Nasza planeta skrywa wiele tajemniczych miejsc, które dostarczają nam informacji na temat historii i kultury poszczególnych regionów ziemi. Doskonałym przykładem może być niewielka osada Güímar na Teneryfie. W osadzie turyści mogą podziwiać sześć zagadkowych piramid, o których pochodzeniu w zasadzie niewiele wiemy. Czy tajemnicze budowle to pozostałość po Guanczach, czyli dawnych mieszkańcach regionu? Sprawdźmy, jakie informacje zdołali zgromadzić archeolodzy badający zabytki Teneryfy!
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
Historia piramid na Teneryfie
Zabytki Teneryfy każdego roku przyciągają do siebie tysiące turystów, a także w pełni profesjonalnych archeologów. Początkowo umiejscowione w niewielkiej wsi piramidy uznawano za zwyczajne kupy kamieni, magazynowane chociażby jako materiały budulcowe potrzebne do wznoszenia domów czy budynków gospodarczych. Historię tajemniczych piramid w Güímar szerzej zbadał dopiero Thor Heyerdahl, który dotarł na Teneryfę w 1991 roku. Mężczyzna zauważył pewne charakterystyczne cechy, takie jak ślady obróbki widoczne na kamieniach. Są one najlepszym dowodem na to, że zabytkowe konstrukcje były celowym dziełem człowieka.
Co istotne, sam budulec wykorzystany do budowy zagadkowych piramid stanowią skały wulkaniczne, które musiały zostać przetransportowane w to miejsce. Pomimo, iż obserwacje, jakich dokonał Thor Heyerdahl, nie pozwoliły poznać prawdy na temat historii dawnych mieszkańców Teneryfy, to z pewnością doprowadziły do znacznej popularyzacji tego miejsca. To między innymi za sprawą norweskiego odkrywcy wokół piramidy w Güímar utworzono park etnograficzny otwarty dla turystów. Wciąż zadajemy sobie jednak pytanie, kto i w jakim celu zdecydował się wznieść aż sześć piramid na Teneryfie? O tym opowiadamy szerzej w kolejnym akapicie!
Zagadkowe budowle Guanczów – kto je stworzył i dlaczego?
Piramidy w Güímar od lat są obiektem badań archeologicznych. Głównym celem naukowców jest oczywiście ustalenie, kto odpowiada za stworzenie tajemniczych konstrukcji. Wspominaliśmy już o tym, że w toku prac archeolodzy wykluczyli tesę jakoby piramidy były w rzeczywistości stosem przypadkowych kamieni. Trudno zrozumieć także ich przeznaczenie i cel, w jakim miałyby one być wznoszone. Zdaniem przedstawicieli lokalnej społeczności piramidy w Güímar pozostawili po sobie dawni mieszkańcy Teneryfy, Guanczowie. Faktem jest, że przedstawiciele tej społeczności przed laty zamieszkiwali właśnie te regiony wyspy. Świadczą o tym wykopaliska, które potwierdzają tajemnice cywilizacji.
Zaprzeczeniem tezy jest jednak fakt, że zgodnie z zapisami historycznymi, Guanczowie zostali podbici przez Hiszpanów jeszcze w XV wieku. Wyklucza to więc możliwość ich udziału w budowie zagadkowych obiektów. W związku z tym pomimo rozmaitych badań, jakie przeprowadzono w regionie, tak naprawdę wciąż nie wiadomo, kto był autorem piramid. Podobnie nie znamy także konkretnego celu ich wzniesienia. Po dziś dzień jednak, zabytkowe obiekty są dowodem na tajemniczą, lecz interesującą historię Wysp Kanaryjskich.
Piramidy w Güímar: Symbol dawnych wierzeń?
W wielu miejscach na świecie wznoszone budowle mają charakter symboli religijnych. Taka teza pojawiła się także podczas badań piramid na Teneryfie. Powiązań z religią dopatrywano się w umiejscowieniu piramid, które – o czym wspominamy szerzej w dalszej części tekstu – wyznaczają kierunki przesilenia letniego oraz zimowego. Ten stan rzeczy przypisuje się symbolice masonerii, która przykłada szczególną wagę właśnie do tematyki związanej z przesileniami. To jednak zaledwie teoria, która nie została w żaden sposób potwierdzona. Istotnym faktem, który może łączyć piramidy w Güímar z dawnymi wierzeniami jest konstrukcja jednej z budowli, w którą zostały wkomponowane schody. Takie rozwiązanie mogłoby posłużyć do wspinania się na szczyt tajemniczych konstrukcji, na przykład podczas ważnych uroczystości ku czci Bogom. Na ten moment niestety nie dysponujemy jeszcze wystarczającym zasobem wiedzy. Piramidy dlatego też pozostają jedną z największych tajemnic cywilizacji Teneryfy.
Piramidy a astronomia
Podczas swoich badań Thor Heyerdahl, norweski podróżnik, odkrył istotne powiązania pomiędzy konstrukcją piramid na Teneryfie oraz astronomią. Dłuższe boki budowli wyznaczają kierunki przesilenia letniego oraz zimowego. Znajdując się na szczycie najwyższej spośród piramid w dniu przesilenia letniego, moglibyśmy bez większych problemów zaobserwować zjawisko podwójnego zachodzenia słońca, które zachodzi, skrywając się za szczytem, by po chwili wyłonić się na moment i zniknąć za kolejnym wzgórzem.
Lokalizacja piramid może mieć też związek z kalendarzem słonecznym. Ten kierunek myślowy mógłby potwierdzać fakt, że budowle wyposażone w schody boczne umiejscowione są w ten sposób, że podczas przesilenia zimowego doskonale widać z nich wschodzące słońce. Na tej podstawie trudno jednak wywnioskować, kto i w jakim celu mógłby zdecydować się na budowę aż sześciu piramid właśnie w tym miejscu.
Tajemnice ukryte w kamieniu – co mówią badania archeologiczne?
Piramidy w Güímar po dziś dzień stanowią element badań archeologów z całego świata. Liczne opracowania pozwalają nam lepiej poznać historię tego miejsca oraz innych zabytków Teneryfy. Co wiemy na temat sześciu tajemniczych piramid? Do ich budowy wykorzystano skały wulkaniczne, które łączono ze sobą bez użycia zaprawy. Sama konstrukcja, jak również wysokość, jaką cechują się mierzące 12 metrów budowle, jest w pełni spójna z parametrami charakteryzujące inne zabytki Teneryfy.
W toku badań ustalono, że początkowo istniało aż dziewięć piramid, z których do dnia dzisiejszego dotrwało jedynie sześć. Podczas prac wykopaliskowych naukowcy, których specjalnością jest archeologia Teneryfa, odkopano wiele ciekawych znalezisk datowanych głównie na XIX i XX wiek. Wnioski wskazują na to, że budowle mogły powstać w wyniku działań Guanczów, dawnych mieszkańców Teneryfy, najprawdopodobniej w XIX stuleciu.