Jaskinia Llano (Cueva del Llano) na Fuerteventurze

Tagi , , , ,

Pod powierzchnią Wysp Kanaryjskich znajdują się głębokie oraz długie na kilkadziesiąt kilometrów jaskinie, które są domem dla wielu gatunków zwierząt. Do najpopularniejszych i najbardziej znanych należy Jaskinia Llano – Cueva del Llano leżąca na wyspie Fuerteventura. Jaskinia ta powstała około 800 tysięcy lat temu. Można w niej spotkać liczne skamienieliny wymarłych gatunków zwierząt, które przez tysiące lat zamieszkiwały tę jaskinię.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Cueva del Llano geneza zwiedzanie

Cueva del Llano lub inna nazwa Cueva de Cho leży w północnej części wyspy Fuerteventura, w miejscowości Villaverde. Jaskinia ma niecały milion lat i jest jedną z najstarszych jaskiń wulkanicznych na całym Archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Jaskinia powstała tuż po erupcji wulkanu Montaña Escanfraga. Jest jaskinią wulkaniczną, której długość topograficzna wynosi około 650 metrów. Ostatnie 200 metrów jaskini jest bardzo trudne do przejścia, ponieważ odcinek ten jest prawie całkowicie zablokowany przez powstałe osady. Około 400 metrów Cueva del Llano jest ogólnodostępne dla zwiedzających. Obszar jaskini, po którym można spacerować, ma szerokość od 7 do 12 metrów i ma wysokość od 3 do 5 metrów.
Na przestrzeni czasu jaskinia była różnorako wykorzystywana przez człowieka, na przykład była tu zagroda dla wielbłądów, kurnik oraz prochownia.


Górne wejście do jaskini to niewielkie zagłębienie w ziemi, w formie naturalnego tunelu utworzonego przez lawę. Przez wiele tysiącleci pełniło przede wszystkim naturalną funkcję odpływu wody z jaskini. Dzięki temu podczas opadów deszczu do jaskini dostawała się duża ilość wody oraz osadów, co zapewniało Cueva del Llano specyficzne warunki pod względem temperatury oraz wilgotności. Jaskinię można zwiedzać od wtorku do soboty, w godzinach od 10 do 18. Jaskinia jest nieoświetlona, na czas zwiedzania dostaje się specjalne kaski ochronne, z zamontowaną latarką z przodu kasku. Jaskinię można zwiedzać tylko i wyłącznie z przewodnikiem. Wycieczki z przewodnikiem startują co godzinę, spod znajdującego się na powierzchni jaskini punktu informacyjnego.

Jaskinia ma dużą wartość paleontologiczną

W jaskini panuje dosyć duże zapylenie. Tuż przy wejściu do Cueva del Llano można zobaczyć duże nagromadzenie szczątków kostnych. Szczątki te powodują, że Cueva del Llano jest wyjątkowym miejscem paleontologicznym, o największej koncentracji kości na całym Archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Większość z kości pochodzi od Malpaisomys insularis – gryzonia, tak zwanej myszy z lawy. Była ona nieco mniejsza niż dzisiejsze szczury. Był to gatunek bardzo szeroko rozpowszechniony na wyspie Fuerteventura i Lanzarote. W złożu osadowym jaskini znaleziono także szczątki skamieniałe innych gatunków, takich jak na przykład: ryjówka kanaryjska  czy wymarła przepiórka Coturnix gomerae. Pojawienie się szczątków myszy i ptaków, które przybyły tu po podboju kastylijskim, zbiega się czasowo ze spadkiem liczby skamieniałości Malpaisomys, co wskazuje, że ich wyginięcie mogło być spowodowane w wyniku przeniesienia pasożytów lub chorób zakaźnych przez inne zwierzęta.

Cueva del Llano w Villaverde – fauna

W Cueva del Llano w miejscowości Villaverde występuje osobliwa fauna jaskiniowa. Wśród gatunków zwierząt żyjących w jaskini znajduje się także kilka stawonogów. Wśród nich jest srebrzyca – Coletinia majorensis i mały pajęczak – opilion (Kosarz), który jest podobny do pająka i występuje wyłącznie na Fuerteventurze.

Co ciekawe, jest to jedyna jaskinia na całym Archipelagu Wysp Kanaryjskich, w której panują idealne warunki środowiskowe do życia Maiorerus randoi – innego gatunku Kosarza. Pajęczak ten doskonale przystosował się do życia w jaskinie, ponieważ jest całkowicie ślepy. Gatunek ten jest jednym z 7 stawonogów, które są zagrożone wyginięciem na Wyspach Kanaryjskich.

Cueva del Llano jak dojechać?

Do Jaskini najlepiej dojechać wynajętym samochodem z miejscowości Villaverde drogą numer FV-101.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Co zobaczyć w Tijarafe na wyspie La Palma?

Jak dostać się na Wyspy Kanaryjskie z Polski?

Następny

Dodaj komentarz