Gdzie nurkować na Lanzarote?

Korektor: Klaudia Tagi ,

Wyspa Lanzarote jest światowej klasy destynacją nurkową. Ponad 500 różnych rodzajów ryb, 80 różnych gatunków ssaków morskich oraz 5 gatunków gadów morskich żyje w wodach otaczających Lanzarote i Wyspy Kanaryjskie. Jednak to nie koniec atrakcji. Znajduje się tu także jedyne w Europie podwodne muzeum – Museo Atlantico. Gdzie nurkować na Lanzarote?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co można zobaczyć podczas nurkowania?

W podwodnym świecie otaczającym wyspę Lanzarote można spotkać m.in.: rekina „Anioła morskiego” oraz 25 różnych gatunków płaszczek. Żyją tu także koniki morskie, ryby mola mola, żółwie, wielkie tuńczyki, grupy barakud, sardynki, flądry, mureny, węgorze, ośmiornice, rozpętki oraz mątwy. Można tu spotkać również kilka gatunków rodzimych, które występują tylko na Archipelagu Kanaryjskim takich jak: homar kanaryjski, murena „Pico Pato” oraz jaszczurka kanaryjska.  

Nurkowanie pierwszy raz – co musisz wiedzieć?

Nurkowanie na Lanzarote najlepiej zacząć wcześnie rano, ponieważ morze jest wówczas najspokojniejsze. Wczesnym rankiem można także spotkać najciekawsze okazy ryb i innych morskich stworzeń.

Jak głęboko może nurkować osoba nieprzeszkolona?

Dla większości osób, szczególnie tych mniej doświadczonych lub bez asekuracji, maksymalną głębokością w jakiej mogą nurkować jest około 6 metrów. Doświadczeni nurkowie mogą bezpiecznie nurkować na głębokości około 12 metrów podczas odkrywania podwodnych raf.

Nurkowanie w wodach Lanzarote, licencja: shutterstock/By
Nurkowanie w wodach Lanzarote, licencja: shutterstock/By

Gdzie nurkować na Lanzarote?

Wokół Lanzarote nurkować można przez praktycznie 365 dni w roku, zarówno z brzegu jak i z łodzi. Na wyspie Lanzarote znajdują się miejsca nurkowe dla wszystkich poziomów zaawansowania. Jest to miejsce atrakcyjne dla doświadczonych nurków jak i początkujących.

Lanzarote posiada jedne z najpiękniejszych obszarów morskich w Europie. Liczne skały i formacje wulkaniczne Lanzarote czynią ten podwodny świat niezwykle atrakcyjnym. Atutem jest widoczność sięgająca około 40 metrów oraz bogactwo i różnorodność gatunków morskich. Wyspa podzielona jest na 4 obszary nurkowe:

Puerto del Carmen

Puerto del Carmen znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy, poniżej miasta Arrecife. Jest to także prawdopodobnie najbardziej popularne miejsce do nurkowania na Lanzarote. Nurkowania odbywają się wzdłuż klifu. Puerto del Carmen jest idealnym obszarem do nurkowania dla zaawansowanych nurków rekreacyjnych i technicznych.

Archipelag Chinijo

Archipelag Chinijo to grupa wysp leżąca na północ od wybrzeży Lanzarote. Jest to chroniona przestrzeń, która jest największym rezerwatem morskim w Europie, liczącym ponad 700 kilometrów kwadratowych. Nurkowanie w pobliżu Archipelagu Chinijo nie zawsze jest możliwe. Wszystko zależy od warunków pogodowych. Dlatego też planując nurkowanie w tym rejonie należy wcześniej sprawdzić pogodę. La Burrera i La Roncadera to najlepsze miejsca do nurkowania w tym obszarze. Do najbardziej wyróżniających się atrakcji należą najsłynniejsze na Lanzarote: La Catedral (podwodna jaskinia o imponujących rozmiarach), Blue Hole (wulkaniczny tunel) oraz Los Pecios (kilka zatopionych statków).

Playa Blanca

Playa Blanca to miasto położone na południowym wybrzeżu Lanzarote, które jest także jednym z najspokojniejszych obszarów do nurkowania. Co ważne, nie występują tu silne północne wiatry. Średnia głębokość nie przekracza 18 metrów. Jest to idealny obszar do eksploracji dna morskiego dla wszystkich miłośników nurkowania. Playa Blanca jest także polecana osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z nurkowaniem. Jedną z polecanych atrakcji tego obszaru jest muzeum – Museo Atlantico, które jest jednym z zaledwie trzech podwodnych muzeów na świecie i jedynym w Europie. Miejsce nurkowe w pobliżu plaży Playa Flamingo jest także godne uwagi ze względu na bogactwo życia morskiego.

Mala

Obszar Mala znajduje się w północno- wschodniej części wyspy Lanzarote, w pobliżu miejscowości Arrieta i Charco del Palo. Jest to miejsce, które warto odwiedzić ze względu na interesujący podwodny krajobraz. Znajdują się tu imponujące skały wulkaniczne i zbocza białego piasku, które schodzą w głąb morskiego błękitu.

Jeśli jesteś doświadczonym nurkiem możesz zanurkować na głębokość około 40/50 metrów, gdzie znajdują się imponujące lasy koralowe. Najbardziej znane obszary nurkowania to Charco del Palo i El Cañon. Warunki pogodowe sprawiają, że nurkowanie w Mala nie zawsze jest możliwe, dlatego też należy wcześniej sprawdzić pogodę.

Samemu czy z instruktorem?

Nurkowanie w pojedynkę jest zdecydowanie odradzane, szczególnie osobom, które nie posiadają doświadczenia lub niezbędnego specjalistycznego szkolenia. Kilka agencji szkoleniowych oferuje jednak kursy nurkowania samodzielnego.

Na wyspie Lanzarote działa również kilka polskich firm, które oferują nurkowanie w towarzystwie doświadczonego, certyfikowanego instruktora. Dlatego też jeśli nie czujesz się pewnie pod wodą lub jeśli dawno nie nurkowałeś, zdecydowanie rekomendujemy nurkowanie z profesjonalnym instruktorem.  Nurkowanie ze sprzętem i z instruktorem kosztuje około 40€ za 1 godzinę. Oczywiście ceny są różne i zależą od centrum nurkowego.  

Autor: Magdalena Łydka

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Podwodny świat Fuerteventury

Fuerteventura trekking — poznaj najciekawsze trasy

Następny

Dodaj komentarz