Park Archeologiczny Jaskiń Belmaco, zwiedzanie, jak dojechać

Korektor: Mariola Tagi , , , , ,

Należąca do Hiszpanii wyspa La Palma na Oceanie Atlantyckim, w archipelagu Wysp Kanaryjskich to miejsce idealne nie tylko do leniwego wypoczynku w gorącym słońcu, ale również do aktywnego spędzania czasu, bo jak się okazuje, jest co zwiedzać! Park Archeologiczny Jaskiń Belmaco to prawdziwa uczta dla oczu – co warto tam zobaczyć i jak praktycznie zaplanować wycieczkę?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Park Archeologiczny Jaskiń Belmaco – podstawowe informacje

To jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Wyspach Kanaryjskich. Oferuje przybyszom liczne atrakcje i możliwość obejrzenia z bliska najciekawszych wykopalisk z czasów starożytnych. Park znajduje się w Villa de Mazo, miejscowości leżącej w prowincji Santa Cruz de Tenerife, w południowo-wschodniej części wyspy La Palma. To właśnie tu odkryto pierwsze petroglify w XVIII wieku, dzięki którym Park Archeologiczny Jaskiń Belmaco został uznany za Zabytek Historyczno-Artystyczny. Jest to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku dla osób, które znudzone leżeniem na plażach wyspy zapragną eksplorować jej naturalne i historyczne dziedzictwo.

Dla własnej wygody po dotarciu do parku można skorzystać z usług przewodnika. Trasa jest dobrze oznaczona, więc nie jest to konieczne. Zwracanie uwagi na oznaczenia jest również istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, ponieważ niektóre stanowiska z powodu naturalnych uwarunkowań obsuwają się, skały kruszeją, a niektóre szlaki stają się przez to trudne do pokonania.

Eksponaty w Parku Archeologicznym – co warto zobaczyć?

W parku największą atrakcją i zarazem odkryciem jest stanowisko archeologiczne Belmaco. Składa się z dziesięciu naturalnych jaskiń mieszkalnych i stacji rzeźb naskalnych. Wszystkie wykopaliska i rzeźby są pozostałością po starożytnych osadnikach wyspy (auritas). To właśnie oni w historycznych zapiskach przedstawiani byli jako wyjątkowo wybitni rzemieślnicy sztuki w ceramice i ich dekoracji. Do tej pory znalezionych zostało ponad 200 stacji rycin jaskiniowych praiberyjskiej sztuki palmowej, rozmieszczonych od wybrzeża po najwyższe góry wyspy. Najciekawsze są eksponaty, w których znajdują się pozostałości ceramicznych naczyń z bogato zdobioną mozaiką. Jaskiń Belmaco na terenie parku znajduje się dziesięć. Są one dobrze oznaczone, dlatego turyści z pewnością się nie zgubią.

Należy jednak pamiętać, by dokładnie czytać znaki pozostawione przy eksponatach, jak i samych wejściach do jaskiń – upływ czasu oraz uszkodzenia naturalne sprawiają, że część jaskiń systematycznie się obsuwa, przez co nie są one bezpieczne dla turystów. Na terenie parku prócz stanowisk archeologicznych znajduje się również małe muzeum z eksponatami znalezionymi na jego terenie. Warto do niego zajrzeć przed rozpoczęciem wędrówki po parku. Dzięki temu łatwo zrozumiemy, co będziemy oglądać i jak wielkie to ma znaczenie historyczne.

Jak wygodnie dojechać do Parku Archeologicznego? Trasa i parking

Do parku archeologicznego jaskiń Belmaco znajdującego się w południowo-wschodniej części wyspy najlepiej jest dojechać samochodem. Możemy go wypożyczyć w każdym większym hotelu. Większość turystów wybiera taką opcję ze względu na słabą organizację transportu publicznego. Jest to również większa przygoda. Tuż przy jego bramie niedaleko straganów znajduje się duży, bezpłatny parking gdzie można zostawić swoje auto. Jedyny port lotniczy na wyspie znajduje się około 10 km od Parku Archeologicznego Jaskiń Belmaco. Tam również można wypożyczyć samochód i bezpośrednio się tam udać.

Praktyczne wskazówki dla turystów – o czym pamiętać?

Park archeologiczny Jaskiń Belmaco to ogromny kompleks, na zwiedzanie którego trzeba poświęcić co najmniej jeden dzień. Biorąc pod uwagę odległość pomiędzy poszczególnymi stanowiskami archeologicznymi, liczne jaskinie oraz dużą powierzchnię parku, turystów odwiedzających to miejsce czeka spacer, do którego warto odpowiednio się przygotować. Warto założyć buty trekkingowe, które sprawdzą się szczególnie na skalistym i nierównym podłożu. Dodatkowo pod koniec zwiedzania warto wybrać się w wyższe części parku. Stamtąd rozpościera się przepiękny widok na dolinę, wybrzeże oraz ocean. Po wyjściu z parku można też nabyć pamiątki nawiązujące do wykopalisk oraz kultury plemion, które pozostawiły w parku swój ślad. Przy wejściu znajduje się zwykle kilka straganów, gdzie lokalni mieszkańcy sprzedają ręczne wyroby i gadżety.

Park Archeologiczny Jaskiń Belmaco – czy warto?

Wyspa La Palma należąca do archipelagu Wysp Kanaryjskich mimo swojego wulkanicznego pochodzenia jest wyjątkowo zieloną i zarośniętą wyspą, dlatego warunki wypoczynku są tu zupełnie inne. Dla osób ceniących aktywny wypoczynek wizyta w Parku Archeologicznym Jaskiń Belmaco z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem. Wyspa ma bogatą florę i faunę, jak również posiada wiele atrakcji historycznych. Chcąc poznać bliżej kulturę tego kraju oraz pozostałości starożytnych plemion, nie ma lepszego miejsca – wyspa nawet przez lokalnych mieszkańców nazywana jest „Isla verde”, czyli zieloną wyspą, a to właśnie przez nieporównywalnie inną i bogatszą roślinność, niż na pozostałych częściach archipelagu. Udane wakacje na egzotycznej wyspie nie muszą oznaczać jedynie leniwego przesiadywania na piaszczystej plaży i popijania drinków. Warto wygospodarować choć jeden dzień na zobaczenie tego pięknego parku. Odległość z każdego krańca wyspy jest niewielka, biorąc pod uwagę jej powierzchnię, bo jedynie 708 km2 . Wrażenia i widoki z Parku Archeologicznego Jaskiń Belmaco zdecydowanie będą niezapomniane!

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

El Cotillo – kolebka najpiękniejszych plaż na Fuerteventurze, zwiedzanie, przewodnik

Gran Canaria z dzieckiem – atrakcje i porady

Następny

Dodaj komentarz