Madera czy Teneryfa – co wybrać?

Korektor: blackgrzywa Tagi , , , , , , ,

Hiszpania to dość popularny kierunek wybierany przez turystów. Co roku, szczególnie w okresie letnim kraj ten wypełniają setki tysięcy obcokrajowców, którzy przyjeżdżają bądź przylatują tam w celach turystycznych. Kierunek ten jest również dość częstym wyborem Polaków. Oprócz Madrytu, Barcelony, Sewilli oraz innych pomniejszych miast, turyści kierują się także w stronę wysp takich jak Madera czy też Teneryfa. I to właśnie tym dwóm regionom przyjrzymy się w dzisiejszym artykule. Postaramy się przybliżyć ich historię oraz specyfikę, a także przybliżyć największe atrakcje. Przedstawimy także plusy i minusy obu tych miejsc oraz zestawimy ze sobą najważniejsze różnice i podobieństwa Madery, oraz Teneryfy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Madera i Porto Santo czyli dwie główne wyspy archipelagu

Madera to portugalski archipelag wulkanicznego pochodzenia, który umiejscowiony jest w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Obejmuje on dwie zamieszkane przez ludzi wyspy – główną Maderę oraz Porto Santo. Madera to wyspa o długości 55 km oraz maksymalnej szerokości 22 km. Jej linia brzegowa wynosi ponad 140 km. Najwyższy szczyt wyspy to punkt Ruivo mierzący 1861 m.n.p.m. Tereny znajdujące się na wysokości ponad 900 metrów są niezamieszkane i nieuprawiane. W niższych częściach wyspy mieszka ponad 250 tysięcy osób.

Domy na Maderze najczęściej budowane są przy ujściach wąwozów, a także górskich zboczach. Wyspa Porto Santo znajduje się około 42 km na północny wschód od Madery. Jego główne miasto – Vila de Porto Santo, jest lokalnie nazywane Vila. Na każdym końcu wyspy znajdują się wzgórza, z których najwyższy – Facho Peak, sięga 515 metrów. W Porto Santo mieszka nieco ponad 5 tysięcy osób. Resztę archipelagu tworzą jeszcze 3 wyspy pustynne, a także niezamieszkane przez nikogo Wyspy Selvangens, które obecnie tworzą rezerwat przyrody.

Turystyka i rolnictwo pulsem życia na Maderze

Zarówno na Maderze, jak i Porto Santo główną dziedziną gospodarki jest turystyka, a także rolnictwo. W przeszłości region ten słynął z upraw słodkich ziemniaków, zboża, trzciny cukrowej, a także owoców takich jak pomarańcze, cytryny, guawy oraz mango. Obecnie dominują plantacje bananów i winnice. Banany i tytułowe wino z Madery należą do najważniejszych towarów eksportowych.

Inne rodzaje działalności gospodarczej obejmują przetwórstwo cukru, rybołówstwo i rzemiosło takie jak obróbka drewna, wikliniarstwo i hafciarstwo. Turystyka jest również ważnym sektorem w gospodarce regionu, wynoszącym 20% PKB regionu. Turyści odwiedzający Maderę pochodzą głównie z Unii Europejskiej, a główne atrakcje turystyczne stanowią turyści niemieccy, brytyjscy, skandynawscy i portugalscy. Średni roczny wskaźnik obłożenia wyniósł w 2008 roku 60%.

Wyspa Madera jest domem dla kilku endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Na południu niewiele pozostało z autochtonicznych subtropikalnych lasów deszczowych, które niegdyś pokrywały całą wyspę. Jednak na północy, w dolinach rosną rodzime drzewa o drobnym wzroście. Zapis paleobotaniczny Madery pokazuje, że lasy laurowe istnieją na tej wyspie od co najmniej 1,8 mln lat. W ostatnich latach popularną atrakcją stało się oglądanie wielorybów.

Plusy wakacji na Maderze

Osoby chcące wypocząć blisko natury na pewno będą zadowolone z Madery. Ta mała i niepozorna wyspa mieści w sobie niezliczone klify, góry, lasy, przepiękne ogrody oraz punkty widokowe. Madera oferuje wiele atrakcji dla osób aktywnych fizycznie. Możliwości wspinaczek, pływania, nurkowania, trekkingu czy kolarstwa są tutaj przeogromne.

Wyspa ta gwarantuje również rześki klimat, w którym raczej rzadko występują czterdziestostopniowe upały. Temperatura w tym rejonie w okresie letnim waha się w granicach 20-30 stopni Celsjusza. Wakacje na tej wyspie będą świetnym rozwiązaniem dla fanów owoców oraz świeżych ryb. Z racji na swoje położenie i specyfikę rolnictwa ogólnodostępne jest wiele odmian owoców, a także ryb. Niewątpliwym plusem Madery są także naturalne baseny, które powstały w naturalny sposób w kraterach powulkanicznych.

Minusy wakacji na Maderze

Jednym z największych rozczarowań, jakie mogą nieść, ze sobą wakacje na Maderze jest brak piaszczystych plaż. Na wyspie znaleźć można jedynie czarne i kamieniste miejsca. Duża część Madery położona jest dość wysoko, przez co znajduje się na niej sporo stromych dróg, które dla niektórych osób mogą być bardzo uciążliwe. Dodatkowo górskie drogi mogą sprawić nieco trudności kierowcom. Na sam koniec warto dodać, że umiejscowione na Maderze lotnisko uznawane jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych na świecie.

Teneryfa czyli największa z Wysp Kanaryjskich

Teneryfa to hiszpańska wyspa należąca do Wysp Kanaryjskich. Znajduje się ona naprzeciwko północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Jest to największa z Wysp Kanaryjskich. Węższa północno-wschodnia część wznosi się ostro aż do poszarpanego grzbietu górskiego pochodzenia wulkanicznego.

Wyjątkiem są okolice San Cristóbal de la Laguna, gdzie korytarzowa depresja tworzy jedyną rozległą nizinę wyspy. Pozostałe 2/3 Teneryfy to rozległa, złożona kopuła zwieńczona szczytem Teide, czyli najwyższym punktem na hiszpańskiej ziemi mierzącym 3718 m.n.p.m. Obszar ten nadal jest miejscem aktywności wulkanicznej.

Teide Teneryfa
Teide National Park, Teneryfa, licencja: shutterstock/By Balate Dorin

Niemal wszyscy mieszkańcy Teneryfy żyją na niższych zboczach i w odległości kilku mil od morza. Prawie połowa mieszkańców znajduje się w stolicy wyspy – Santa Cruz de Tenerife lub w jej pobliżu, a także w San Cristóbal de la Laguna. W pobliżu południowego wybrzeża, gdzie klimat jest suchszy, dominuje sucha hodowla, a wielbłądy są pospolitymi zwierzętami ciężarnymi. Gospodarka Teneryfy jest głównie rolnicza. Turystyka opiera się na ośrodkach nadmorskich, zwłaszcza w Playa de Las Américas. Miasta na południu doświadczyły dramatycznego wzrostu populacji w XXI wieku. Obecnie na terenie Teneryfy mieszka blisko milion osób.

Czyste powietrze i świetna woda

Najstarsze łańcuchy górskie Teneryfy powstały z Oceanu Atlantyckiego w wyniku erupcji wulkanu, która spowodowała powstanie wyspy około dwunastu milionów lat temu. Wyspa w obecnym kształcie powstała trzy miliony lat temu w wyniku połączenia trzech wysp składających się z pasm górskich Anaga, Teno i Valle de San Lorenzo. Stało się tak z powodu aktywności wulkanicznej Teide. Wulkan jest dziś widoczny z większości części wyspy, a krater ma w niektórych miejscach 17 kilometrów długości. Teneryfa jest największą wyspą Wysp Kanaryjskich i regionu Makaronezji.

Wyspy Kanaryjskie charakteryzują się niskim poziomem zanieczyszczenia powietrza z powodu braku fabryk i przemysłu oraz z powodu wiatrów, które w naturalny sposób oddalają zanieczyszczone powietrze od wysp. Według oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia i Przemysłu w Hiszpanii, Teneryfa jest jednym z najczystszych miejsc w kraju, ze wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza poniżej średniej krajowej. Woda jest na ogół bardzo wysokiej jakości, a wszystkie plaże na Teneryfie zostały skatalogowane przez Ministerstwo Zdrowia i Konsumpcji jako wody odpowiednie do kąpieli.

Plaża El Duque - Madera czy Teneryfa?
Plaża El Duque na Costa Adeje. Teneryfa, Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania, licencja: shutterstock/By Balate Dorin

Plusy wakacji na Teneryfie

Teneryfa to miejsce, które zapewnia przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki. Co prawda miejsce to nie posiada wielu plaż (w odróżnieniu od innych Wysp Kanaryjskich takich jak Fuerteventura  czy też Lanzarote. Mimo tego to właśnie na Teneryfie znajduje się, chociażby znana plaża Las Teresitas.

Kolejnym plusem, jaki niosą ze sobą wakacje na Teneryfie to możliwość wejścia na wulkan Teide. Miejsce to jest najwyższym punktem w całej Hiszpanii, a także jedną z głównych atrakcji turystycznych na Wyspach Kanaryjskich. Szczyt wulkanu wznosi się na wysokość ponad 3700 m.n.p.m.

Górskie tereny to jeden z największych atutów tego miejsca. Wybierając się na Teneryfę warto również, udać się do Loro Parku, czyli jednego z największych i najlepszych ogrodów zoologicznych na świecie, a także największego parku wodnego w Europie – Siam Parku.

Minusy wakacji na Teneryfie

Teneryfa to rejon przeznaczony przede wszystkim do górskich wędrówek i aktywnego spędzania czasu. Brakuje w nim jednak miejsca na sporty ekstremalne takie jak np. surfing. Podobnie jest z samym plażowaniem. Tak jak wspominaliśmy wcześniej na Teneryfie, nie ma zbyt wielu plaż a najbardziej znana z nich – Las Teresitas jest często mocno oblegana.

Las Teresitas Teneryfa
plaża Las Teresitas Teneryfa licencja: shutterstock/By leoks

Madera czy Teneryfa – podobieństwa

Zarówno Madera, jak i Teneryfa zapewnia turystom wzniesienia i góry, na które można się wspiąć. Oba te rejony posiadają przepiękne i zachwycające punkty widokowe. W obu tych miejscach będą czuć się dobrze osoby lubiące aktywny wypoczynek. Zarówno na Maderze, jak i Teneryfie większość mieszkańców żyje w niższych partiach wysp.

Główną gałęzią gospodarki w obu tych rejonach jest rolnictwo, a także turystyka. Madera, jak i Teneryfa zapewnia turystom wiele miejsc do trekkingu, pływania, nurkowania czy też jazdy rowerem.

Różnice pomiędzy Maderą a Teneryfą

Na Maderze spotkać można jedynie kamieniste czarne plaże, natomiast Teneryfa oferuje dostęp do piaszczystych plaż. Na Teneryfie znajdują się również wyższe wzniesienia. Aspekt ten może spodobać się przede wszystkim fanom wspinaczek. Teneryfę od Madery odróżnia także największy europejski park wodny oraz jeden z najlepszych ogrodów zoologicznych dostępnych na wyspie. Na korzyść Madery przemawia jednak rześki klimat i brak upałów. Nawet w sezonie letnim temperatura zazwyczaj oscyluje w granicach maksymalnie 28-30 stopni Celsjusza. Na tej pierwszej z wysp łatwiej jest również o dostęp do wielu rodzajów uprawianych na miejscu owoców. Maderę od Teneryfy odróżniają również występujące tam naturalne baseny. Teneryfa to znacznie większa i bardziej zaludniona wyspa niż Madera.

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, który z wyżej przedstawionych rejonów będzie lepszym wyborem na wakacje. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych predyspozycji, osób planujących wyjazd do Hiszpanii.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Lotnisko na Gran Canaria – praktyczne informacje

Najlepsze hotele all inclusive na Teneryfie

Następny

Dodaj komentarz