Kolorowe skały na Gran Canaria, czyli Los Azulejos

Korektor: Asia Tagi , , ,

Wybierając się na wakacje do ciepłych krajów, coraz więcej ludzi decyduję się na wyjazd samochodem. Dzięki temu mogą zwiedzić o wiele więcej zakątków na nowym kontynencie. Jednak co zrobić w przypadku wysp, gdzie dojazd samochodem już nie jest tak prosty? Wiele wysp takich jak Gran Canaria oferuje wypożyczalnie samochodów, a także autobusy, które jeżdżą do wybranego celu. Przy okazji poszukiwania najlepszego środka transportu, który zadowoli Wasze oczekiwania, przedstawimy co warto zwiedzić na hiszpańskiej wyspie Gran Canaria – skały Los Azulejos Was powalą!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

W jaki sposób można dostać się do Los Azulejos?

Dobrym wyborem, jeśli aktualnie odpoczywasz na tej barwnej wyspie jest zwiedzenie formacji skalnych o nazwie Los Azulejos. Znajdują się one blisko miejscowości Veneguera. Jak już wcześniej zostało wspominane, wiele wysp, w tym Gran Canaria oferuje swoim turystom możliwość wypożyczenia samochodów lub motocykli. Zależnie od Waszych potrzeb, samochód można wypożyczyć na kilka godzin lub nawet na kilka dni. Cena wypożyczenia samochodu na cały dzień nie jest bardzo wysoka. Przede wszystkim zależy ona od ilości osób podróżujących, a także rodzaju pojazdu, jaki się wybrało.

Ten rodzaj podróżowania wiąże się także z wypełnieniem wielu formalności. Wypożyczalnia musi mieć pewność, iż samochód zostanie im zwrócony w stanie nienaruszonym. Za ewentualne szkody często musi odpowiadać wypożyczający, jednak jest to dobry sposób dla ludzi, którzy nie lubią być pod wpływem presji czasu. Pozwala to na zatrzymanie się także w określonym miejscu na noc, gdyż samochód może być w naszym posiadaniu kilka dni. Wypożyczając samochód, możesz być zależny jedynie sam od siebie.

Autobusy na Gran Canaria

Jeśli jednak boisz ponosić się odpowiedzialności za czyjąś własność, na Gran Canarii funkcjonują również autobusy, które jeżdżą w różne zakątki tej małej wyspy. Z racji iż powierzchnia omawianej wyspy nie jest zbyt duża, bardzo łatwo dostać się z punktu A do punktu Z. Korzystanie z autobusu jest jednak zależne od tego, w jakiej aktualnie miejscowości na wyspie się znajdujesz. Kursy poszczególnych autobusów nie obejmują dużych powierzchni. Jeśli znajdujesz się bardzo daleko od określonego celu, istnieje także możliwość skorzystania z kilku autobusów, jednak z pewnością będzie to bardzo czasochłonne.

Ostatnią możliwą opcją jest wykupienie wycieczek, które często oferowane są w różnych miejscowościach. Wykupując wycieczkę, możemy także liczyć na przewodnika, który będzie w stanie odpowiedzieć Wam niemało o danej miejscowości lub zabytku. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jeśli wycieczka nie jest organizowana z polskiego biura podróży, kupując wycieczkę na własną rękę, możecie liczyć tylko na przewodnika anglojęzycznego.

Ile czasu warto spędzić w tak magicznym miejscu?

To ile czasu chcesz spędzić w danym miejscu, jeśli wybierzesz się na taką podróż wypożyczonym samochodem, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Jednak warto na taką podróż zagospodarować sobie cały dzień. Samochodem z Las Palmas de Gran Canaria podróż zajmuje prawie półtorej godziny. Z Maspalomas czas trwania dojazdu będzie wynosił około 45 minut. Aby rozpocząć podróż do tego wspaniałego miejsca, należy wybrać trasę GC-200, która doprowadzi Was do obranego celu. Należy zaznaczyć, iż droga do Los Azulejos może być dosyć czasochłonna. Powodem są bardzo kręte drogi, przez które trzeba zachować należytą ostrożność na drodze i jechać bardzo powoli, aby nie spowodować kolizji.

Jednak sama podróż do tego urokliwego miejsca także zachwyca dech w piersiach. Będziecie mogli podziwiać piękne widoki skał o przeróżnych wyżłobieniach, które sprawiają, iż krajobraz jest jedyny w swoim rodzaju. Aby zacząć podróż między tymi pięknymi barwnymi skałami, należy zatrzymać się obok małego sklepiku z owocami, przy którym mieści się parking. Sam szlak trekkingowy o nazwie „Ruta 2” posiada 5,6 km długości, więc dla wprawionych turystów nie będzie stanowił problemu. Jednak gdy wybieramy się na wakacje, jesteśmy tam głównie w celach rekreacyjnych. Dlatego na taki spacer trzeba zagospodarować sobie około 2-3h w jedną stronę pieszej wycieczki, jeśli chcecie podziwiać piękne widoki i zbytnio się nie śpieszyć. 

Czemu skały na Los Azulejos są kolorowe – geneza powstania

Warto zaznaczyć, iż Wyspy Kanaryjskie mają pochodzenie wulkaniczne. Ten niezwykły cud natury powstał na skutek aktywnych procesów hydrowulkanicznych. Stworzyły one te niezwykłe skały, mieniące się na błękitno, miedziano i żółto. Zaś wodorotlenek żelaza sprawia, iż skały te mienią się wszystkimi odcieniami koloru zielonego. Góry przeplatają się w różnych kolorach, które swój urok zawdzięczają również mieszance różnych rodzajów skał, w których dominuje zielona glina. Nazwa, która w pełnej swojej formie brzmi Fuente de los Azulejos, dosłownie oznacza fontannę kafli, ze względu na kolor skał, które przypominają wyglądem portugalskie kafelki. 

Szlak Los Azulejos i Inagua – dla wielbicieli bardzo długich wycieczek

Oprócz wcześniej omawianego szlaku możemy znaleźć tam także okrężny szlak, który biegnie przez Los Azulejos i Inagua. Jest zdecydowanie na bardziej zaawansowanym poziomie, gdyż jego łączna długość wynosi aż 16 km. W tym przypadku zagospodarowanie co najmniej 6h Twojego czasu będzie koniecznością. Jeśli pragniesz zobaczyć malownicze widoki tych barwnych skał, a także małe wodospady, wejście na samą górę zajmuję około 40 minut. Należy pamiętać, iż przy tego typu wycieczce należy mieć ze sobą odpowiednie obuwie trekkingowe, najlepiej z podeszwą posiadającą bieżnik. Odzież osłaniająca Cię przed bystrym słońcem i nieblokująca Twoich ruchów, także będzie niezbędnikiem w tej wycieczce, gdyż wspinaczka wcale nie jest taka łatwa. Jednak zapewniamy, iż widoki zdecydowanie są tego warte.

Stragan oferujący turystom cuda wyspy

Jak już zostało wcześniej wspominane, tuż przed kolorowymi górami znajduje się mały, ale  bardzo urokliwy stragan z owocami i lokalnymi produktami. To właśnie tutaj możecie skosztować sławny sok à la carte i kupić inne przysmaki w formie wypieków. Należy także wspomnieć, iż za straganem możemy znaleźć kilka miejsc siedzących, znajdujących się na małym tarasie. Można się z nich cieszyć widokiem na kolorowe skały Los Azulejos.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Najpiękniejsze plaże na Gran Canaria?

Luksusowe wakacje na Wyspach Kanaryjskich

Następny

Dodaj komentarz