Zamki na Lanzarote – które musisz zobaczyć!

, Korektor: Klaudia Tagi , , ,

Lanzarote to wyspa przynależąca do Europy, a dokładnie do Hiszpanii, gdzie najwięcej ludzi można spotkać pomiędzy czerwcem a sierpniem. W ciągu dnia temperatura sięga 29 stopni. Wieczorem jest ok. 22 stopnie. Woda ma podobną temperaturę, więc można liczyć tu na przyjemne warunki do wypoczynku. Na wyspie nie brakuje zamków, które warto zobaczyć w trakcie pobytu. Będzie to dla wszystkich nie lada atrakcja turystyczna.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Hiszpańskie zamki – czym różnią się od Polskich?

Lanzarote to wyspa, która aktualnie kusi wielu turystów chcących wypocząć w pięknych miejscach. W dawnych czasach region ten także stał się pokusą dla korsarzy, którzy chcieli zrabować tutejsze dobra. Nic więc dziwnego, że powstały konstrukcje, które pełniły funkcję obronną. Patrząc na te hiszpańskie zamki, już na pierwszy rzut oka można ocenić, że architektura różni się nieco od tych, co można spotkać w Polsce. Różnica tkwi między innymi w wielkości – te hiszpańskie konstrukcje są zdecydowanie mniejsze. Pomimo tego, że doskonale pełnił swoją funkcję, nie posiadały one tylu strzelistych wież i wałów obronnych. Ich konstrukcja była prosta, ale za to solidna. Dowodem na to jest fakt, że do dnia dzisiejszego trzy z czterech zamków zachowały się w dobrym stanie technicznym. Gdzie można znaleźć zamki na wyspie Lanzarote i dlaczego należy je zobaczyć?

Zamek Św. Gabriela

Arrecife to miasto skąd wiele osób wyrusza w podróż po dalszych częściach wyspy. To właśnie obok tego miasta zlokalizowane jest bowiem lotnisko. Będąc w tym mieście należy swoje kroki skierować do tego zamku, który można znaleźć przy zatoce. Udając się w to miejsce, należy wybrać ścieżkę przez starszy most Las Bolas, aby cieszyć się m.in. majestatycznymi widokami. Gdzieś w połowie mostu turystów wita niewielka brama. Obok zamku stoi armata zabytkowa. Należy wejść do środka, ponieważ tam na turystów czekają zabytki i różnego rodzaju rekwizyty związane z tutejszą ludnością aborygeńską. Wszyscy są przekonani, że Aborygeni to Australia, ale mieszkali oni również na tej wyspie, czego dowodem są wystawione eksponaty. Obok zamku znaleźć można plażę z drobnym piaskiem. Fasada zamku, który ma ponad cztery wieki, pięknie prezentuje się na tle wyspy z nowoczesnym budownictwem przy brzegu.

Zamek Św. Józefa

Czas na to, aby poznać Zamek San Jose, czyli Zamek św. Józefa. Kolejne ważne miejsce, ponieważ to właśnie tutaj można znaleźć Muzeum Sztuki Współczesnej na Lanzarote. Jest to placówka międzynarodowa, która przyciąga osoby z różnych krajów. Sam budynek powstał jeszcze w XVIII wieku. Dlaczego, skoro w Arrecife był już zamek św. Gabriela? Okazało się bowiem, że ta konstrukcja nie była wystarczająca i tutejszy port wciąż był miejscem ataku wrogich jednostek.

Zamek zbudowany został na planie prostokąta z jednym bokiem półkulistym. To właśnie on sąsiaduje bezpośrednio z morzem. Już samo przejście do zamku może stanowić nie lada atrakcję, ponieważ trzeba przejść przez most zwodzony. Aktualnie w środku można podziwiać dzieła takich artystów jak Tàpies, Miró, Alechinsky i Millares. Oprócz tego, że można tu zakosztować sztuki, to należy wybrać się także na obiad do tutejszej restauracji. Z okien lokalu można podziwiać widok na tutejszy port.

Zamek Św. Barbary

Czas na to, aby odwiedzić miejsce, które zostało poświęcone piratom. Tzn. można tutaj znaleźć muzeum na ich cześć. W początkowej fazie miała to być prosta wieża. Z czasem została ona rozbudowana, ponieważ miała stanowić schronienie dla ludności zamieszkującej w Teguise na wypadek gdyby doszło do ataków pirackich. Warto zajrzeć do tego miejsca, ponieważ jest to najstarszy zamek znajdujący się na wyspie. Często można spotkać się z nazwą zamek Guanapay. Wszystko przez to, że zamek zbudowano na zboczu wulkanu o tej właśnie nazwie.

Od 2011 roku działa tutaj muzeum, które mówi o piratach. Chodzi jednak o to, że ta placówka pokazuje szlaki handlowe wiodące z Ameryki i piratów, którzy byli ściśle związani z tym tematem. John Hawkins, Robert Blake czy Francis Drake – takich piratów można poznać dzięki ekspozycji w salach muzealnych, które dotyczą również samego Tequise. Zamek można odwiedzać przez cały tydzień, ale należy sprawdzić dokładne godziny otwarcia.

Obrona przed piratami

Wyspa często stawała się ofiarą piratów. To dlatego powstał jeszcze Torre de las Coloradas lub Castillo del Águila, który można znaleźć w Playa Blanca. Często można spotkać się z określeniem zamek Aguila. Jest to mały, ale bardzo ważny punkt, ponieważ jego położenie sprawiło, że bardzo wcześnie można było dostrzec nadciągających piratów. Dzisiaj ten zamek nie jest wykorzystywany do celów obronnych. Za to stanowi on jeden z najchętniej wykorzystywanych obiektów do zdjęć. Oglądając zdjęcia można zauważyć, że tutejsze castillo jest ich częstym bohaterem. Tym bardziej że w tle można liczyć na zatokę La Bocaina oraz wyspy Lobos i Fuerteventura. W bliskiej odległości od zamku można znaleźć również plaże, która bardzo chętnie odwiedzana jest przez turystów. Jak więc widać, na Lanzarote jest co zwiedzać.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Odwiedź Muzeum Etnograficzne Tanit na Lanzarote

Siam Park na Teneryfie, atrakcje, godziny, bilety online

Następny

Dodaj komentarz