Salinas de Janubio – solny ogród na Lanzarote, przewodnik

Tagi , , ,

Salinas de Janubio na Lanzarote, określane także mianem solnych ogrodów, to największe saliny na Wyspach Kanaryjskich. Solne ogrody, których powierzchnia liczy czterysta czterdzieści metrów kwadratowych, mieszczą się przy przybrzeżnej lagunie na południowym zachodzie Lanzarote, dziewięć kilometrów na północ od Playa Blanca. Każdego roku wydobywanych jest tam dwa tysiące ton soli. Salinas de Janubio są szczególnie popularne w okresie od wiosny do jesieni. Wówczas miejsce wypełniają charakterystyczne, malownicze solne kopce, które przybierają kolory od białego po różowy i brązowy.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Salinas de Janubio?

Do salin najłatwiej dostać się za pośrednictwem samochodu, jadąc trasą LZ-202 lub LA-70. Samochód można zostawić na parkingu przy punkcie widokowym. Na miejsce kursuje także autobus linii 60. 

Krótka historia Salinas de Janubo 

Laguna, przy której znajdują się Salinas de Janubo powstała dzięki aktywności wulkanów. Przed erupcjami wulkanów w osiemnastym wieku miejsce to było bardzo ważnym portem. Zatrzymywały się tam statki transportujące wapno, jęczmień i owoce. 

Ogrody solne powstały pod koniec dziewiętnastego wieku z inicjatywy Vicente Lleó Benlliure, aby zapewnić miejscowym rybakom zapas soli niezbędny do konserwowania ryb. Tutejsza sól była także wykorzystywana przez lokalnych artystów do robienia barwników. W budowę  Salinas de Janubio były zaangażowane trzy rodziny: Cerdeña, Días i Lleó. Obecnie rodzina Lleó jest zaangażowana już w czwartym pokoleniu w produkcję soli. 

Sklep w Salinas de Janubio i „Kwiat soli”

Do Salinas de Janubio warto przyjechać nie tylko ze względu na malownicze krajobrazy, ale także ze względu na możliwość zakupu w pełni naturalnej soli. Szczególnie popularna w punkcie sprzedaży jest „Flor de Sal” produkowana od 2012 roku. „Flor de Sal”, czyli „Kwiat soli”, pozyskiwana jest z pierwszej warstwy powierzchni solanki. Charakteryzuje się mniej słonym smakiem i dużą zawartością jodu. „Kwiat soli” zapakowany jest w praktyczne pudełko, które może być także oryginalną pamiątką z wakacji na Lanzarote. W punkcie sprzedaży dostępne są także aromatyczne sole do kąpieli. 

Zwiedzanie Salinas de Janubio 

Zwiedzanie atrakcji jest całkowicie bezpłatne.  Punkt sprzedaży jest czynny od poniedziałku do piątku od godziny 10:00 do 18:00, a w soboty od godziny 11:00 do 17:00. Zwiedzając ogrody solne, warto zwrócić uwagę na kilka punktów widokowych. Z tych miejsc doskonale widać zachód słońca.

Możliwa jest również za niewielką opłatą wycieczka do salin z doświadczonym przewodnikiem. Wówczas czas wycieczki wynosi dziewięćdziesiąt minut i obejmuje, prócz samego zwiedzania, także degustację soli, wina oraz uprawianych lokalnie pomidorów.  Dorośli za wycieczkę z przewodnikiem muszą zapłacić dwanaście euro, a dzieci powyżej piątego roku życia sześć euro. Taka wycieczka jest darmowa dla dzieci poniżej piątego roku życia.

Jak wytwarzana jest sól w ogrodach solnych?

W Salinas de Janubio wytwarza się w stu procentach naturalną, pozbawioną dodatków syntetycznych i konserwantów sól morską.  W jej wytwarzaniu główną funkcję pełni woda oceaniczna, która po tym, jak zostanie odparowana przez ciepło słoneczne, pozostawia po sobie sól. Po procesie odparowywania sól jest zbierana, czyszczona i poddawana kolejnym procesom produkcyjnym przy użyciu między innymi młynów wodnych. Proces wytwarzania soli trwa około trzydziestu dni. 

Garść faktów o soli morskiej

Sól morska jest jednym z rodzajów soli spożywczej. Wykorzystuje się ją niekiedy także do produkcji kosmetyków. W głównej mierze składa się z chlorku sodu, który może stanowić nawet dziewięćdziesiąt pięć procent jej zawartości. W jej składzie mogą się znaleźć takie minerały jak: wapń, potas, magnez, cynk oraz żelazo. Jednakowoż ich zawartość w soli morskiej jest zbyt mała, aby móc powiedzieć, że ma ona prozdrowotne właściwości. 

Zdaniem koneserów sól morska smakuje lepiej niż sól kuchenna, Różnice te wynikają z różnic pomiędzy kształtem i strukturą kryształów. Sól morska rozpuszcza się na języku wolniej niż sól kuchenna, co powoduje inne doznania smakowe.

Playa de Janubio 

Niedaleko Salinas de Janubio znajduje się malownicza czarna plaża, gdzie można pospacerować, zrelaksować się, poopalać się i poszukać oliwinów.  Oliwiny są to cenione przez kolekcjonerów i naukowców minerały, które zalicza się do krzemianów. Mogą być w kolorze zielonym, ale też i brązowym, czarnym lub białym. Zdarzają się także egzemplarze bezbarwne. W Polsce można je znaleźć na Dolnym Śląsku.

Pamiętajmy, iż teren salin jest objęty ścisłą ochroną ze względu na bardzo duże znaczenie naukowe. Dlatego będąc na miejscu, należy przestrzegać regulaminu i nie niszczyć solnych kopców. Salinas de Janubio  znajdują się na liście Dóbr Kultury i należą do obszarów Natura 2000. Należy również uważać na zwierzęta. Mieszka tam ponad siedemdziesiąt gatunków ptaków, w tym flamingi i bociany. Nie powinno się podchodzić do ptaków, a zwłaszcza w okresie lęgowym.

Poprzedni

Firgas – perła Gran Canarii, co zwiedzić, atrakcje

Wakacje w Playa de Taurito – wymarzone wakacje z dala od tłumów, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz