Fuerteventura to malownicza wyspa na Oceanie Atlantyckim położona nieopodal północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Należy ona do archipelagu Wysp Kanaryjskich i co roku przyciąga rzesze turystów. Jest to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych i wygrzewania się na słońcu. Jednak przepiękne plaże nie są jedyną wizytówką Fuerteventury. Wyspa ta słynie również z wiatraków, które są nie tylko ważną częścią tutejszego krajobrazu, ale również historii tego rejonu.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Spis treści
Wiatraki Fuerteventury – świadkowie przeszłości wyspy
Nie da się zaprzeczyć, że wiatraki są znakiem charakterystycznym Fuerteventury. Trudno sobie wyobrazić Fuerteventurę bez tych zabytkowych obiektów. Wiatraki te są nie tylko piękne. Są one również niezwykle ważną częścią historii tego rejonu. Wytrwale towarzyszyły licznym zmianom na wyspie i pomogły się jej rozwinąć. Pierwsze z nich pojawiły się na wyspie pod koniec XVII wieku. Niektóre z nich są wciąż dobrze zachowane, a niektóre zostały nadgryzione zębem czasu.
Co ciekawe, wiele wiatraków wciąż działa i są używane po dzień dzisiejszy, w dokładnie taki sam sposób jak kilkaset lat temu. Rozsiane są one po różnych częściach wyspy. Zdaniem wielu osób najpiękniejsze wiatraki można znaleźć w okolicy Villaverde, czyli małej miejscowości na północy wyspy.
Rola wiatraków w historii rolnictwa na Fuerteventurze
Jak można się domyślić, wiatraki pełniły bardzo ważną funkcję w rolnictwie na Fuerteventurze. Wyróżniamy dwa typy wiatraków na wyspie: molino, czyli wiatraki typu męskiego i molina, czyli wiatraki typu żeńskiego. Pierwsze na wyspie pojawiły się wiatraki molino. Są to dość masywne obiekty o obielonych ścianach. Zwykle miały dwa lub trzy piętra, a każde z nich miało swoją określoną funkcję. Na pierwszym poziomie przechowywano narzędzia niezbędne do pracy, na środkowym mieścił się skład ziarna, a na samej górze – mechanizm mielący ziarno.
Drugie typy wiatraków pojawiły się na wyspie o wiele później, a dokładnie w XIX wieku. Są one o wiele mniejsze i mają tylko jedno piętro. Wiatraki wykorzystywane były do produkcji gofio. Jest to kanaryjska mąka, którą sporządza się z prażonych ziaren zbóż, a także innych roślin skrobiowych. Drugą ważną funkcją wiatraków było nawadnianie suchej ziemi.
Jak wiatraki zmieniły życie mieszkańców wyspy
Wiatraki miały ogromny wpływ na życie mieszkańców wyspy. Były one niezwykle ważne dla tutejszego rolnictwa. Na wyspie nie ma zbyt dużo źródeł wody pitnej, ale często pojawiają się silne wiatry. Z tych właśnie powodów pojawiły się tutaj wiatraki. Wytwarzana w nich mąka stanowiła podstawę diety mieszkańców Fuerteventury przez wiele stuleci. Jest ona bardzo ważnym składnikiem kuchni kanaryjskiej. Używa się jej do przygotowywania różnych deserów, a także zagęszczania zup, gulaszu czy sosów. Wiatraki były również niezastąpione przy nawadnianiu gleby.
Fuerteventura z natury jest dość suchą wyspą. Przez cały rok świeci tutaj słońce, a zimy są bardzo łagodne, więc susze są nieuniknione. Jednak dzięki pracy wiatraków rolnictwo znacznie się rozwinęło. Pomimo tego, że nie używa się ich na taką skalę, jak kiedyś, niektóre wiatraki wciąż funkcjonują i zaopatrują wyspę w tradycyjną mąkę i pomagają czerpać wodę.
Ochrona i restauracja zabytkowych wiatraków na Fuerteventurze
Nie da się ukryć, że wiatraki na zawsze odmieniły Fuerteventurę i życie jej mieszkańców. Nic więc dziwnego, że po dzień dzisiejszy obiekty te cieszą się dużym szacunkiem i są poddawane przeróżnym renowacjom. W miejscowości Villaverde można znaleźć jedne z najbardziej charakterystycznych wiatraków na całej wyspie. Często określane są one mianem Molinos de Villaverde. Wiatraków tych nie wolno zwiedzać w środku, można je podziwiać jedynie z zewnątrz. Jeśli chcemy zapoznać się nieco bliżej z historią wiatraków i ich działaniem, warto zajrzeć do Muzeum Wiatraków w Tiscamanita w środkowej części wyspy.
Muzeum to mieści się w niegdysiejszym domu młynarza i przynależących do niego zabudowaniach. Jeden ze starszych, ale odrestaurowanych wiatraków można znaleźć także w starej części miasta Corralejo w północnej części wyspy. Na Fuerteventurze można łącznie znaleźć około 1000 wiatraków. Część z nich została odnowiona, a niektóre z nich zachowały swój niegdysiejszy wygląd. Władze i mieszkańcy dbają o wiatraki, które są jednym z najlepiej rozpoznawalnych znaków wyspy.
Wiatraki jako symbol siły natury na Fuerteventurze
Wiatraki na Fuerteventurze to nie tylko zabytkowe obiekty i atrakcje dla turystów. Są one również symbolem prawdziwej siły natury. Przez kilka stuleci wiatraki zaopatrywały mieszkańców wyspy w mąkę i chroniły ich przed głodem. W czasie suszy pomagały czerpać wodę, dbać o uprawy i plony. Bez nich Fuerteventura zdecydowanie nie byłaby taka sama. Przez kilkaset lat miały ogromny wpływ na życie mieszkańców wyspy, zanim pojawiły się nowoczesne urządzenia i rozwiązania, przypominając wszystkim, jak potężna może być przyroda. Na zawsze wpisały się w krajobraz wyspy, a także jej historię. Czym byłaby Fuerteventura bez swoich zabytkowych wiatraków?
Autor: Wiktoria Jasik