielają mistrzowie w tej dyscyplinie, którzy wiele lat temu przenieśli się na archipelag w poszukiwaniu wiatru i fal.

Lanzarote – idealne miejsce na windsurfing na Wyspach Kanaryskich

Lanzarote to najdalej wysunięta na północ i wschód wyspa archipelagu Wysp Kanaryjskich. Nazywana przez mieszkańców ,,wyspą wulkanów’’, stwarza doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu. Ustępująca Teneryfie i Gran Canarii pod względem liczby turystów, do dziś zachowała swój dziewiczy charakter, przez co często wybierana jest przez prawdziwych miłośników natury i sportów wodnych. Po wschodniej stronie wyspy znajdują się kurorty, w których panują najlepsze warunki do uprawiania windsurfingu na świecie.

Chętnym na windsurfing na Lanzarote polecam plażę Las Cucharas w Costa Teguise, która uznawana jest za jeden z najlepszych spotów windsurfingowych na świecie. Polecana jest osobom średniozaawansowanym i zaawansowanym, a także tym, którzy uwielbiają wave i freeride. Osoby początkujące powinny wybrać miejsca, w których wiatr jest bardziej łagodny. Takie miejsca znajdują się wewnątrz zatoki. Choć wiatr wieje na Lanzarote przez cały rok, to najlepszy czas do uprawiania windsurfingu trwa tutaj od maja do końca sierpnia.

Oprócz  Costa Teguise swoich sił warto spróbować na plażach Los Charcos i Bastian oraz Las Caletas. Pierwsza z nich jest plażą piaszczystą, natomiast dwie kolejne możemy nazwać piaszczysto-żwirowymi. Lanzarote zapewnia stałe wiatry passatowe wiejące z kierunku północno-wschodniego. Natrafiając na archipelag Wysp Kanaryjskich, wiatry te wzmacniają się i dają doskonałe warunki do uprawiania wielu sportów wodnych.

Gran Canaria

Gran Canaria to niewielka wyspa zajmująca centralne miejsce w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ze względu na występowanie tu kilku stref klimatycznych i kilku typów krajobrazów, nazywana jest ,,kontynentem w miniaturze’’. Aby móc cieszyć się na niej wspaniałymi warunkami do windsurfingu, warto odwiedzić jej północną część. Strefa windsurfingowa rozciąga się wzdłuż całego wybrzeża, począwszy od Confital, a skończywszy na miejscowości Galdar. Skalista rzeźba terenu i duża częstotliwość fal sprawiają, iż doskonale poczują się tutaj osoby o zaawansowanych umiejętnościach w pływaniu na desce, gdyż fale osiągają tu nawet pięć metrów wysokości.

Na wschodzie tej malowniczej wyspy windsurfing najlepiej uprawiać podczas wschodniego przypływu, przy bezwietrznej pogodzie.  Na południu i zachodzie doskonałe warunki stwarza przylądek położony pomiędzy Playa del Ingles i Maspalomas, a także wody przy latarni morskiej Faro de Maspalomas. Opisując Gran Canarię, należy wspomnieć o Pozo Izquierdo w prowincji Santa Lucia. Jest to jedno z najpopularniejszych spotów windsurfingowych w Hiszpanii. To tutaj ze względu na doskonałe warunki osiedliły się niektóre gwiazdy tego światowego sportu, takie jak Bjorn Dunkerbeck. W El Arenal, który uznawany jest za jedno z najbardziej wietrznych miejsc na świecie, warto zaopatrzyć się w żagle o wysokości od 3 do 4 metrów, gdyż wiatr wieje tu od lewej strony, a fale osiągają wysokość 3 metrów. Aby czuć się w tym miejscu swobodnie, należy posiadać umiejętność ślizgu i zwrotów.

Teneryfa – windsurfing na Wyspach Kanaryskich

Teneryfa jest miejscem, do którego każdego roku przybywają tysiące turystów z całego świata, pośród których znajduje się wielu miłośników windsurfingu. Oprócz pływania mają oni okazję poznać tutejsze zwyczaje i zabytki. W El Medano znajdują się dwie zatoki. Szczególnie popularna jest zatoka północna, która posiada doskonałe warunki do pływania ,wave’’ i ,,bump’’. Najbliżej centrum znajduje się miejsce do wykonywania spektakularnych skoków. Za to przy plaży El Cabazo występuje wiejący od morza wiatr i fale sięgające od 1 do 2 metrów. To tutaj rozgrywają się również mistrzostwa świata w windsurfingu. Południowa zatoka El Medano gwarantuje bardziej umiarkowane warunki do pływania. Nieregularne wybrzeże, a także wiatr wiejący wzdłuż plaży sprawiają, iż doskonale poczują się tutaj osoby o średniozaawansowanych umiejętnościach. Przylatując tutaj, należy pamiętać, żeby nie wypływać poza obszar zatoki, gdyż pływanie staje się tam niebezpieczne z uwagi na silne prądy i znacznie wyższe fale.

El Hierro

Na El Hierro można odnaleźć jeszcze kilka tak zwanych sekretnych spotów, które znane są jedynie miejscowym. Te atrakcyjne punkty na mapie wyspy wymagają jednak od pływających doskonałych umiejętności. Gdy napotkamy miejsce, w którym miejscowi wchodzą do wody, warto ich naśladować, gdyż z pewnością jest to miejsce, z którego można bezpiecznie dotrzeć do końca rafy.

Windsurfing na Wyspach Kanaryskich – kiedy jechać?

Położony na Oceanie Atlantyckim archipelag wysp wulkanicznych gwarantuje doskonałą pogodę przez cały rok. Jest tam ciepło i sucho, a zimą temperatura nie spada poniżej 18 stopni Celsjusza. Silne i stałe wiatry pozwalają na uprawianie licznych sportów wodnych, a zwłaszcza windsurfingu. O ile w naszej części Europy sezon powoli dobiega końca, na południu dogodne warunki będą trwać jeszcze przez co najmniej kilka tygodni, przez to, że zimą strefa wiatrów przesuwa się na południową półkulę naszego globu.

Gdzie nocować na Wyspach Kanaryjskich?

Słońce, fale i wiatr to trzy główne atrybuty Wysp Kanaryjskich. Choć windsurfing można uprawiać na każdej z nich, to Lanzarote, Fuerteventura i Teneryfa są najbardziej atrakcyjne. Jest tu sporo wietrznych dni idealnych do surfowania.

Spoty windsurfingowe położone są w jednych z najpiękniejszych części wysp. Nic więc dziwnego, iż wokół nich powstały wspaniałe kurorty o bogatej infrastrukturze turystycznej. Dzięki niej na miejscu bez trudu wypożyczymy potrzebny sprzęt, a nawet zatrudnimy wykwalifikowanego instruktora, który pomoże zdobyć niezbędne umiejętności. Oprócz szkół uczących windsurfingu, na pobliskich plażach można odnaleźć wiele klimatycznych restauracji i barów. Możemy w nich odpocząć i nabrać energii. Na każdej z wysp znajdziemy również nowoczesne hotele ze strefami SPA, przepiękne prywatne wille, a także usytuowane tuż nad brzegiem niewielkie domki wakacyjne i apartamenty. To, który z noclegów wybierzemy, powinno być w pełni dostosowane do naszych potrzeb.

Osoby, które pragną spędzić każdą wolną chwilę na desce, powinny wybrać nocleg położony niedaleko brzegu, tak aby móc serfować, zanim na plaży pojawią się przejezdni turyści. Ci, którzy na Wyspy Kanaryjskie przyjeżdżają wraz z rodziną, powinni wybrać miejsca o wyższym standardzie, a także położone w pobliżu innych atrakcji. Każda z wysp ma bardzo dużo do zaoferowania. Oprócz pięknych krajobrazów posiadają liczne zabytki i cenione na całym świecie obserwatoria astronomiczne.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Baseny w La Fajanie – co zobaczyć, atrakcje, przewodnik

Co warto zobaczyć w Puntagorda na wyspie La Palma, atrakcje, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz