Lanzarote: Park Narodowy Timanfaya zwiedzanie

Korektor: Klaudia Tagi , ,

Lanzarote to wyspa, która oferuje mnóstwo atrakcji. Jednak jedna z nich jest szczególnie imponująca i wyjątkowa: Park Narodowy Timanfaya. Park ten nazywany jest również Las Montañas del Fuego, czyli Góry Ognia. Księżycowe krajobrazy, nieco surrealistyczne, które można podziwiać w tym parku są wizytówką tej wulkanicznej wyspy.

Piękno tego krajobrazu jest trudne do opisania. Obszar wulkaniczny rozciąga się na wiele kilometrów i mieni się szerokim spektrum kolorów w zależności od pory dnia lub pogody. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby przygotować się do zwiedzania Parku Narodowego Timanfaya, jednego z obowiązkowych miejsc na Lanzarote.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zobaczymy w Park Nacional de Timanfaya?

Przed wyruszeniem do Parku Narodowego Timanfaya na Lanzarote radzimy zatrzymać się w Centrum turystycznym Timanfaya. Co ciekawe, Centrum zbudowano w środku pola lawy. Jest ono otwarte codziennie od 9:00 do 16:00 i wstęp jest bezpłatny. Podczas wizyty moża zobaczyć, jak powstały Wyspy Kanaryjskie i dowiedzieć się więcej o wulkanizmie. Co godzinę, w budynku odbyba się także symulacja trzęsienia ziemi z erupcją. Z kolei, za budynkiem znajduje się kładka zapewniająca dostęp do pola lawy i dająca pierwsze spojrzenie na Park Narodowy Timanfaya.

Ruta de los Volcanes (Szlak Wulkanów)

Wstęp do Parku Narodowego Timanfaya obejmuje wycieczkę guagua (autobusem) po Szlaku Wulkanów. Podczas tej 13-kilometrowej wycieczki dowiesz się wiele o historii i geologii tego parku narodowego, podziwiając jednocześnie jego spektakularne wulkaniczne krajobrazy. Jeśli chcesz uzyskać najlepsze widoki, warto zająć miejsca po prawej stronie pojazdu.

Islote de Hilario

Warto udać się do tego obszaru parku, aby obejrzeć pokazy jego ciągłej aktywności wulkanicznej. W miejscu tym można zobaczyć jak ogromna energia geotermalna ukryta jest pod powierzchnią ziemi dzięki potężnemu gejzerowi!

Restaurante El Diablo

Na Islote de Ilario usytuowana jest restauracja El Diablo, którą zaprojektował César Manrique. Jest to doskonałe miejsce, aby posilić się po zwiedzaniu Parku Narodowego Timanfaya. W menu znajdują się między innymi tradycyjne kanaryjskie potrawy w nowoczesnym wydaniu. Na uwagę zasługuje także ogromny żeliwny grill umieszczony nad otworem w ziemi. Restauracja oferuje także doskonałe widoki na imponujący krajobraz Gór Ognistych, który można podziwiać podczas degustacji mięs i ryb przygotowywanych w żarze wulkanu.

Dojazd do Parku Narodowego Timanfaya

Park Narodowy Timanfaya znajduje się pomiędzy miejscowościami Yaiza i Tinajo. Dobra komunikacja drogowa ułatwia dotarcie do samego Timanfaya drogą LZ-67. Istnieją dwa sposoby dotarcia do Parku Narodowego Timanfaya: samochodem lub zorganizowaną wycieczką.

Jeśli wynajmujesz samochód na Lanzarote bez problemu trafisz do wejścia do parku, ponieważ drogi są dobrze oznakowane. Możesz zaparkować auto na Islote de Hilario, obok restauracji El Diablo. Aby zwiedzić pozostałą część parku, warto wsiąść do autobusu turystycznego.

Warto wiedzieć, że Timanfaya jest bardzo popularnym miejscem do odwiedzenia. Przy wejściu do parku często ustawiają się długie kolejki oczekujących, szczególnie w szczycie sezonu. Dlatego też polecamy zwiedzanie zazwyczaj wcześnie rano lub w porze lunchu, wówczas jest najmniej tłoczno.

Warunki w parku

Zwiedzanie parku wymaga poszanowania ciszy i spokoju oraz ochrony środowiska. Z tego powodu ważne jest, aby nie przeszkadzać żyjącym w park zwierzętom. Zabronione jest wyrywanie, zbieranie lub wydobywanie roślin i minerałów. Nie można także prowadzić pojazdów poza asfaltowymi obszarami otwartymi dla zwiedzających. Nie można chodzić po lawie ani innych szlakach do tego nie przeznaczonych. Warto także pamiętać o:

  • Jeśli planujesz przejść pieszo cały szlak, postaraj się wsiąść do pierwszego autobusu (guagua), abyś mógł dotrzeć na szlak, zanim zrobi się ciemno.
  • Park Narodowy Timanfaya wygląda jeszcze piękniej w pochmurne dni, więc nie martw się, jeśli niebo jest zachmurzone.
  • Nie zapomnij zarezerwować miejsca z wyprzedzeniem, jeśli chcesz wziąć udział w jednej z wycieczek z przewodnikiem po Timanfaya. Wycieczki w małych grupach są bezpłatne, więc miejsca szybko się zapełniają.
  • Podczas wędrówki należy założyć wygodne buty z zakrytymi palcami. W przeciwnym razie przewodnik może nie pozwolić Ci na wędrówkę.
  • Oprócz wygodnych butów zabierz ze sobą krem z filtrem przeciwsłonecznym, kapelusz i dużo wody.
  • Pamiętaj, że możesz w pełni cieszyć się urokami Timanfaya bez jazdy na wielbłądach.
  • Pogoda w Parku Narodowym Timanfaya jest stabilna przez cały rok, więc zawsze jest to dobry czas na wizytę.

Wulkaniczne krajobrazy

Lanzarote to wyjątkowa wyspa na Wyspach Kanaryjskich, ponieważ w 3/4 pokryta jest lawą. Znajduje się na niej nie mniej niż 300 kraterów należących do 100 wulkanów! Park Narodowy Timanfaya jest jednym z głównych obszarów, w których można zobaczyć aktywność wulkaniczną tej wyspy. Główne erupcje rozpoczęły się w 1730 roku i trwały przez 6 lat (ostatnia erupcja na wyspie miała miejsce w 1824 roku)!

Jest to jeden z obszarów na świecie, który doświadczył największych erupcji w historii wulkanizmu, dlatego też jest to obowiązkowy punkt dla miłośników przyrody i wulkanów. Jeśli szukasz najbardziej wyjątkowych wulkanicznych krajobrazów odwiedź koniecznie Park Narodowy Timanfaya, który znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy.

Ile kosztują bilety wstępu do Parku Narodowego Timanfaya?

  • Dorośli: 20 €
  • Dzieci w wieku od 7 do 12 lat: 10 €
  • Dzieci poniżej 6 lat: wstęp bezpłatny.

Park można zwiedzać w godzinach 09:30 – 17:00. Ostatnie wejście – 15:45.

Autor: Magdalena Łydka

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Rejs z Teneryfy na La Gomerę

Najbardziej instagramowe miejsca na Fuerteventurze

Następny

Dodaj komentarz