Historia Wysp Kanaryjskich

Tagi , , , ,

Historia Wysp Kanaryjskich to kwestia, która interesuje naprawdę sporą część społeczeństwa. Wyspy Kanaryjskie uchodzą bowiem za prawdziwy raj turystyczny i każdego roku są odwiedzane przez ludzi z całego świata. Mało kto wie jednak, że Wyspy Kanaryjskie to nie tylko piękne widoki, ale także bogata historia. Co warto o niej wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia Teneryfy

Mówiąc o Wyspach Kanaryjskich, większość z nas ma przed oczyma Teneryfę. Jest to nic innego jak wierzchołek wielkiej góry wulkanicznej, wyrastającej z równiny abysalnej dna Atlantyku na głębokości przekraczającej 3300 metrów. Osoby interesujące się historią Teneryfy muszą więc zdawać sobie sprawę z tego, że w procesie rozwoju tej wyspy kluczową rolę odegrały wulkany. Zostały one wypiętrzone ok. 30 milionów lat temu w oligocenie. Pojawienie się gór na Teneryfie było związane z ruchem wielkich płyt skorupy ziemskiej. Teorii na ten temat jest naprawdę sporo, jednak naukowcy szczególnie mocno skłaniają się w stronę koncepcji kolizji oceanicznej płyty atlantyckiej z blokiem kontynentu afrykańskiego. Wówczas doszło bowiem do wypiętrzenia się sporych masywów skalnych, a następnie pojawienia się lawy. Historia Teneryfy po dziś dzień wzbudza wiele wątpliwości i niejasności, co nadaje tej wyspie jeszcze większego uroku. 

Fuerteventura historia

Fuerteventura jest drugą największą wyspą archipelagu kanaryjskiego. Zamieszkują ją nie tylko ludzie, ale również kozy, które są symbolem tego miejsca. Fuerteventura znana jest z tego, że jest niebywale płaska, co jest wynikiem jej burzliwej historii. Obecny kształt wyspy jest wypadkową licznych procesów erozyjnych. Pierwsi osadnicy na Fuerteventurze pojawili się najprawdopodobniej w I w. p.n.e. i pochodzili z Czarnego Lądu. Przyczynili się oni do podzielenia wyspy na dwie części – północną oraz południową. Kluczowy dla rozwoju popularności wyspy był XV w. Wówczas na Fuerteventurę najechali konkwistadorzy. W tym samym wieku na wyspie przyjęto chrześcijaństwo, które stało się religią dominującą. Historia Fuerteventury jest naprawdę wciągająca, dlatego warto dokładnie ją zgłębić. 

Historia Gran Canarii

Jeśli interesuje Cię historia Gran Canarii, to musisz zainteresować się epoką klasyczną. Według oficjalnych badań pierwotni mieszkańcy tej wyjątkowej wyspy są powiązani z północnoafrykańskimi plemionami oraz z kręgiem kultury Berberów. Przed laty Gran Canaria była znana z tego, że stanowiła bardzo istotną przystań dla szeroko pojętych kultur oraz ludów napływających na archipelag. W XV wieku na Gran Canarii doszło do konkwisty, która była zainicjowana przez Królów Katolickich. Z biegiem lat Gran Canaria stawała się centrum administracyjnym oraz najważniejszym ośrodkiem całych Wysp Kanaryjskich. Bardzo intensywny rozwój Gran Canarii nastąpił nie tylko w XV, ale również XIX wieku. Wówczas na wyspie pojawiły się bowiem strefy wolnocłowe, które przyczyniły się do tego, że Gran Canaria stała się bardzo istotnym ośrodkiem handlowym. W rozwoju Gran Canarii bardzo istotną rolę odegrały też statki – przede wszystkim angielskie – które chętnie zawijały na wyspę. 

Wszystko, co musisz wiedzieć o historii Lanzarote

Lanzarote, określana współcześnie jako „wyspa wulkanów” to jedno z najciekawszych miejsc na całych Wyspach Kanaryjskich. Pokrycie lawą wulkaniczną sprawia, że wyspa ma naprawdę wyjątkowy klimat, co przyczyniło się do wzrostu popularności Lanzarote, które wynikało z jej wcześniejszego rozwinięcia. Promowano tam zarówno rolnictwo, jak i rybołóstwo, w efekcie czego poziom życia mieszkańców był relatywnie wysoki. W chwili obecnej Lanzarote słynie przede wszystkim z win, jednak tradycjonaliści wyspę tę kojarzą z wymagającą pracą fizyczną. Historia Lanzarote – Podobnie jak wszystkie wyspy Wysp Kanaryjskich, historia Lanzarote wiąże się z licznymi procesami geologicznymi z czasów mezozoiku, które kształtowały ten obszar. Ciekawostką jest to, że na wyspie Lanzarote występuje wiele ciekawych gatunków zwierząt, w tym aż 16 endemitów. Ich występowanie wynika z przeszłości wyspy, która stworzyła zwierzętom odpowiednie warunki do życia i rozmnażania.

Kilka słów o historii wyspy La Palma

Historia La Palma to coś, czemu warto poświęcić kilka słów. W kontekście tej wyspy szczególną rolę odgrywają góry, które dla aborygenów zawsze były magicznym i wyjątkowym miejscem. La Palma jest oczywiście wyspą pochodzenia wulkanicznego, która jednak jest najmłodsza na całych Wyspach Kanaryjskich. Najwyższym szczytem w La Palma jest Roque de los Muchachos. Burzliwa historia La Palma przyczyniła się do tego, że współcześnie wyspa ta składa się z różnych podkładów wulkanicznych. W przeszłości na La Palma dochodziło do wielu erupcji wulkanów. Ostatni z nich miał miejsce w 2021 roku. Na wyspie tej występuje bardzo zróżnicowana roślinność – jest to wynik historii jej powstania. Na La Palma można znaleźć zarówno lasy sosnowe, jak i liczne skamieniałości. Ważnym momentem w historii tego miejsca było także zasiedlenie przez Guanczów w epoce neolitu, dzięki któremu wyspa stopniowo się rozwijała.

Poprzedni

Playa de las Americas na Teneryfie – plaża, noclegi i atrakcje

Jameos del Agua – wyjątkowa jaskinia na Lanzarote

Następny

Dodaj komentarz