Salinas de Fuencaliente – zwiedzanie, praktyczne informacje

Tagi , , , ,

Na południu wyspy kanaryjskiej La Palma znajdują się wyjątkowe saliny – Salinas de Fuencaliente, które uznano za miejsce o znaczeniu naukowym, ponieważ są one przystankiem na trasie wielu gatunków ptaków wędrownych. Co więcej, jest to jeden z najpopularniejszych regionów wyspy La Palma. Salinas de Fuencaliente zostały ukształtowane ludzką ręką, dzięki pomocy siły ziemi, wody oraz powietrza. Dodatkowo saliny w Fuencaliente tworzą krajobraz o niesamowitych walorach estetycznych, gdzie kontrast między bielą soli, błękitem oceanu i czernią wulkanicznej ziemi tworzy wyjątkową kompozycję. Salinas de Fuencaliente malowane paletą barw przyrody jest zdecydowanie wartym zobaczenia widowiskiem, szczególnie tuż przed zachodem słońca.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sól morska z Salinas de Fuencaliente

Morska sól jest jednym ze stałych składników kuchni domowej praktycznie od czasów prehistorycznych do współczesności. Ma ona wiele zastosowań, szczególnie w podkreśleniu smaku dań lub też jako środek konserwujący produktów szybko psujących się. Dodatkowo naturalny sposób pozyskiwania soli morskiej polega na odparowaniu wody morskiej z wykorzystaniem słońca, co powoduje, że jakość soli morskiej Teneguia jest  bardzo wysoka i jest ona w 100% naturalna.

W przeciwieństwie do kopalni soli, gdzie sól zbiera się tylko raz w roku, sól zbierana w Salinas de Fuencaliente jest 7-8 razy w ciągu roku.

Saliny Fuencaliente krótka historia


W obecnym miejscu, gdzie znajdują się Salinas de Fuencaliente, na południu wyspy La Palma, w 1967 roku narodził się pomysł zbudowania warzelni soli morskiej, aby zaopatrywać lokalny rynek wyspy La Palma. Co więcej, pomimo przeciwności, Don Fernando Hernandez rozpoczął trudne przedsięwzięcie budowy warzelni soli na wzór warzelni na wyspie Lanzarote. Z pomocą budowy przyszedł Don Luis Rodriguez, ówczesny ekspert w dziedzinie wydobywania  morskiej soli.

Współcześnie już trzecie pokolenie producentów soli zajmuje się popularyzacją tego miejsca. Rzemieślnicza i ciężka praca w warzelniach soli przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Jedno jest niezmienne, a mianowicie nazwa – TENEGUÍA Sea Salt, która jest jakby hołdem złożonym po ostatniej erupcji na La Palma. Wulkan Teneguía w 1971 roku zasypał to miejsce swoimi popiołami i wybuch spowodował przerwanie na rok budowy nowych solanek.

W 1994 roku botanicy, ornitolodzy i naukowcy zainteresowali się tym miejscem i został on uznany za miejsce o znaczeniu naukowym. Dodatkowo po 1994 roku Salinas de Fuencaliente powiększyły swoją powierzchnię do obecnej powierzchni 35.000 metrów kwadratowych. Kompleks wydobywczy soli morskiej stanowi obecnie część jednej z najciekawszych atrakcji przyrodniczych na La Palma i na Wyspach Kanaryjskich.

Sitio de Interés Científico – miejsce o znaczeniu naukowym

Od wczesnej jesieni aż do wiosny Archipelag Wysp Kanaryjskich, a w szczególności południe wyspy La Palma, staje się obowiązkowym przystankiem w podróży do ciepłych krajów. Wiele gatunków ptaków przybywających z Europy i lecących do Afryki podczas swoich corocznych migracji zatrzymuje się właśnie tutaj. Co więcej, niektóre gatunki ptaków nawet zostają tu na zimę i później wracają do północnej i środkowej Europy. Inne gatunki ptaków po prostu tutaj odpoczywają i kontynuują podróż do wybranego miejsca w Afryce.

Na południowym wybrzeżu La Palma, głównie na salinach, można zaobserwować od 30 do nawet 50 różnych gatunków ptaków migrujących. W słonych basenach Fuencaliente jesienią można podglądać m.in. turkawki, wydrzyki, brodźce. Spotkamy tu również niektóre bardzo rzadkie gatunki ptaków, takie jak na przykład flamingi.

Kwiat soli morskiej zbieranej w Fuencaliente

Uwięziona w labiryncie ręcznie zbudowanych grobli, pomiędzy kamienieniami i gliną, woda morska odparowuje na słońcu. W ten sposób stopień jej zasolenia znacznie wzrasta. Wówczas zaczyna ona wtedy się pięknie mienić szeroką paletą barw, począwszy od żółtego przez różowy aż po kolor błękitny. Drobniutkie i błyszczące kryształki soli zbierane są ręcznie i następnie są formowane w niewielkie kopczyki, które potem osusza morskie powietrze. Sól morska w salinach błyszczy nie tylko w ciągu dnia, ale i także tuż po zmierzchu, kiedy to latarnia morska dobrze oświetla saliny.

W Jardín de la Sal można zapoznać się z procesem pozyskiwania soli morskiej. Można tu również nabyć wyjątkowe produkty, takie jak kwiat soli morskiej.

Restauracja El Jardín de la Sal

Restauracja tematyczna El Jardín de la Sal – Solny Ogród w Fuencaliente została otwarta we wrześniu 2013 roku. Stanowi ona przykład tego, jak doskonale można współpracować z chronionym rezerwatem przyrody – Espacio Natural Protegido, nie naruszając jego wyglądu, charakteru ani jego krajobrazu. Szefem kuchni jest Juan Carlos Rodríguez Curpa, który przyswoił rodzinne, kulturowe i społeczne dziedzictwo tego miejsca. Restauracja specjalizuje się w daniach z owoców morza, ryb oraz w daniach lokalnej kuchni. 

Restauracja otwarta jest od czwartku do wtorku w godzinach od 13:00 do 19:00. W środy lokal ten jest nieczynny.

Salinas de Fuencaliente – jak się dostać?

Salinas Marinas de Fuencaliente znajdują się przy Calle Maldonado, 10, 38700 Santa Cruz de la Palma. Do Salin najlepiej dojechać wynajętym samochodem z Santa Cruz de La Palma lub innej miejscowości na wyspie. Z Santa Cruz de La Palma do salin jest około 70 kilometrów. Najlepiej i najwygodniej jest dojechać drogą LP – 2 i następnie LP – 207. Trasa miejscami jest bardzo wymagająca, dlatego przydadzą się umiejętności prowadzenia auta na górskich serpentynach. Czas podróży spokojnej jazdy samochodem z Santa Cruz de La Palma do Salinas de Fuencaliente wynosi około dwóch godzin.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Grecja czy Wyspy Kanaryjskie, co wybrać?

Najpiękniejsze szlaki turystyczne na wyspie La Gomera

Następny

Dodaj komentarz