Trasy rowerowe i trekkingowe Fuerteventura

Tagi , , ,

To prawda, na pierwszy rzut oka widać tylko jałową ziemię i przysłowiową „kupę kamieni”. Jednak w istocie Fuerteventura, najstarsza wyspa wchodzącą w skład Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Idealnie nadaje się zarówno dla fanów dwóch kółek, jak i miłośników długich marszów trekkingowych. Dopiero wówczas wyspa pokazuje swoje prawdziwe oblicze – intrygujące okazy flory i fauny, niepowtarzalną strukturę skał na hipnotyzującym kolorami piasku oraz tak bardzo wyczekiwany relaks pod błękitnym, czystym niebem. Poniżej przedstawiamy kilka najciekawszych tras rowerowych i trekkingowych na Fuerteventurze. Wskazujemy również na kilka istotnych spraw, które brać należy pod uwagę planując aktywne wakacje na tej wyspie.   

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Fuerteventura na rowerze

Jazda na rowerze po Fuerteventurze to bez wątpienia jeden z najprzyjemniejszych sposobów na poznanie tej części malowniczych Wysp Kanaryjskich. Położona na Oceanie Atlantyckim i należąca do Hiszpanii wysepka oferuje niezapomniane widoki, a oglądana z siodełka zapewnia dodatkowe wrażenia sportowe.  

Do swojej dyspozycji turyści mają aż 48 000 hektarów chronionych obszarów przyrodniczych ze statusem Rezerwatu Biosfery UNESCO przyznanym w 2009 roku. Tak wielki obszar jest doprawdy trudny do zwiedzania na własnych nogach, więc rower wydaje się w tym wypadku prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Cykliści przemierzając Fuerteventurę mają okazję zapoznać się w miarę szybki i wygodny sposób z tutejszą bogatą różnorodnością biologiczną. Wartością dodaną jest oczywiście praca nad mięśniami nóg i ogólną sprawnością fizyczną. Czego tutaj nie kochać? Fuerteventura na rowerze to idealny plan na wakacje! 

Wypożyczalnia rowerów Fuerteventura

Oczywiście przemierzanie na jednośladzie tak wymagającego jakby nie patrzeć terenu wymaga zorganizowania sobie odpowiedniego sprzętu. Zwykły składak, czy rowerek „bambino” nie przejdzie! Szczęśliwie, turyści mogą skorzystać z profesjonalnych usług na miejscu. 

Najlepsza wypożyczalnia rowerów na Fuerteventura znajduje się na północy wyspy w miasteczku Corralejo. Przez lata przeszło szybką transformację od maleńkiej wioski rybackiej do dobrze wyposażonego w infrastrukturę turystyczną kurortu. Przy okazji można odwiedzić miejscowy Park Wodny i historyczny wiatrak, który stoi w centrum miasta. Wypożyczalnia oferuje najnowsze modele rowerów górskich lub elektrycznych. Wszystkie one zapewniają bezpieczne (i co równie istotne – ekologiczne) przemierzanie szlaków rowerowych na Fuerteventurze. Wypożyczenia udziela się tylko osobom dorosłym, posiadającym ważny dowód osobisty lub paszport. W depozycie należy zostawić zazwyczaj 50 Euro. 

Rower stojący w pobliżu plaży surferów. W Parku Narodowym Corralejo., licencja: shutterstock/By PobedaYulia
Rower stojący w pobliżu plaży surferów. W Parku Narodowym Corralejo., licencja: shutterstock/By PobedaYulia

Trasy rowerowe Fuerteventura

Faktycznie, rower wydaje się najrozsądniejszą opcją na zwiedzanie wyspy Fuerteventura. Korzystając z tego środka transportu można z Corralejo szybko dotrzeć do jednej z pięknych plaż. Bardziej doświadczeni cykliści zechcą jednak wypróbować specjalnie zorganizowane trasy rowerowe. Niektóre z najbardziej wymagających wiodą aż pod sam łańcuch wulkaniczny, który rozciąga się tutaj od Corralejo do Lajares. A jakie trasy my polecamy? 

Przede wszystkim, przewodniki ostro reklamują trasę rowerową z Puerto de Rosario, prowadzącą na południe wyspy. Startujemy w stolicy wyspy (tutejszy port robi wrażenie!) i z wiatrem pędzimy ku malowniczym wydmom znanego już nam Corralejo. Po pierwszych 30 kilometrach trasa zmienia kierunek i wznosi się ku górze Tindaya na zachodzie wyspy. Drogę urozmaicają urzekające górskie pejzaże, ale te szybko zmieniają się w krajobraz nizinny, poprzecinany dolinami. Poziom trudności nieco wzrasta, aż docieramy poprzez gaj palmowy do miejscowości Pajara. Tutaj warto przycumować w lokalnej kafejce i nieco się posilić. Czeka nas jeszcze góra Cardon i przejazd uwielbianą przez surferów miejscowością La Pared. No i wreszcie meta, po 150 kilometrach pedałowania, w urokliwej, plażowej miejscowości  Morro Jable. Ta trasa jest dość wymagająca, a dobra kondycja zawsze jest w cenie…  

Warto czasami podnieść jeszcze nieco wyżej poprzeczkę i spróbować swoich sił na jednej z tras eksperckich – tych nie brakuje zresztą na Fuerteventura. Polecamy w tym zakresie 56-kilometrową trasę Las Playitas – Faro de la Entallada. Uwaga! Amatorzy nie mają tutaj czego szukać! Wymagana jest bardzo dobra kondycja i doświadczenie na siodełku. Prawda jest taka, że niektóre części wycieczki mogą wymagać pchania roweru. Trasa wznosi się miejscami na wysokość blisko 600 metrów! 

Fuerteventura jest idealna na trekking

W sumie, na wyspie znajduje się około 255 kilometrów dobrze oznakowanych szlaków turystycznych. Niezależnie od tego, czy mamy ochotę na krótką wędrówkę po płaskim terenie, czy całodniową wędrówkę, spacer po Fuerteventurze to świetny sposób na odkrycie tajemnic wyspy.

Poza „lajtowymi” terenami do spacerowania Fuerteventura potrafi rzucić spore wyzwanie, nawet zaprawionym wędrowcom. Szlaki trekkingowe na wyspie to zmagania z trudnym niejednokrotnie terenem górskim, a zejścia czy wejścia wspinające się do wulkanicznych kraterów lub klifów pokryte są sporą ilością żwiru. Nie da się ukryć, że przydadzą się w tym wypadku dobre buty do trekkingu. Uspokajamy –  na tutejszych pustkowiach nie ma skorpionów i węży. Widoki mówią same za siebie. Dopisuje też zwyczajowo pogoda na Fuerteventura, gdyż w listopadzie 25 stopni Celsjusza nie jest niczym dziwnym.  

Trasy trekkingowe Fuerteventura 

Rzućmy sobie od razu spore wyzwanie i zdobądźmy szczyt Pico de la Zarza (814 m), do którego można dotrzeć startując z kurortu Jandia. Spacer jest całkiem wymagający i dotarcie na szczyt zajmuje około 3 godzin, ale przy dobrej pogodzie zostaniemy nagrodzeni spektakularnymi widokami na dziewicze plaże Sotavento. Doprawdy, dobrze mieć ze sobą jakiś aparat fotograficzny.

No to może coś łatwiejszego? Dla każdej rodziny polecamy pieszą wędrówkę po dobrze oznaczonym szlaku prowadzącym do kaldery wygasłego wulkanu, którego krater otaczają ścieżki. Trasa Volcan Calderon Hondo – Montana Colorada jest miła dla oka i łatwa, a 5 kilometrów marszu nie powinno być specjalnym wyzwaniem. 

I jeszcze jedna propozycja na miły spacer po wyspie. Trasa Vega de Río Palmas – tama Las Penitas. Szlak trekkingowy wiedzie wzdłuż rzeki Rio Palmas (suchej przez większą część roku), od małej wioski, przez granitowy wąwóz do małej, bielonej pustelni. Marsz trwa około godziny.

Szlaków do pieszej turystyki jest tutaj oczywiście znacznie więcej, a każdy okraszony widokami zapierającymi dech w piersiach. Niezależnie, czy przemierzamy Fuerteventurę na rowerze czy na własnych nogach – zawsze jest pięknie! 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Wyspa La Palma – piękna i dzika!

Rejs z Teneryfy na La Gomerę

Następny

Dodaj komentarz