Podwodne Muzeum na Lanzarote – Museo Atlántico – przewodnik

Tagi , , ,

Hiszpania to nie tylko idealne miejsce do wypoczywania w gorącym słońcu, ale również do zwiedzania niepowtarzalnych miejsc! Niewątpliwie do tego zacnego grona zalicza się Podwodne Muzeum na Lanzarote (Museo Atlantico). Jest to jedyna tego rodzaju atrakcja w całej Europie. Co warto tam zobaczyć i jak wygląda zwiedzanie?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Podwodne Muzeum na Lanzarote – podstawowe informacje

Podwodne Muzeum na Lanzarote to pierwsza w całej Europie podwodna galeria sztuki i miejsce, które zdecydowanie zrobi na nas ogromne wrażenie! Cały projekt Podwodnego Muzeum powstał pod powierzchnią wody (!) jednej z Wysp Kanaryjskich zwanej Lanzarote, a konkretnie w miejscowości Playa Blanca. Autorem tego niesamowitego przedsięwzięcia jest brytyjski artysta Jason deCaires Taylor. Według jego koncepcji umieszczono pod wodą ponad 300 figur o naturalnej wielkości. Wyglądają one, jakby byli to ludzie stojący na dnie oceanu. Co ciekawe, rzeźby umieszczone pod wodą wykonane zostały ze specjalnego cementu o tzw. naturalnym pH. Materiał ten bowiem ma przyciągać i posłużyć wielu gatunkom ryb. Dodatkowo ma też o wiele większą odporność na wpływ wody, która mogłaby je zniszczyć bardzo szybko. Użycie tego cementu sprawiło, że według przewidywań naukowców posągi mogą przetrwać nawet 3 stulecia!

Bardzo ciekawą informacją jest również fakt, że organizacja odpowiedzialna za muzeum przeznaczyła 2% zysków z przedsięwzięcia na projekty badawcze związane z ochroną życia podwodnego przy Wyspach Kanaryjskich. W dobie kryzysu klimatycznego i zanieczyszczenia wód Ziemi jest to zdecydowanie bardzo pożyteczną inicjatywą.

Podwodne Muzeum na Lanzarote – instalacje artystyczne warte uwagi

Zwiedzając Podwodne Muzeum na Lanzarote, trzeba spodziewać się sporo wrażeń i wielu eksponatów, bowiem jest to dość duży obszar do obejrzenia. Niewątpliwie najbardziej spektakularną instalacją jest „Ludzki Wir”, przedstawiający okrąg leżących około 200 postaci naturalnej wielkości. Podczas zwiedzania od przewodnika można usłyszeć interpretację, iż autor chciał przedstawić niezmiernie ważną więź człowieka z naturą. Innym eksponatem jest naturalnej wielkości rzeźba człowieka na dziecięcej huśtawce nazwana „Uwolnieni”. To, co zwraca uwagę najbardziej, to ubiór postaci – jest to człowiek ubrany w garnitur. Niewątpliwie jednak największą furorę robi „Portal”, czyli ogromne lustro na dnie wody, przy krawędzi którego stoi tajemnicza postać i przegląda się w nim. Powierzchnia lustra odbija tafle wody, przez co efekt jest naprawdę piorunujący. W Podwodnym Muzeum na Lanzarote jest jeszcze więcej różnych instalacji, dlatego warto spodziewać się co najmniej ponad godzinnego zwiedzania pod wodą.

Jak wygląda zwiedzanie Podwodnego Muzeum?

Największą atrakcją Podwodnego Muzeum na Lanzarote dla wielu turystów wcale nie są eksponaty, jakie mogą zobaczyć, ale sam fakt tego, jak wyglądanie zwiedzanie w praktyce. Odbywa się ono oczywiście pod wodą, jako że cała instalacja znajduje się na dnie. Tak więc nurkowanie w specjalnych strojach staje się nieodłącznym elementem zwiedzania tego wyjątkowego miejsca. Należy jednak pamiętać, że nawet osoby niedoświadczone w nurkowaniu mogą skorzystać z możliwości zwiedzania. Instalacja znajduje się na dość płytkiej części oceanu i nie wymaga głębokiego schodzenia pod wodę. Odległość od powierzchni wody to zaledwie kilka metrów, co na pewno dla osób początkujących w nurkowaniu może być niesamowitym przeżyciem.

Wszystkich niezbędnych wskazówek z pewnością udzielą nam profesjonalni przewodnicy, którzy objaśnią całą trasę zwiedzania podwodnego. Przedstawią nam równieź zasady zwiedzania, które obejmują m.in. zakaz dotykania eksponatów, lub oddalania się od przewodnika i zbaczanie z trasy zwiedzania. Są to kwestie bezpieczeństwa zarówno naszego, jak i całej wystawy, dlatego warto ich przestrzegać, szczególnie jeżeli jesteśmy osobami początkującymi.

Jak zorganizować wycieczkę do Podwodnego Muzeum na Lanzarote?

Pierwszą i podstawową kwestią, jaką warto mieć na uwadze, jest fakt, że zwiedzanie Podwodnego Muzeum na Lanzarote możliwe jest jedynie w organizowanej grupie dowodzonej przez przewodnika. Rezerwacja biletów odbywa się po zgłoszeniu do jednego z wybranych centrów nurkowych znajdujących się w Playa Blanca. Jako że praktycznie każde z nich w swojej ofercie posiada nurkowanie w Muzeum Atlantico, rezerwacja terminu nie powinna być większym problemem. W takim centrum nurkowym można również wypożyczyć pełen strój i akcesoria do nurkowania, dlatego nie jest konieczne nabywanie go we własnym zakresie. Wypożyczenie obejmuje pełne wyposażenie, w tym również butlę z tlenem oraz inne gadżety, takie jak mikrofon i słuchawki, przez które można komunikować się z przewodnikiem i resztą grupy. Podwodne Muzeum na Lanzarote to miejsce tak wyjątkowe, że wielką stratą byłoby nieodwiedzenie go chociaż raz w życiu.

Poprzedni

Montana Tindaya – Święta Góra Tindaya na Fuerteventurze

Naturalne baseny na El Hierro

Następny

Dodaj komentarz