Półwysep Jandia – kolebka sportów wodnych i rajskich plaż

Tagi , , ,

Wyspa Furteventura to bardzo popularny kierunek na udany wyjazd wakacyjny. Furteventura zachwyca malowniczymi krajobrazami, pięknymi plażami oraz doskonałymi warunkami do uprawiania sportów wodnych. Półwysep Jandia jest to właśnie miejsce idealne do wszelkiego rodzaju aktywności wodnych.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Fuerteventura i półwysep Jandia

Półwysep Jandia leży na terenie parku narodowego i położony jest na południowym krańcu wyspy Fuerteventura. Zachodnią część półwyspu stanowią klify i urwiska, z kolei wschodnia część zdominowana jest przez przepiękne plaże, wydmy oraz niewielkie zarośla. Natomiast południowe wybrzeże półwyspu Jandía  stanowi pasmo plaży – Playa de Sotavento z drobnym, śnieżno-białym piaskiem.

Co ciekawe, o tym rejonie krążą liczne legendy związane z uciekającymi nazistami po zakończeniu II wojny światowej oraz skarbami, które mieli w tym miejscu ukryć. Przede wszystkim jednak półwysep jest rajem dla miłośników kite i windsurfingu, co roku odbywają się tu mistrzostwa świata. W tym czasie półwysep  zamienia się w gwarny ośrodek sportów wodnych. Kolejną, nieco osobliwą atrakcją, jest wrak amerykańskiego statku American Star znajdujący się na jednej z pięknych plaż.

Półwysep Jandia atrakcje

Parque Natural de Jandia

Parque Natural de Jandía to rezerwat przyrody leżący na półwyspie Jandía, znajdujący się w południowo-wschodniej części wyspy Fuerteventura. Obszar Parku zajmuje ponad 14 000 hektarów. Możemy podziwiać piękne wydmy i odpoczywać na malowniczych, piaszczystych plażach. Atrakcję turystyczną Parku stanowi latarnia morska, w której znajduje się ekspozycja dotycząca flory, fauny oraz geologii. Część parku zajmują tereny piaszczyste, na których znajdziemy głównie wydmy. Jednak większość zajmują tereny dotknięte przez działalność wulkanów. Wśród wielu wzniesień możemy znaleźć punkty widokowe, z których roztaczają się wyjątkowe panoramy na wyspę i okolicę.

Mirador Morro Colorado

Mirador Morro Colorado to jeden z punktów widokowych, z którego możemy podziwiać cały półwysep Jandía. Z kolei przy dobrej widoczności można dojrzeć także przesmyk Istmo de la Pared, który łączy półwysep z wyspą.

Latarnia morska Faro de Punta Jandia

Faro de Punta Jandía powstała w roku 1864, co powoduje, że jest ona jedną z najstarszych latarni morskich na całym Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Latarnia składa się z jednokondygnacyjnego budynku oraz murowanej wieży, która mierzy 19 metrów wysokości. Faro de Punta Jandía jest aktywna, natomiast w domu mieści się Centrum Interpretacji Rezerwatu Parque Natural de Jandía z pięcioma ekspozycjami.

Vega de Río Palma

Vega de Río Palma jest to niezwykle malownicza wioska, z białymi oraz brązowymi domami, wspaniale prezentującymi się na tle wulkanicznych stożków. Dolina, w której znajduje się Vega de Río Palma, jest dodatkowo najbardziej urodzajnym terenem wyspy Fuerteventura. Rosną tu także ogromne palmy.

Latarnia morska Faro de Morro Jable

Faro de Morro Jable jest to z kolei najwyższa latarnia morska na całych Wyspach Kanaryjskich. Budowla o wysokości 59 metrów wzniesiona została w 1991 roku. Leży ona na skraju plaży i nadal jest aktywna.

Pájara

Pájara to miejscowość, która jako jedyna na całej wyspie Fuerteventura posiada odkryty, publiczny basen. Jednak jej największą atrakcją jest kościół Iglesia de Virgen de la Regla, z pięknymi ołtarzami oraz z niezwykłym portalem głównym, ozdobionym azteckimi figurami.

Nadmorskie kurorty na Półwyspie Jandia

Morro Jable

Morro Jable to typowe miasto portowe, dlatego też miłośnicy portowej panoramy będą usatysfakcjonowani. Promenada wybudowana wzdłuż wybrzeża Morro Jable to wygodny deptak dla spacerowiczów oraz miejsce dostosowane dla miłośników kolarstwa. Co ciekawe, przy jednej z plaż możemy zobaczyć ciekawy pomnik, który upamiętnia Willego Brandta i jego psa. Warto wiedzieć, że ten niemiecki kanclerz był prekursorem turystyki wśród Niemców na Półwyspie Jandía.

Sporą atrakcję w miasteczku stanowi także ośrodek, który zajmuje się ochroną żółwi. Nie jest to miejsce typowo turystyczne, więc nie możemy się tutaj spodziewać czegoś przypominającego ogród zoologiczny. Na pewno jest to centrum informacji o żółwiach, gdzie je się bada, chroni i dba o ich dalszy rozwój. Ośrodek ten pełni także rolę żłobka oraz szpitala dla żółwi morskich. Wyleczone oraz wystarczająco dojrzałe żółwie wychodzą z powrotem na wolność.

Costa Calma

Costa Calma jest to niewielki turystyczny kurort leżący na południu wyspy Fuerteventura. Miejsce to swoją popularność zawdzięcza według wielu opinii najpiękniejszym plażom na wyspie.

Kurort Costa Calma jest uwielbiany także przez miłośników sportów wodnych. Panują w tym miejscu idealne warunki do windsurfingu, surfowania oraz  kitesurfingu. W każdą niedzielę organizowany jest African Market, gdzie możemy kupić egzotyczne pamiątki. Co ciekawe, północny region wyspy Fuerteventura jest preferowany przez turystów z Wielkiej Brytanii, natomiast południe (w tym także Costa Calma) wybierają turyści z Niemiec.

La Pared

La Pared jest na wyspie Fuerteventura ukochaną miejscowością surferów. Wiatr oraz silne fale zachodniego wybrzeża wyspy pozwalają na zabawy z deską po oceanie. W La Pared znajduje się także kilka szkół surferskich oraz można wypożyczyć sprzęt. Klify są często odwiedzane przez podróżników, którzy śledzą z góry zmagania windsurferów. Co więcej, warto się tutaj wybrać nie tylko w ciągu dnia, żeby podziwiać sportowców na wodzie, jednak przede wszystkim wieczorem, podczas zachodu słońca, bo są one tutaj  wyjątkowo spektakularne.

Nazwa La Pared z hiszpańskiego oznacza mur, ponieważ w dawnych czasach tu właśnie miał zaczynać się kamienny mur dzielący Fuertaventurę na dwa królestwa: północne Maxorata i południowe Jandia. Dzisiaj po murze nie został żaden ślad, a historia o dzielącym wyspę murze znana jest jedynie z dawnych przekazów i zapisków.

Wioska położona jest po północnej stronie zachodniej części wyspy i wg założeń i planów z 1966 r. miała stać się jednym z luksusowych kurortów. Do dzisiaj widać, że nawet podjęto jakieś kroki i próby, aby w La Pared wybudować odpowiednią infrastrukturę, ale niestety wioska przegrała z miejscowościami położonymi po stronie południowej, tuż przy przepięknych, szerokich i piaszczystych plażach. Do La Pared można dostać się drogą FV-605, która zaczyna się na południu na rondzie, kilka kilometrów na wschód od Costa Calma i odbija na północ od głównej FV 2.

Najpiękniejsze plaże na Półwyspie Jandia

Playa de Cofete

Plaża Cofete jest to idealne miejsce na odpoczynek dla lubiących ciszę, spokój oraz niesamowite krajobrazy. Słynna Plaża Cofete ciągnie się na długości 12 kilometrów. Możemy się tutaj całkowicie odciąć się od cywilizacji, dodatkowo możemy zobaczyć najbardziej dziewiczą oraz jedną z najpiękniejszych plaż na Fuerteventura. Plaża znajduje się około 1 h jazdy samochodem z Costa Calma.

Warto wiedzieć, że w pobliżu Playa de Cofete, u podnóża gór znajduje się willa Gustawa Wintera, niemieckiego przedsiębiorcy. Z willą tą związane są ciekawe legendy. Jedna z nich głosi, że podobno podczas II wojny światowej w domu Gustawa Wintera odbywały się spotkania generała Franco z samym Hitlerem. Natomiast w zatoce nieopodal plaży Playa de Cofete widziano U-Booty, które miały tam swoją tajną, podwodą bazę. Istniały tam podobno także  tunele wydrążone pod ziemią, które prowadziły z domu Wintera bezpośrednio na plażę.

Playa de Sotavento de Jandia

Na plaży Sotavento nie uraczymy większości udogodnień, jakie spotkamy na plażach miejskich. Jest ona jednak idealną opcją dla miłośników pięknych krajobrazów, małej ilości turystów oraz dla osób uprawiających windsurfing lub kitesurfing.

Szkoły windsurfingu na Półwyspie Jandia

René Egli Windsurfing & Kitesurfing Fuerteventura

Szkoła René Egli Windsurfing & Kitesurfing posiada świetną lokalizację. Jest to jedna z najpopularniejszych i najlepszych szkół na całej wyspie Furteventura. Znajduje się ona wśród ogrodu palmowego przy hotelu Meliã Fuerteventura (Playa Sotavento 35627, Costa Calma). Siedziba szkoły znajduje się bezpośrednio nad laguną, co powoduje doskonałe warunki dla początkujących kitesurferów, jak i tych bardziej zaawansowanych.

Szkoła Windsurfingu & Kitesurfingu RENE EGLI zapewnia dodatkowo najnowszy oraz najlepszy sprzęt firmy Cabrinha dla swoich kursantów. Dodatkowo polscy instruktorzy, kursy na wszystkich poziomach z licencjonowanymi instruktorami oraz wyjątkowo atrakcyjne ceny to ogromne atuty tej szkoły.

ION CLUB

W roku 2013 ION CLUB otworzył szkołę wind i kitesurfingu na pięknej i naturalnej plaży w Risco del Paso na Fuerteventurze. Szkoła ION CLUB znajduje się około siedmiu kilometrów na południe od Costa Calma. Kursanci mogą korzystać z regularnego oraz dodatkowo bezpłatnego transportu wahadłowego między ośrodkiem Risco del Paso i Costa Calma.

W ośrodku tym znajdziemy dużą piaszczystą plażę oraz bezpieczną płytką wodę, a przy tym wiatr wiejący przez cały rok. Powoduje to, że Risco del Paso jest miejscem idealnym do nauki sportów wodnych, jak i zabawy na wodzie.

Mistrzostwa świata w windsurfingu na Półwyspie Jandía

Przy plaży Sotavento, nieopodal siedziby szkoły windsurfingu Rene Egli, już od kilkudziesięciu lat w drugiej połowie lipca odbywają się Mistrzostwa Świata w Windsurfingu i Kitesurfingu: Fuerteventura windusrfing & kitesboarding World Cup. Warto wiedzieć, że mistrzostwom tym towarzyszy niesamowita atmosfera, ponieważ poza rywalizacją sportową i tym luźnym klimatem jest także całkiem sporo imprez towarzyszących temu wydarzeniu. Mistrzostwa zaczynają się zazwyczaj po godzinie 21:00, jednak w ciągu dnia jest także możliwość spróbowania dań charakterystycznych dla Fuerteventury oraz innych rejonów świata.

Wrak amerykańskiego statku American Star na Półwyspie Jandía

American Star jest to zdecydowanie najsłynniejszy wrak leżący przy Wyspach Kanaryjskich. Statek ten rozbił się u wybrzeży wyspy Fuerteventura w 1994 roku i od tego czasu jest jedną z atrakcji wyspy.

Historia American Star jest dość długa i sięga lat 30. XX wieku. Transatlantyk mierzący ponad 220 metrów powstał w Stanach Zjednoczonych i został ochrzczony przez Eleanor Roosevelt- pierwsza damę Ameryki. Przez kilka pierwszych lat pływał pod nazwą SS America. Posiadał on ponad 1000 miejsc dla pasażerów, salę balową, sklepy, bibliotekę, bary oraz z przepychem zdobione wnętrza.

Według założenia American Star miał pływać między Europą i Stanami Zjednoczonymi, jednak II wojna światowa pokrzyżowała te plany. Statek ten został wcielony do amerykańskiej armii i przemianowano jego nazwę na USS West Point. Z pokładu statku zniknęły wówczas dekoracje oraz wyposażenie i statek rozpoczął transport oddziałów wojska. Co ciekawe, łącznie w latach 1941- 46 statek przetransportował ponad 350000 żołnierzy.

Po zakończeniu wojny statek wrócił do służby cywilnej oraz przez wiele lat kursował między Europą i Ameryką. Co więcej, w latach 60-tych zeszłego wieku pływał także do Nowej Zelandii oraz Australii. W roku 1994 zaplanowano przetransportowanie statku z portu w Pireusie aż do Phuket w Tajlandii. Miał tam przejść bardzo gruntowny remont oraz miał stać się luksusowym cruiserem. Niestety do Phuket nigdy statek nie dotarł. Zimą 1994 roku statek ciągnięty był przez holownik oceaniczny i znajdował się w blisko Wysp Kanaryjskich. Nagłe załamanie pogody oraz sztorm, który objął swoim zasięgiem całe Wyspy Kanaryjskie, spowodował, że American Star zerwał się z holowniczych lin. Załoga statku została ewakuowana, ponieważ nie udało jej się opanować statku i zaczął on dryfować samodzielnie po oceanie. Finalnie rozbił się przy zachodnim wybrzeżu wyspy Fuerteventury, właśnie na wysokości Playa de Garcey.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Kiedy lecieć na Wyspy Kanaryjskie?

Co zobaczyć w Tijarafe na wyspie La Palma?

Następny

Dodaj komentarz