Gran Canaria – temperatury i pogoda w ciągu roku

Korektor: Asia Tagi , , ,

Wyspy Kanaryjskie idealnie nadają się na wymarzone wakacje. Od lat fascynują one Polaków za sprawą swojej wyjątkowej urody oraz klimatu, który jest odmienny od tego, który znamy z naszego kraju. Jednocześnie jest to połączone z bogactwem kultury, które reprezentuje fragment Hiszpanii, ale jednak na własny sposób. Ta mieszanka wpływów odzwierciedlona jest choćby w wyjątkowej kuchni.

Wczasy na Wyspach Kanaryjskich to niezapomniany czas, który dla wielu okaże się najlepiej spędzonym w ciągu ich życia. Przed wyjazdem warto poznać wiele szczegółów swojego celu wakacyjnego. W ramach tego artykułu przeanalizujemy klimat Gran Canarii, czyli trzeciej największej wyspie archipelagu. Jakie temperatury oraz jakie warunki pogodowe występują w tym wyjątkowym miejscu w ciągu roku?

Wilgotność w ciągu całego roku jest porównywalna i pod tym względem nie występują znaczące zmiany. Trochę niższa jest ona jednak w miesiącach zimowych. Klimat Wysp Kanaryjskich można określić jako stabilny. Oczywiście w obrębie obszaru również występują różnice. W rejonach górskich jest chłodniej, niż na terenach blisko plaży. Temperatura wody jest czynnikiem, który przyciąga miłośników spędzania czasu na plaży. W ciągu roku oscyluje od 18 nawet do 23 °C. Klimat jest sprzyjający w kontekście turystów, co sprawia, że pogoda na Gran Canarii (podobnie jak na innych wyspach archipelagu) co roku przyciąga ich miliony.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda na Gran Canarii

Na początek przedstawimy ogólne informacje o klimacie, by później sprowadzić rozważania do okresu pór roku. Pamiętajmy, że to właśnie warunki pogodowe bywają obiektem westchnień Polaków. Jest to uproszczenie spojrzenia na Wyspy Kanaryjskie, chociaż trudno być obojętnym na ten temat. Klimat archipelagu (a więc również Gran Canarii) określany jest jako stepowy. Determinuje to występującą roślinność oraz sprawia, że Polacy już na starcie zyskują przeżycie z racji występowania odmiennego klimatu. Temperatury na Gran Canarii są mniej zróżnicowane niż te, które występują w Polsce. Według wieloletniej analizy najcieplejszym miesiącem jest sierpień, a najzimniejszym luty. Średnia różnica temperatur pomiędzy tymi miesiącami wynosi zaledwie około 6 °C. W ciągu roku w Polsce spada ponad dwa razy więcej deszczu, niż ma to miejsce w przypadku Gran Canarii.

Pogoda na Gran Canarii w zimie

Średnia temperatura na Gran Canarii w miesiącach zimowych wynosi od 15,9 (w lutym) do 17,4 °C (w grudniu). W praktyce oznacza to, że w niektóre dni temperatura może sięgać 20 °C. W połączeniu z dużą ilością dni słonecznych oznacza to warunki, które idealnie nadają się na zwiedzanie, a jednocześnie nie wykluczają udanie spędzonego czasu na plaży. Pozwala to na połączenie tych dwóch typów podróżowania. Intensywne zwiedzanie Gran Canarii oraz krótszy czas relaksu wydaje się idealnym połączeniem w kontekście wyjazdu zimowego. W tych miesiącach opadów spada stosunkowo dużo, ale to jednak jak na warunki Wysp Kanaryjskich. W dodatku temperatura wody jest zbliżona do tej w powietrzu, co sprawia, że ta pierwsza wydaje się ciepła.

Miesiące wiosenne na Gran Canaria

W ciągu wiosny temperatura wzrasta, a jednak nie jest to bardzo istotna różnica. Średnia temperatura mieści się w przedziale od 16,6 do 18,3 °C. Wiosna jest jednak stabilniejsza pod kątem opadów. Wybierając marzec, kwiecień lub maj zmniejszamy szansę na wystąpienie opadów. Temperatura w nocy nie jest dużo niższa, co dobrze podkreśla klimat Wysp Kanaryjskich. Wiosną uda się uniknąć upałów, a jednocześnie panujące warunki pozwolą na spędzanie czasu w słonecznych warunkach. Do tego dochodzi niewielka ilość opadów. Gran Canaria może być z przyjemnością zwiedzana w ciągu całego roku i analiza klimatu jest najlepszym dowodem tego faktu.

Lato, czyli najcieplejsze dni na Gran Canaria

Lato to najwyższe temperatury w ciągu roku, a jednocześnie najmniejsza ilość opadów. Jest to więc najbezpieczniejsze rozwiązanie dla osób, które za wszelką cenę chcą uniknąć opadów deszczu. Statystycznie wyjątkiem jest w tym przypadku lipiec, który jest bardziej deszczowy niż czerwiec i sierpień. Temperatura najcieplejszego miesiąca (sierpnia) to średnio 22 °C. Oznacza to w praktyce zazwyczaj co najmniej kilka stopni więcej w ciągu dnia, co ostatecznie prowadzi do idealnej pogody dla miłośników plażowania. Czerwiec, lipiec i sierpień to oczywiście świetne wybory w kontekście pogody na Wyspach Kanaryjskich. Jednocześnie występuje bardzo wiele dni słonecznych i pod tym aspektem Gran Canaria jest znacznie korzystniejszym miejscem wakacyjnym niż np. Barcelona.

Jesień na Gran Canarii, czyli dla wielu najkorzystniejsza pogoda

Wiele osób preferuje wybór jesieni jako czas pobytu na Wyspach Kanaryjskich. Na Gran Canarii występuje wtedy średnia temperatura od 19 do 21,9 °C. Statystycznie to właśnie wrzesień jest miesiącem, w którym występuje najmniej dni deszczowych. To właśnie skłania wiele osób ku wyborowi jesieni jako czasu pobytu na Wyspach Kanaryjskich. W dodatku to właśnie wtedy temperatura wody jest statystycznie najcieplejsza i dochodzi nawet do średnio 23 °C. Pamiętajmy jednak, że rozbieżności nie są duże. Tak naprawdę w trakcie dowolnego miesiąca mamy stosunkowo małą szansę trafienia na dni deszczowe. Temperatura jest stabilna na dystansie całego roku, co nie zmienia faktu, że dochodzi do pewnych fluktuacji. Wyspy Kanaryjskie można więc z przyjemnością odwiedzać w ciągu całego roku.

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Atrakcje miasta Arucas, co zobaczyć i zwiedzić, przewodnik

Najlepsze hotele all inclusive na Wyspach Kanaryjskich

Następny

Dodaj komentarz