Montana Tindaya – Święta Góra Tindaya na Fuerteventurze

Tagi , , ,

Montana Tindaya to jedno z najbardziej magicznych miejsc na Fuerteventurze. Położona w północno-zachodniej części wyspy do dziś skrywa wiele tajemnic. Przed laty na jej zboczach odkryto wyryte bezpośrednio na skale tajemnicze ryciny przedstawiające ponad trzysta ludzkich stóp. Gdy spoglądamy na nie z góry, wskazują na Teide na Teneryfie oraz Pico de Ias Nieves na Gran Canarii. ,,Duża góra’’(nazwa w języku Guanczów) posiada blisko 400 metrów wysokości. Do dziś uznają ją oni za miejsce święte. Podczas swojej podróży na Fuerteventurę warto choć raz wdrapać się na jej szczyt. W ten sposób można zobaczyć jedyną w swoim rodzaju panoramę archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Góry Tindaya?

Góra Tindaya to najbardziej charakterystyczny pomnik przyrody na wyspie, z którym do dzisiaj wiąże się wiele mitów i legend. Jedna z nich głosi, iż odkryte na jej zboczach odciski stóp należały niegdyś do czarownic, które każdego roku przybywały na szczyt wulkanu i odbywały na nim sabat. Co więcej, przed przybyciem na wyspę Hiszpanów Góra Tindaya wykorzystywana była jako zegar astrologiczny, który było widać z odległości co najmniej kilkudziesięciu kilometrów. Góra Tindaya znajduje się na południowy zachód od miejscowości La Oliva. Aby szybko znaleźć się u jej stóp, warto wynająć wcześniej samochód i kierować się drogą FV-101. Następnie na pierwszym skrzyżowaniu skręcić w drogę FV-10. Odległość pomiędzy miasteczkiem a tym niezwykłym pomnikiem przyrody wynosi zaledwie pięć kilometrów. Odważni, którzy wybiorą rower, powinni pamiętać, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość wody, a także nakrycie głowy.

Czy można samemu wejść na wulkan Tindaya?

Miejscowi uznawali górę Tindayę za świętą. Do dziś aby na nią wejść trzeba uzyskać specjalne pozwolenie, gdyż obszar ten znajduje się pod ścisłą ochroną państwa. Na szczęście zgodę na wejście można uzyskać za darmo, udając się do Cabildo Insular de Fuerteventura w Puerto del Rosario. Choć Tindaya mierzy zaledwie 400 metrów, jej zdobycie wymaga odpowiedniego przygotowania. Szlak prowadzący na szczyt wiedzie przez nierówny, kamienisty teren, przez co zabranie butów górskich jest koniecznością. Ponadto przed wycieczką warto pamiętać, iż na Wyspach Kanaryjskich zwłaszcza latem jest gorąco, a na drodze trudno o cień. Z tego względu warto pamiętać, aby zabrać ze sobą przynajmniej kilka litrów wody i czapkę, która ochroni nas przed palącym słońcem. Wznoszący się ponad równinę masyw smagają silne podmuchy wiatru. Z tego względu warto zabrać ze sobą też kurtkę.

Szlaki piesze w Montana Tindaya?

Góra Tindaya to miejsce, przez które przebiega kilka szlaków pieszych, charakteryzujących się urozmaiconą rzeźbą terenu. Są one dopasowane do umiejętności i kondycji turystów. Można je przemierzać wyłącznie w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika. Ich zadaniem oprócz zapewnienia bezpieczeństwa zwiedzającym, jest ochrona tego miejsca przed nieuważnymi turystami, którzy mogliby zbezcześcić to święte dla Guanczów miejsce.

Jednym ze szlaków polecanych zwiedzającym jest niespełna dwukilometrowa droga poprowadzona wzdłuż majestatycznych wulkanicznych skał. Zakręcająca pośród zachwycających formacji skalnych, do których powstania przyczyniło się palące słońce i silny wiatr, pozwala zobaczyć z daleka nie tylko wybrzeże Fuerteventury, ale i zarys Teneryfy z jej najwyższymi szczytami.

Znajdując się u podnóża góry, można odwrócić się od niej o sto osiemdziesiąt stopni i udać się do punktu widokowego Vallebron, oddalonego od Tindaya o cztery i pół kilometra. Drogę tę najlepiej i najszybciej można pokonać samochodem i długo cieszyć się widokiem zachodzącego słońca.

Poprzedni

Dolina El Golfo na wyspie El Hierro

Podwodne Muzeum na Lanzarote – Museo Atlántico – przewodnik

Następny

Dodaj komentarz