Teneryfa – gdzie i kiedy można zobaczyć żółwie?

Korektor: Klaudia Tagi ,

Teneryfa to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych. Chętnie udają się tam nie tylko turyści z Polski, ale dosłownie z całego świata. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że wyspa ta kojarzona jest jako jedno z najlepszych miejsc na niezapomniane imprezy, plażowanie, a także pływanie. To prawdziwy raj dla surferów i miłośników innych sportów wodnych. Jednocześnie, jeśli zdecydujesz się odkryć Teneryfę od nieco innej strony, wówczas może Cię ona jeszcze bardziej zaskoczyć. Szczególną popularnością cieszą się tam urokliwe żółwie. Wobec tego, gdzie i kiedy możesz je zobaczyć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Żółwie na Teneryfie

Zastanawiasz się z czego słynie Teneryfa? Z pewnością w Twojej głowie pojawi się wiele myśli i skojarzeń. Turyści uważają Teneryfę za wyspę rozrywkową, co oczywiście znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Znajdziesz tam wiele klubów nocnych, które umożliwią Ci zabawę do białego rana. Znajdziesz tam także malownicze plaże, które zaskoczą Cię udogodnieniami, jakie oferują. Jednak Teneryfę możesz poznać także od tej, bardziej przyrodniczej strony. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że wyspa ta jest domem dla unikalnego gatunku żółwi? Jeśli interesujesz się podwodną fauną, wówczas możesz zdecydować się poznać je ze znacznie bliższej odległości.

Teneryfa żółwie to jedna z największych atrakcji turystycznych. Z tego też powodu, organizowane są różnorodne wydarzenia, w których turyści mogą wziąć udział, by przyjrzeć się nieco bliżej tym przepięknym stworzeniom. Możesz zdecydować się chociażby na nurkowanie z żółwiami, które z pewnością będzie dla Ciebie jednym z piękniejszych doświadczeń. Znajdź więc chwilę czasu, podczas swoich wakacji na Teneryfie i odkryj podwodny świat u jej wybrzeży. Prawdopodobnie, jest to jedyna szansa na to, byś zobaczył niesamowite żółwie i miał szansę z nimi obcować!

Pływający żółw, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Samueldive
Pływający żółw, Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Samueldive

Żółwie okres wylęgowy

Żółwie, które możesz obserwować z bliska podczas wakacji na Teneryfie wyjątkowo upodobały sobie nadbrzeżne rejony tej wyspy. Nie powinno Cię to jednak dziwić. Ciepłe wody, brak gwałtownych prądów, a także wieczne słońce stwarzają idealne warunku do rozpoczęcia okresu lęgowego. Żółwie – wylęg to moment, w którym dorosłe osobniki składają jajka i zakopują je skrzętnie w piasku. W przypadku żółwi, które możesz spotkać na Teneryfie, okres ten wynosi od 40 do nawet 60 dni. W tym momencie, te przepiękne gady wychodzą z wody i bytują głównie na piaszczystych plażach.

Co ciekawe, nie unikają one ludzi. Jeśli więc w okresie lęgowym trafisz na jedną z plaż np. w okolicy wioski rybackiej El Bufadero, masz wyjątkową szansę na to, by spotkać się z nimi jeszcze bliżej. Dawniej, kilka lat temu, żółwie na Teneryfie wylęgiwały się głównie w okolicy El Puertito. Plaża ta była ich domem i bezpiecznym schronieniem. Niemniej jednak gady te zostały przeniesione do El Bufadero. Niestety, ale coraz większe tłumy turystów mogły zagrozić ich bezpieczeństwu.

Plaże wylęgowe żółwi na Teneryfie

Jeśli marzysz o tym, by zobaczyć wylęg żółwi na Teneryfie, wówczas musisz udać się w odpowiednie miejsce. Jak już zostało to wspomniane, dawniej była to plaża El Puertito, która znajduje się w okolicy niewielkiego miasteczka. Niemniej jednak żółwie musiały zostać z niej przeniesione po to, by mogły w spokoju czekać na swoje potomstwo. Plaże z żółwiami Teneryfa to miejsca, których nie możesz przegapić! Jeśli cenisz sobie snorkeling, to faktycznie możesz próbować szczęścia w El Puertito.

Na brzeg w tej niewielkiej wiosce rybackiej dalej udają się pojedyncze osobniki. Jednak najlepszym miejscem, do podziwiania żółwi w ich naturalnym środowisko jest El Bufadero. Znajduje się tam niewielka zatoka, która otoczona jest majestatycznymi klifami. To perfekcyjne miejsce dla początkujących miłośników sportów wodny, ale także dla miłośników żółwi. To właśnie tam odbywają one swój okres wylęgowy, a także wiodą wyjątkowo spokojne życie!

Nurkowanie z żółwiami

Wioska rybacka El Bufadero i plaża o tej samej nazwie zyskują sobie coraz to większą popularność wśród turystów. Jak łatwo możesz się domyślić, jest to warunkowane obecnością żółwi. Jeśli nie wystarczy Ci podziwianie ich ze znacznej odległości, wówczas możesz zbliżyć się do nich na odległość kilku metrów. Pomoże Ci w tym nurkowanie z żółwiami, czyli jednak z najważniejszych atrakcji w El Bufadero. Oczywiście nie jest to takie proste, jak może Ci się wydawać.

W pierwszej kolejności musisz wypożyczyć sprzęt do nurkowania, a następnie udać się łodzią rybacką do klifu Montana Guaza. Dopłyniesz tam wraz z instruktorem, który następnie zabierze Cię w niesamowitą podróż po podwodnym świecie u wybrzeży Teneryfy. Nurkowanie trwa zwykle 45 minut i jest całkowicie bezpieczne. W okolicach zatoki w El Bufadero nie występują silne prądy wodne, a maksymalna głębokość wody osiąga około 12 metrów. Oprócz żółwi, będziesz mógł także zwiedzić malowniczą rafę koralową, wokół której bytują te gady. Żółwie oceaniczne to dość rzadki gatunek. Będąc na Teneryfie, nie możesz sobie odmówić przyjemności spotkania się z nimi!

Autor: Daria Gajewska

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Wulkany na Lanzarote – zwiedzanie

Poema del Mar – zobacz niezwykłe oceanarium na Gran Canarii

Następny

Dodaj komentarz