Zwiedzanie starego miasta Vegueta na Gran Canarii – przewodnik

, Tagi , , , ,

Wyspy Kanaryjskie są od wielu już lat prawdziwą turystyczną mekką. Zjeżdżają tam podróżni z całego świata, dla których klimat panujący na Kanarach jest swoistym wyznacznikiem dobrobytu, luksusu i dobrej zabawy. Jedną z najpopularniejszych wysp w tym archipelagu jest Gran Canaria. Większość z nas kojarzy ją głównie z pięknymi plażami, a także dobrymi restauracjami, luksusowymi hotelami czy niezwykle bujnym nocnym życiem w modnych klubach. Niemniej jednak Gran Canaria, wraz ze stolicą wyspy Las Palmas skrywa niesamowitą, architektoniczną perełkę. Jest to centrum Las Palmas, czyli Vegueta. Miejsce, którego nie można pominąć.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Vegueta w Las Palmas z lotniska?

Gran Canaria może poszczycić się jednym, jednak niezwykle zatłoczonym lotniskiem. Niemniej jednak ze względu na niewielkie rozmiary wyspy dojazd z niego w każde, warte odwiedzenia miejsce jest niezwykle prosty. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku starego centrum Las Palmas, czyli Vegueta. Wybierając samochód, do pokonania mamy jedynie 21 kilometrów, co po prostej drodze szybkiego ruchu GC-1 nie powinno nam zająć więcej niż około 15- 20 minut. Jeśli zaś wybierzemy komunikację miejską, jedyne co musimy zrobić, to udać się na stację Aeropuerto de Gran Canaria około 290 metrów od terminala lotniska i wsiąść w autobus numer 60. W około 25 minut dowiezie nas on do naszego głównego celu, jakim jest Vegueta.

Vegueta w Las Palmas – dlaczego warto się tam udać?

Już samo miasto Las Palmas jest prawdziwą mekką turystyczną. To właśnie do stolicy wyspy ściągają wszyscy podróżni. Nie da się ukryć, że dysponuje ona wszystkim, co jest niezbędne do tego, by można było zaliczyć wypoczynek do udanych. Znajdziemy tam przepiękne, malownicze plaże, a także luksusowe hotele, bary, restauracje i całą masę butików i nocnych klubów. Niemniej jednak znajdziemy tam także miejsce takie jak Vegueta, czyli jedną z dzielnic malowniczego miasta Las Palmas. To właśnie tam koniecznie się udajcie, jeśli chcecie poczuć klimat unoszących się w powietrzu dawnych czasów.

Jeśli chcecie zapoznać się z historią kanaryjskiego archipelagu, to właśnie Vegueta jest idealnym do tego miejscem. Znajdziecie tam nie tylko najważniejsze zabytki kulturowe, ale także prawdziwe architektoniczne perełki. Jeśli więc chcecie odpocząć od zgiełku i turystycznego natłoku, warto poświęcić jeden dzień na zwiedzenie historycznego centrum Las Palmas. 

Zabytki w dzielnicy Vegueta, których nie można pominąć

Vegueta jest zabytkowa sama w sobie. Znajdziecie tam niezwykle klimatyczne miejsca, które pokażą Wam i uzmysłowią, jak żyło się na Gran Canarii kilkanaście lat temu. Możecie tam podziwiać niesamowitą, charakterystyczną architekturę. Co jednak najważniejsze, znajdziecie tam zabytki, które są niepowtarzalne i oryginalne. Będąc w Las Palmas, w starożytnej dzielnicy Vegueta, musicie koniecznie udać się na zwiedzanie:

  • Dom Kolumba – Museo Casa de Colon to dawna rezydencja gubernatora, który udzielił słynnemu Krzysztofowi Kolumbowi gościny przed jego pierwszą wyprawą w celu odkrycia Ameryki. Na podróżnych do zwiedzenia czeka tam aż 13 pomieszczeń, a każde z nich odkrywa inny fakt z życia kolonizatora. Znajdziemy tam stare mapy, które uzmysłowią nam, jak dawniej wyobrażano sobie świat. Możemy zapoznać się z kopią dziennika, który Krzysztof Kolumb prowadził podczas swoich podróży. Obejrzymy niesamowitą rekonstrukcję wnętrza statku, na pokładzie którego dotarł do Ameryki. Co więcej, zapoznamy się z ciekawostkami azteckiej ceramiki, a także przedmiotami do obrzędów religijnych i życia codziennego.
  • Teatr Guinguada – to wzniesiony w 1938 roku budynek, który w 2000 roku został zamknięty na całe 10 lat. W tym czasie przeprowadzano istotne zmiany w jego konstrukcji i podziale pomieszczeń. W 2011 roku miejsce to zostało otwarte ponownie i zaprasza turystów do świeżego wnętrza. Jest to niezwykle istotny punkt kanaryjskiej sceny artystycznej i możemy w nim podziwiać sztuki tworzone i prezentowane przez lokalnych artystów. Na stronie głównej teatru można znaleźć jego aktualny repertuar i zarezerwować bilet.
  • Katedra św. Anny – Catedral de Santa Ana to kolejny, niepowtarzalny zabytek, który czeka na nas w dzielnicy Vegueta. To przykład architektury, w którym nie da się wyodrębnić głównego stylu, gdyż panuje tu całkowita mieszanka. To najbardziej przyciągający budynek w całym Las Palmas! Co więcej, za niewielką opłatą można wejść na jedną z wież, z której będziemy mogli podziwiać niesamowitą panoramę największego miasta na wyspie.

Muzea i miejsca warte odwiedzenia

  • Muzeum Sztuki Sakralnej – Museo Diocesano de Arte Sacro to obiekt, którego pominąć nie można. Co więcej, znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie wspomnianej wyżej katedry. Znajdziemy w nim eksponaty religijne takie jak manuskrypty, polichromowane rzeźby czy inne obiekty sztuki religijnej.
  • Centro Atlantico de Arte Moderno – jest to miejsce dla miłośników sztuki nowoczesnej, a co najważniejsze do otwartego w 1989 roku CAAM wstęp jest całkowicie bezpłatny. Można podziwiać tam prace hiszpański artystów, a także podziwiać czasowe wystawy. Przed zwiedzaniem warto na stronie głównej zapoznać się z obecnymi wydarzeniami.
  • Muzeum Kanaryjskie – Museo Canario to jedno z najstarszych muzeów na całej Gran Canarii, które zostało założone już w 1879 roku. Jak łatwo można wywnioskować po nazwie, przedstawia ono zarówno historię, jak i kulturę tej wyspy. Eksponaty pochodzą z różnorodnych wykopalisk archeologicznych, więc przekonamy się jak dawniej wyglądało życie na Gran Canarii, a także jakie obowiązki i obrzędy były uprawiane przez mieszkańców. Kultura Guanczów głównie skupiała się wokół religii, przez co możemy podziwiać w muzeum posągi bóstw. Nie brakuje również szkieletów i mumii, które przyciągają uwagę.
  • Plac św. Anny – Plaza de Santa Ana znajduje się tuż przed katedrą. Jest to nic innego jak XVI-wieczny plac, otoczony zabytkowymi kamienicami. Co więcej, jego oryginalności dowodzą ozdoby, które są odlanymi z brązu posągami, przedstawiającymi osiem psów. Jedna z teorii mówi, że psy są przedstawieniem ośmiu władców Guanczów, a druga zaś postuluje, że był to pomysł burmistrza, który chciał dodać miejscu więcej uroku. Będąc na placu św. Anny, koniecznie zwróćmy uwagę na podłużny budynek w białym kolorze. Jest to bowiem pałac Episkopalny z przełomu XV i XVI wieku. Nie można go pominąć podczas zwiedzania.
Poprzedni

Wypożyczalnia samochodów na Gran Canarii

Wyspa Lobos – jak się dostać, zwiedzanie, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz