Betancuria – najpiękniejsze miasteczko Fuerteventury, zwiedzanie

Korektor: Asia Tagi , , ,

Fuerteventura to wyspa należąca do Hiszpanii, która leży na Oceanie Atlantyckim i jest częścią Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Wyspa położona jest nieopodal północno-zachodnich wybrzeży kontynentu afrykańskiego. Co więcej, Fuerteventura razem z wyspami Lanzarote oraz Gran Canaria tworzy tak zwaną prowincję Las Palmas. Według niektórych źródeł nazwa wyspy powstała po ekspedycji Jeana de Béthencourt. Co ważne, nazwa wyspy pochodzi z języka francuskiego, który był językiem ojczystym dla Béthencourta forte aventure, co oznacza dużą przygodę. Z kolei inne tłumaczenia wskazują na pochodzenie nazwy wyspy z języka hiszpańskiego. Określa ono silne wiatry wiejące na wyspie: fuerte – mocny oraz viento – wiatr. Z pewnością jednym z najpiękniejszych miasteczek na wyspie jest Betancuria.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Betancuria

Miejscowość Betancuria graniczy z Pájara – od południa, Puerto del Rosario – od północy i Antigua – od wschodu. Warto wiedzieć, że Betancuria to dawna stolica wyspy Fuerteventura, która leży praktycznie w jej centrum. Jej położenie zapewniało schronienie przed atakami piratów od strony Oceanu. Osadnictwo w tym regionie rozpoczęło się wraz z nastaniem XV wieku, kiedy to Jean de Béthencourt dopłynął na wyspę.

Miasteczko ma wiele do zaoferowania, jednak do największych atrakcji należy najstarszy kościół na  Fuerteventurze i malownicze domki w ścisłym historycznym centrum. Co więcej, w miejscowości znajduje się muzeum archeologiczno-etnograficzne, które można zwiedzać za darmo. 

Betancuria atrakcje

Obecnie Betancuria uważana jest za najładniejszą miejscowość na całej wyspie Fuerteventura. Jej położenie sprawia nieco wrażenie oazy leżącej wśród półpustynnej okolicy. Betancuria jest obecnie jednym z najważniejszych zabytków kolonialnych w całej historii Archipelagu Wysp Kanaryjskich. Założona w roku 1404 miejscowość w dolinie, w głębi lądu, przeżywała swój renesans w XVIII wieku dzięki uprawom zbóż. Obecnie cała lokalna gospodarka opiera się na turystyce.

W XV wieku zbudowano w miejscowości kościół oraz klasztor franciszkanów. Niestety obecnie z klasztoru pozostały tylko ruiny, natomiast kościół uległ całkowitemu zniszczeniu w 1593 roku podczas napadu berberyjskich piratów. Po kilkudziesięciu latach kościół odbudowano. Obecnie Iglesia de Santa Maria łączy w sobie style: gotycki, barokowy i renesansowy. W ołtarzu znajduje się rzeźba Matki Boskiej z półksiężycem leżącym u jej stóp, co jest symbolem zwycięstwa chrześcijan nad Maurami.

Spacer po miejscowości Betancuria pozwala turystom odkryć dawne życia na wyspie Fuerteventura. Kolonialne wille, kościoły: Santa María i De la Concepción oraz kaplice Santa Inés i De Nuestra Señora de la Peña – Matki Boskiej na Skale, a także dawny klasztor franciszkanów w San Buenaventurze są pamiątką po dawnych czasach i dawnym życiu w tym miejscu.

Zwiedzając Betancurię, warto także zatrzymać się w punktach widokowych, które znajdują się w okolicy: Ayose, Mirador Guise oraz Mirador Morro Velosa.

Atrakcje w pobliżu

Spędzając wakacje w Betancuria, warto także odwiedzić okolicę miejscowości i poznać jej główne atrakcje.

Parque Rural de Betancuria

Miasteczko Betancuria położone jest w najstarszym geologicznie regionie wyspy Fuerteventura na terenie Parque Rural de Betancuria. Parque Rural de Betancuria został założony w roku 1987 i obejmuje on masyw Betancuria, który jest obecnie miejscem wielu wykopalisk archeologicznych. W Parku odkryto skamieliny i dawne siedziby ludzi z czasów prehistorycznych oraz jest on siedliskiem całkiem sporej liczby zagrożonych gatunków zwierząt i roślin. Na terenie Parque Rural de Betancuria znajdują się także monumentalne jaskinie Ajuy.

Droga FV-30

Droga FV-30 jest to niezwykle malownicza oraz dostarczająca niezapomnianych przeżyć droga, która prowadzi z miejscowości Pajara przez Betancurię. Jest to niezwykle kręta górska droga, na której co chwila znajdują się niezapomniane widoki oraz punkty widokowe takie jak na przykład: Mirador las Penitas oraz Morro Velos.

Ajuy

Miejscowość Ajuy znajduje się w zachodniej części Fuerteventury i jest to punkt obowiązkowy do zwiedzania podczas wakacji w Betancuria, czy na wyspie. Do miasta Ajuy wiedzie droga FV-621. Ajuy jest to bardzo spokojna miejscowość, przy charakterystycznym rondzie, leżącym na dojeździe do miasta. Znajduje się tam całkiem duży i co ważne bezpłatny parking. W ciągu dnia ustawia się tu dość dużo autokarów, jednak miejsca starczy dla każdego.

Miasto Ajuy należy to tych bardzo spokojnych, o typowym, nieco sennym rybackim charakterze. Gdzieniegdzie znajdują się pojedyncze restauracje, gdzie możemy napić się dobrej kawy lub zjeść coś z lokalnej wyspiarskiej kuchni. Najważniejszym oraz centralnym miejscem w miejscowości Ajuy jest bezsprzecznie plaża – Playa Ajuy.

Jak dojechać do miasteczka Betancuria?

Lecąc na wyspę Fuertaventura, można sprawdzić istniejące połączenia na przykład na wyspę Gran Canaria lub Teneryfę. Z kolei lądując na wyspie Lanzarote można dotrzeć do portu w Playa Blanca, skąd dostać się można promem w ciągu około 25 minut do Corralejo leżącego na północy wyspy Fuerteventura.

Natomiast do Betancuria najlepiej dojechać malowniczą trasą z La Pared. Droga prowadzi poprzez wulkaniczne wzgórza, które mienią się kolorami pomarańczy, czerwieni oraz brązu w zależności od pory dnia.

Gdzie zjeść w Betancuria?

Wielu miejsc, gdzie można w Betancuria zjeść nie ma, jednak te, które są, zasługują na uwagę. Jednym z takich miejsc jest Taverna Grill (C. Alcalde Carmelo Silvera, 2B), gdzie możemy spróbować typowe dania lokalnej kuchni oraz kuchni kontynentalnej. Kilka kilometrów od centrum miasteczka Betancuria znajduje się restauracja Don Antonio (C. Teófilo Perera, 3), gdzie serwowane są dania kuchni hiszpańskiej oraz typowej dla Archipelagu Wysp Kanaryjskich.

Autor: Magdalena Łydka

Drogi Czytelniku, nie jesteśmy nieomylni, ale staramy się, aby nasze artykuły były wartościowe i dawały satysfakcję Czytelnikom. Jeśli znajdziesz błąd w artykule, będziemy Ci niezmiernie wdzięczni za poinformowanie nas o nim na adres: redakcja@medialive.pl
Poprzedni

Mirador de Morro Velosa – najpiękniejszy punkt widokowy na Fuerteventurze

El Golfo i Zielone Jezioro (Charco de Los Clicos) na Lanzarote – przewodnik

Następny

Dodaj komentarz